navadni repinec foto: Dreamstime
Repinec danes velja za skoraj pozabljeno rastlino, prav tako se velikokrat izgublja in pozablja njegovo ime. Veliko bolj znano nam je »čičkovo olje«, pri čemer govorimo o repincu. Še bolj znano postane, ko omenimo rastlino, ki nam ob obisku gozda pusti na obleki in v laseh lepljive bunkice, živalim v dlaki in povsod, kjer se lahko oprimejo. Repinec je prisoten povsod po Sloveniji, najdemo ga ob nabrežjih potokov in rek, ob gozdnih poteh, na vlažnih, zapuščenih travnikih na posekah in gozdnih jasah. Spomladi in jeseni ga prepoznamo po velikih okroglosrčastih prizemnih listih, ki spominjajo na liste repuha.
Zdravilne sestavine so skrite v korenini
Največ zdravilnih sestavin repinca najdemo v mesnati in sočni korenini. Rastlina je dvoletnica in v prvem letu razvije le pritlične liste, šele drugo leto zacveti in odmre. Korenine zato nabiramo jeseni in z enoletnih rastlin. Lahko pa počakamo do pomladi in bogate zdravilne korenine izkopljemo takrat. Poleti je čas za nabiranje listov. Zdravilni so tudi cvetovi oziroma »semenski gumbki«. Zdravilci uporabljajo predvsem liste. Presno zmečkani se polagajo na stare rane. Listi jih pomagajo čistiti in sušiti, prav tako hladijo in blago umirjajo bolečino. Nekoč so iz repinčevih listov, ki so jih kuhali v orehovem olju in terpentinu, pripravljali mazilo, ki so ga uporabljali za izpahnjene ude. Na maslu kuhane liste pa priporočajo za čiščenje aknaste in mozoljaste kože.
O njem je pisal pater Ašič
Repinec je veljal za precej pogosto rastlino v zdravilstvu. Pater Ašič navaja repinec za pospeševanje rasti las. Posušene in zdrobljene korenine repinca, namočene v sezamovo ali olivno olje, se namreč uporablja proti prhljaju in izpadanju las. Rastlinski pripravek naj bi pomagal oslabljenim lasnim koreninam in spodbudil cirkulacijo. Za pripravek doma potrebujete vsaj sto gramov suhih korenin in liter olja. Mešanico pustite na temnem in suhem mestu tri tedne, vmes pa kozarec občasno obrnite in pretresite. Nato precedite, hranite na suhem in temnem mestu ter vtirajte v lasišče vsaj enkrat na teden.
navadni repinec, listi, mada sadika foto: Dreamstime
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2025, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.