Potenje med spanjem foto: profimedia LIZA MAJA
Naše telo vsak dan prehaja skozi naravni cikel telesne temperature, ki je najvišja v času počitka. Temperatura pade tik pred prebujanjem. Ko se temperatura telesa močno dvigne, nam je lahko vroče tudi pod tanko odejo, in takrat se znojimo. Ko govorimo o čezmernem nočnem znojenju, se to najpogosteje zgodi zaradi spreminjanja naravne telesne temperature, ki se zvišuje zaradi številnih normalnih dejavnikov. Ti dejavniki so povezani s tem, kako smo oblečeni, kakšno temperaturo imamo v stanovanju in denimo kdaj se prižiga in ugaša gretje v našem domovanju.
Odziv na stres
Najpogostejši vzrok nočnega potenja je stres. Če vas skrbijo stvari, kot so služba, težave v odnosih in finance, se lahko znojenje pojavi tudi v večernih urah kot odziv na tesnobo ali pa celo na nočne more. Nasprotno od žensk se pri moških vzrok za nočno potenje ne skriva v nihanju hormonov, temveč prav v odzivanju na stres. K sreči obstaja nekaj preprostih korakov, s katerimi lahko poskusite odpraviti nočno težavo.
Osvobodite se stresa pred spanjem
Čeprav je to veliko lažje reči kot narediti, se poskusite znebiti skrbi, ki vas pestijo. Pred spanjem vadite sproščujočo jogo, meditirajte, preberite zanimivo knjigo, poslušajte lahkotno glasbo ali preprosto vzemite svojega ljubljenčka v naročje in ga božajte. Če lahko, se s partnerjem ali s kom drugim pogovorite o težavah, ki vas pestijo. Pametno je, da se pred spanjem pokrijete v plasteh. Če vas zebe, ko greste spat, se pokrijte z odejo in dodatnim pregrinjalom. Kasneje, ko vam postane toplo ali vroče, preprosto odstranite pregrinjalo.
Nočno potenje – resna težava?
Če opazite, da nočno znojenje ustreza epizodam refluksa kisline, se o tej težavi posvetujte s svojim zdravnikom. Enako reagirajte, če dobite vročino, ki ji sledi znojenje. Otekle bezgavke, izpuščaji na telesu in izguba apetita kažejo na resnejše težave, zato se morate o tem takoj posvetovati s svojim zdravnikom.
Nočno potenje lahko povzročajo tudi različne vrste raka
V ozadju epizod nočnega potenja, ki so včasih tako intenzivne, da se moramo preobleči in zamenjati posteljnino, je sicer lahko tudi zdravstveno stanje, sprememba v delovanju telesa, ki včasih napoveduje bolezen. Potenje in občutljivost na temperaturo sta značilna znaka preveč delujoče ščitnice (hipertireoze). Ščitnica nadzoruje metabolizem, in kadar izloča preveč hormonov, telo požene »na visoke obrate«. Telesna temperatura naraste, pogosti so napadi lakote in žeje, hiter srčni utrip, tresoče roke, hujšanje in splošna utrujenost. Tudi pri ljudeh s povišanim sladkorjem in motnjami v presnovi sladkorja (gre za predstanje sladkorne bolezni – ljudje z metabolnim sindromom za sladkorno boleznijo zbolijo petkrat pogosteje kot ostali) ter diabetikih so nočna potenja pogostejša. Nočno potenje lahko povzročajo tudi različne vrste raka, med pogostejšimi vzroki pa je limfom. Gre za raka, ki vznikne v različnih komponentah imunskega sistema: bezgavkah, vranici, kostnem mozgu, priželjcu (žlezi, ki se nahaja v presnem košu in je najbolj aktivna do pubertete, potem pa se začne zmanjševati; v njej zorijo limfociti T, izloča pa tudi rastni hormon ter nekatere hormone, ki sodelujejo pri imunski odpornosti). Nočno potenje povzroča tudi mnogo zdravil, vključno z zdravili za zmanjšanje vročine, ki so na voljo brez recepta, na primer acetaminofen, aspirin in ibuprofen. Tudi nadomestno hormonsko zdravljenje ter nekatera zdravila za glavkom ali depresijo (predvsem triciklični antidepresivi) so med večjimi »krivci«, da se ponoči prebujamo mokri od potu. Znojne žleze stimulirajo tudi steroidi.
Pametno je, da se pred spanjem pokrijete v plasteh. foto: Dreamstime
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2025, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.