Zdravje
 

Islandski lišaj naravna pomoč za boleče grlo

15. 11. 2024; 14.00
Avtor: Mare Koren
islandski lišaj, košara

Raste na tleh v višjih legah, v svetlih iglastih gozdovih. Najbolj razširjen je v tundrah na severu Evrope in Azije. foto: Dreamstime

Islandski lišaj ima zelo močno protibakterijsko delovanje ter pomaga tudi pri vnetju črevesja in želodca.

Islandski lišaj se v ljudskem zdravilstvu uporablja že vse od 18. stoletja. Znan je predvsem po svojih učinkih na pljučna obolenja, prav tako pa kot krepčilen tonik po prebolelih boleznih. Najpogosteje je v obliki pastil, uporabljamo ga proti kašlju in pri obremenjenih glasilkah.

Deluje antibiotično

Islandski lišaj vsebuje grenčine in lišajske kisline ter ima zelo močno protibakterijsko delovanje. Praviloma velja zmotno prepričanje, da ga uporabljamo samo pri prehladnih obolenjih, saj ga pogosto srečujemo tudi kot sestavino v izdelkih za nego kože in dezodorantih. Deluje tudi antibiotično, kar je posledica grenkih kislin in usninske kisline. Lišaj vsebuje sluzi, ki učinkovito delujejo na ustno sluznico, žrelo in prebavne organe. Blaži kašelj in vnetja črevesja ter želodca. Grenčine povečajo tek, ugodno delujejo še na presnovo in spodbujajo imunski sistem. Zunanja uporaba se priporoča pri pospeševanju celjenja ran. Ob tem je treba opozoriti, da pripravke uporabljamo krajši časi in se držimo strogo predpisanih količin, saj močno dražijo prebavne organe.

Pastile islandskega lišaja imajo protivnetne lastnosti in pomagajo pri lajšanju bolečin ter krepitvi imunskega sistema. foto: dreamstime

Čaj islandskega lišaja proti hripavosti in mozoljem

Čaj iz islandskega lišaja pripravimo, kadar imamo težave s prebavo, vnetjem črevesja ali želodca, pri suhem kašlju, vnetju ustne sluznice in žrela ter pri hripavosti. Ugodno vpliva tudi na uravnavanje količine želodčne kisline, prav tako pa se priporoča pri pubertetniški aknasti koži. Pri zadnjem primeru se kožo čisti vsak dan, 14 dni. Čaj pripravimo tako, da 2 žlički islandskega lišaja stresemo v hladno vodo, segrevamo do vretja in pustimo 10 minut. Precedimo in pijemo po požirkih do največ tri skodelice na dan. Pri otrocih čaj osladimo z medom.

Islandski lišaj je učinkovit tako pri aknasti koži kot pri prebavnih motnjah in prehladih. foto: Dreamstime

Najpogosteje ga uporabljamo proti kašlju in pri obremenjenih glasilkah. foto: Dreamstime

Pomoč pri izkašljevanju

Naslednja čajna mešanica je odlična pomoč pri izkašljevanju in suhem kašlju. Spijemo lahko do 3 skodelice čaja na dan. Pripravimo si zeliščno mešanico iz islandskega lišaja, korenine sladkega korena, korenine sleza in lista lapuha. Vse sestavine uporabimo v enakih delih. Pripravimo prevretek iz 2 čajnih žličk zeliščne mešanice, ki jih prelijemo z vrelo vodo in pustimo rahlo vreti 3 minute. Nato pustimo pokrito še 10 minut. Spijemo do tri skodelice na dan.

prejšnji članek
Meditacija vam pomaga na več ravneh
Zdravje
Meditacija vam pomaga na več ravneh
naslednji članek
Prednosti kuhanja na sopari
Kulinarika
Prednosti kuhanja na sopari
#nasazenazenska
nasazenazenska

Napačno vnesen email naslov

  • Uporabite pravilen email naslov
  • npr.: "narocnik@mail.si"

Ta email naslov je že uporabljen!

Registracija je bila uspešna!

Prijavite se na e-novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na svoj e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite vpisan e-naslov in znova poskusite.