Zdravje
 

8-urna dieta: shujšajte, ne da bi se odrekli svoji najljubši hrani

17. 1. 2025; 08.00
Avtor: V.M.
dieta, izguba kilogramov

Že poznate prekinitveni post, delni post ali 'intermittent fasting'? foto: Shutterstock

Pri prekinitvenem postu se držimo posebnega pravila prehranjevanja. Učinek diete so potrdili tudi znanstveniki – kakšni so rezultati?

Številni nutricionisti po svetu priporočajo občasno postenje, znano tudi kot prekinitveni post, delni post ali 'intermittent fasting'. »Prekinitveno postenje je sicer mogoče izvajati na različne načine, slednje pa lahko vključuje vzdržanje od hrane ali zmanjšanje vnosa hrane za dan do dva na teden. Takšen primer je denimo dieta »5:2«, kjer pet dni v tednu jeste normalno, dva dni pa občutno zmanjšate količino hrane. Druga možnost je dnevno podaljšano nočno postenje, na primer zelo priljubljena metoda »16:8«, kar pomeni, da v obdobju 24 ur zaužijete obroke v osmih urah, medtem ko preostalih 16 ur ne jeste. Prav tako je mogoče izvajati 24-urno postenje, kot so ga pogosto prakticirale naše babice, kar je bilo prilagojeno življenjskemu slogu in podnebju v našem okolju. V praksi bi to pomenilo, da bi nekega dne imeli le zajtrk in kosilo, nato pa ne bi zaužili ničesar do kosila naslednjega dne,« je za portal miss zdrava pojasnila dr. Jasmina Ćatić.

Učinek diete so potrdili tudi znanstveniki. foto: Shutterstock

Najbolj priljubljena metoda »16:8«

Slednje pomeni, da hrane ne uživamo 16 ur, preostalih osem ur pa se prehranjujemo zgolj z zdravimi grižljaji. V praksi je to videti tako, da prvi obrok zaužijemo okrog 11. ure, zadnjega pa do sedme ure zvečer. Hrano torej uživate med 11. in 19. uro, pri čemer ne pretiravate s številom obrokov, prav tako pa ne uživate nezdrave hrane in sladkih pijač.

Urnik lahko seveda prilagodite vašemu življenjskemu ritmu, vendar naj vas pri tem vodi misel, da vam večerno prehranjevanje ne bo prineslo želenih rezultatov. Hranjenje po sedmi uri zvečer je tako ne glede na zamik ure odsvetovano, medtem ko ne bo prav nič narobe, če z osem urnim terminom hranjenja pričnete pred 11. uro.

Ste že slišali za prekinitveni post 16:8? Gre za posebno metodo hujšanja, ki prinaša številne ugodne rezultate. foto: Profimedia

Prekinitveni post kuri maščobe

Kot pojasnjujejo strokovnjaki, prinaša prekinitveni post tako lepe rezultate zaradi tega, ker telo med postenjem posega po že shranjeni maščobi, ki jo črpa kot vir energije. To je tudi razlog, da veliko posameznikov izgubi lepo število centimetrov okrog pasu, saj se večini kopiči maščoba ravno na tem predelu telesa.

Post ni stradanje

Mnogo ljudi je mnenja, da je post stradanje. A temu ni tako. Kaj se med postom dogaja s telesom? Pojasnjuje nutricionistka Mojca Cepuš: kliknite TUKAJ.

Lahko grešimo?

Sevedaje modro sledilizdravi izbiri obrokov, a če si enkrat na teden privoščite zmerno količino pice, ne boste porušili vloženega truda. Držite pa se tega, da preostanek dneva, torej v času 16 urnega posta, uživate le ​​vodo, čaj ter črno kavo brez mleka in sladkorja. Zaželen je tudi zadosten vnos dobrih maščob, jajc in oreščkov.

Učinek diete potrdili znanstveniki

Učinke diete so preučili tudi tekom raziskave, v kateri je sodelovalo 23 žensk s prekomerno težo, s povprečno starostjo 45 let in indeksom telesne mase (ITM) okoli 35. Kandidatke za testiranje so med 10. in 18. uro uživale poljubno vrsto hrane v želeni količini, preostalih 16 ur pa so lahko pile zgolj vodo ali dietne pijače. Rezultati raziskave, ki je trajala 12 tednov, so bili vzpodbudni. Znanstveniki so namreč ugotovili, da so ženske, ki so sledile dieti, izgubile približno tri odstotke svoje telesne teže in v povprečju zaužile 350 kalorij manj. Koristna je tudi novica, da jim je padel krvni tlak.

Prekinitveni post velja za priljubljeno metodo, saj prinaša rezultate, hkrati pa vam ne prepoveduje uživanja vam ljube hrane. foto: Dreamstime

Prednosti prekinitvenega posta

-izguba telesne teže

-kurjenje maščob

-zmanjšanje težav z napihnjenostjo

-razstrupljanje telesa

-bistrejše misli

-znižanje ravni slabega holesterola

-znižanje ravni sladkorja v krvi

-uravnavanje krvnega tlaka

Za koga post ni primeren?

Kot pojasnjuje dr. Ćatić, postenje v nekaterih okoliščinah in bolezenskih stanjih ni priporočljivo. Postenje se odsvetuje za otroke v razvoju, nosečnice in doječe matere, osebe z hipoglikemičnimi krizami, sladkorne bolnike in bolnike, ki se soočajo z napredovanim rakom, tuberkulozo in resnimi srčno-žilnimi boleznimi.

Gremo v akcijo?

Če se boste tudi sami lotili prekinitvenega posta, poskrbite, da boste zaužili dovolj vode. Z ustreznim hidriranjem boste imeli več energije, hkrati pa vam bo uživanje vode pomagalo premostiti napade lakote. Vodo seveda lahko nadomestite z nesladkanim čajem ali nežno limonado.

V boju z odvečnimi kilogrami vam lahko pomaga postenje.

V boju z odvečnimi kilogrami vam lahko pomaga postenje. foto: Shutterstock

prejšnji članek
Ta starodavna veščina vam bo pomagala pri posteljnih aktivnostih
Odnosi
Ta starodavna veščina vam bo pomagala pri posteljnih aktivnostih
naslednji članek
Hrvaška zvezdnica nasmejala z revolucionarnim trikom za zamudnike
Svet slavnih
Hrvaška zvezdnica nasmejala z revolucionarnim trikom za zamudnike

Napačno vnesen email naslov

  • Uporabite pravilen email naslov
  • npr.: "narocnik@mail.si"

Ta email naslov je že uporabljen!

Registracija je bila uspešna!

Prijavite se na e-novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na svoj e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite vpisan e-naslov in znova poskusite.