foto: profimedia
Možganska kap predstavlja tretji vzrok umrljivosti in prvi vzrok invalidnosti pri odraslih. V Sloveniji vsako leto na novo utrpi možgansko kap okoli 4000 oseb, tretjina slednjih je v aktivni dobi.
Ker je smrtnost zaradi najpogostejše nevrološke bolezni zelo visoka, je prav, da se poučimo o prepoznavnih znakih. Za preprečevanje možganske kapi ter njenih posledic je namreč pomembno hitro ukrepanje, ki lahko zmanjša invalidnost in umrljivost.
Prvi simptomi, ki nakazujejo na možgansko kap
Običajno se simptomi razvijejo zelo hitro in sicer že v nekaj minutah. Na možgansko kap nakazujejo naslednje spremembe:
-motnje vida na enem očesu
-dvojni vid
-nerazločen govor
-nezmožnost govora
-slabše razumevanje
-nezmožnost premikanja ene strani telesa (ohromelost)
-izguba zavesti (hujše oblike)
Da bi si znake čim lažje zapomnili, vam lahko pomaga kratica GROM, s pomočjo katere se boste spomnili ključnih simptomov:
G – GOVOR: Pri bolniku je prizadet govor. Slednje lahko povsem preprosto testirate. Bolniku izrecite preprost stavek: 'Jutri bo deževalo' in ga prosite, da stavek ponovi. V kolikor je utrpel možgansko kap, si stavka ne bo zapomnil, težave bo imel tudi pri izgovorjavi in ponovitvi.
R – ROKE: Bolnik ima delno ali popolno ohromelost roke. Bolnika prosite, da obe roki dvigne v višino ramen. V kolikor je utrpel možgansko kap, mu bo ena roka takoj omahnila, drugo pa bo obdržal v vodoravnem položaju.
O – OBRAZ: Pri bolniku lahko zaznamo asimetričen obraz. Slednje testirajte tako, da mu naročite, naj se na široko nasmehne. Bolnik, ki je utrpel možgansko kap, bo imel eno stran ustnic povešeno.
M – MUDI SE: V kolikor pri bolniku zaznate zgoraj navedene znake, je potrebno hitro ukrepanje. Nemudoma pokličite 112! Slednje je zelo pomembno, saj bo bolnik le tako prejel hitro zdravniško oskrbo, ki mu lahko reši življenje ali prepreči invalidnost.
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2024, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.