Zdravje
 

Hren, žajbel in pelin so odlična pomoč pri prehladu

6. 10. 2022; 14.00
Avtor: Zoran Franc
zdravilna zelišča, možnar, čaj

Pelin foto: Dreamstime

Poletje je že nadomestila jesen, vse več je dežja, temperature so se že spustile. Na pohodu so že prve viroze in bakterijska obolenja.

Ste že v fazi, ko vas po grlu neprijetno praska? Morda celo razmišljate o obisku zdravnika? Preizkusite kakšno naravno domače zdravilo, ki lahko počutje hitro izboljša.

Hren

Če ste na vrtu posadili hren, vam ga bodo v tem trenutku zavidali mnogi. Če vas mučijo težave z dihali, naj bo prva izbira, saj pospešuje zdravljenje in blaži neprijetne bolezenske simptome. Koristi tudi pri bolečinah v grlu. Pripravite si obkladek iz mešanice skute in hrena. Nanesite ga na vrat in pustite delovati vsaj 15 minut; če bo pekočina prehuda, obkladek odstranite prej, na kožo pa nanesite nekaj aloje. Mešanica, ki je sicer odlična kot namaz, bo kot obkladek ozdravila vaše grlo.

Vnetje sinusov

Prehlad in vnetje sinusov zdravimo z nastrganim hrenom, ki ga pomešamo z vinskim kisom, malo pogrejemo in nato vdihavamo hlape; pri tem si glavo pokrijemo z brisačo. Ponavljamo zjutraj in zvečer do izboljšanja.

hren foto: Dreamstime

Hren z medom

Veliko žlico naribanega hrena zmešajte z veliko žlico medu in počakajte dobro uro. Petkrat na dan zaužijte majhno čajno žličko mešanice in jo raztopite v ustih. Odpravili boste prehlad in okrepili imunski sistem. Ne uporabljajte dlje kot pet dni!

Žajbelj

V tem času seveda ne gre pozabiti na žajbelj, ki smo ga čez poletje najbrž uporabljali ob pripravi mesnih in ribjih jedi. Zdaj bo prišel prav ob prehladnih simptomih. Žajbljev čaj čisti dihala, zdravi pljuča, nahod in katar, umirja astmatične napade in pomirja živčevje, pomaga tudi pri krčih prebavil, zmanjšuje potenje in znižuje raven sladkorja v krvi. Pripravki iz žajblja, ki jih grgramo, so idealna pomoč pri vseh vrstah vnetja žrela. Uporabljamo jih tudi za spiranje ustne votline pri vnetju dlesni ali ustnih razjedah. Žajbelj pomaga pri kožnih boleznih ter ranah in odrgninah, saj deluje antiseptično in antibakterijsko. Proti kašlju pa uporabite star, a odličen recept: karameliziranemu mleku dodajte nekaj posušenega žajblja. 

Žajbelj foto: Profimedia

Preprečite prehlad

Za grgranje si pripravite poparek ali inhalacijsko terapijo. V liter vroče vode vsujte žlico kamiličnih cvetov in žlico žajbljevih listov ter dodajte nekaj kapljic eteričnega olja evkaliptusovih listov. Pokrijte se z rjuho in deset minut vdihavajte paro, izmenično skozi usta in nos. 

Pelin

Če ga pijemo zjutraj na tešče, okrepi imunski sistem, vendar ga ni priporočljivo piti dlje kot tri tedne. Ker ima antiseptične lastnosti, se uporablja tudi za zdravljenje ran in kožnih razjed, pa tudi za čiščenje aknaste kože. Prav tako odlično znižuje povišano telesno temperaturo. Poparek pripravimo iz pol litra vroče vode in dveh žlic posušenega pelina. Lističe po petih minutah odstranimo. Tekočina je izjemno grenkega okusa, zato jo lahko malce osladkamo z medom, okus pa nekoliko prikrijemo z limoninim sokom. Pijemo vsaj trikrat na dan. Vročina bo postopoma padla, sčasoma pa se nam bo zaradi koristnih eteričnih olj, ki jih pelin vsebuje, povrnil tek, ki smo ga med boleznijo izgubili.  

V tradicionalnem kitajskem zdravilstvu s sladkim pelinom zdravijo že več tisočletij. foto: Revija Zarja

prejšnji članek
Igralka Hilary Swank pri 48-letih pričakuje dvojčka
Svet slavnih
Igralka Hilary Swank pri 48-letih pričakuje dvojčka
naslednji članek
Čas je za gobe: preproste lisičke z jajcem
Kulinarika
Čas je za gobe: preproste lisičke z jajcem

Napačno vnesen email naslov

  • Uporabite pravilen email naslov
  • npr.: "narocnik@mail.si"

Ta email naslov je že uporabljen!

Registracija je bila uspešna!

Prijavite se na e-novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na svoj e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite vpisan e-naslov in znova poskusite.