Zdravje
 

Kaj se zgodi, če nudite umetno dihanje osebi, ki diha?

16. 10. 2024; 12.00
Avtor: Vesna Meško
profimedia-0423934550

oživljanje foto: Profimedia

Ob svetovnem dnevu oživljanja delimo z vami informacijo, ki vam bo v pomoč, če se boste znašli v situaciji, ko boste reševali življenje. Kaj storiti, če ob navalu adrenalina niste prepričani, da človek ne diha?

Danes, 16. oktobra obeležujemo svetovni dan oživljanja, ki v javnosti vzbuja vse več zanimanja. Ljudje se namreč mnogo bolj zavedajo, kako pomembno je poznavanje prve pomoči in veščin, s katerimi lahko v kritičnih trenutkih rešimo življenje. Ste vedeli, da na leto doživi srčni zastoj več kot 1500 oseb? Še bolj vznemirjajoč je podatek, da se več kot 50 – odstotkov smrtno nevarnega stanja pripeti v domačem okolju, kjer ni na voljo zdravniške podpore. Ker so bližnji in očividci ključni za preživetje osebe s srčnim zastojem, se v sklopu tradicionalne akcije »Slovenija oživlja!« tudi letošnje leto odvijajo številne izobraževale delavnice, kjer se lahko vsak izmed nas nauči temeljnih postopkov oživljanja.

»Slovenija glede na podatke o preživetju po srčnem zastoju spada v prvo tretjino najboljših držav v Evropi. Veliko zaslug zato imajo očividci in prvi posredovalci, ki osebo oživljajo še pred prihodom zdravniške ekipe. Možnost preživetja po srčnem zastoju je danes 2- 3x večja kot pred 20 leti. Vsi ukrepi, ki so k temu  pripomogli, predvsem pa oživljanje s strani očividcev predstavljajo zgodbo o uspehu, ki se mora nadaljevati,« pojasnjuje Matej Jenko član slovenskega reanimacijskega sveta.

Nejc Petrinčič je reševalec zadnjih 12 let, pred tem je bil zaposlen v urgentnem kirurškem bloku UKC Ljubljana, kjer sprejemajo najhujše poškodbe s širšega območja Ljubljane foto: Blaž Klasič

Ob tej priložnosti delimo z vami še odgovor na vprašanje, ki si ga ljudje pogosto zastavljajo, ko pride do stika z nezavestno osebo. »Negibna je le ležala na tleh, prsni koš se ni dvigal, bil sem v takšni paniki, da nisem vedel, ali diha ali ne. V kolikor ni dihala, za takšne dvome ni bilo časa …«

Inštruktor v Šoli prve pomoči Nejc Petrinčič nam je pojasnil, kako ravnati v takšnih primerih ter kaj se zgodi, če ob navalu adrenalina napačno ocenimo, da človek ne diha in mu vseeno nudimo umetno dihanje. »Za ugotavljanje dihanja si vzamemo 10 sekund časa. Ob tem moramo zaznati nekaj vdihov in izdihov. Če tega nismo zaznali in pričnemo z oživljanjem, smo ravnali pravilno. V primeru, da bi pričeli z oživljanjem osebe, ki še diha in ima srčni utrip, bi naredili veliko manj škode, kot če ne pričnemo oživljati in je oseba v srčnem zastoju. Verjemite, osebe, ki niso v zastoju, vam ne bodo dovolile, da »skačete« po njih in boste hitro zaznali gibanje, kašljanje, premikanje, odpor in podobno,« nam je pojasnil Peterinčič, ki zadnjih 12 let opravlja tudi delo reševalca na terenu. Pa je umetno dihanje pri oživljanju ključno za preživetje?

»Umetno dihanje je super, vendar v kolikor tega ne želite početi, brez slabe vesti izvajate le stise prsnega koša. Izvajanje vpihov je v začetni fazi zelo pomembno le pri otrocih in utopljenci ter zasutih v plazu.«

Oživljanje foto: OZRK Novo mesto

prejšnji članek
Romana Krajnčan se je razveselila rojstva vnukinje
Svet slavnih
Romana Krajnčan se je razveselila rojstva vnukinje
naslednji članek
Slovenske lepotice so odkrivale kolesarske poti Lendave
Svet slavnih
Slovenske lepotice so odkrivale kolesarske poti Lendave

Napačno vnesen email naslov

  • Uporabite pravilen email naslov
  • npr.: "narocnik@mail.si"

Ta email naslov je že uporabljen!

Registracija je bila uspešna!

Prijavite se na e-novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na svoj e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite vpisan e-naslov in znova poskusite.