Zdravje
oglas
 

Prvič v vrtec – prelomnica za starše in otroke

24. 8. 2016; 19.30
Avtor: Maja Furman/revija Bodi zdrave
Prvič v vrtec
Vstopamo v jesen, letni čas, ko za sabo puščamo brezskrbna poletna druženja brez stresov in večjih obveznosti. Večina se vas bo vrnila v službe, kratkohlačniki v šole, malček pa bo morda prvič prestopil vrata vrtca. Vas ta prehod skrbi? Tudi od vas je odvisno, kako bo malček zaplul v novo obdobje odraščanja.

Prilagoditvene težave

Prvi vstop v vrtec je pomembna življenjska prelomnica za otroka in starše. Vključitev v vrtec za večino otrok pomeni prvo trajnejšo ločitev od staršev in drugih družinskih članov, na katere je otrok navezan. Potrebuje čas, da se privadi novemu okolju, novim osebam (vzgojiteljicam in drugim otrokom v skupini), novemu ritmu, vrtčevskim aktivnostim … Na tovrstne spremembe se otroci odzovejo različno. »Običajno več časa za prilagoditev potrebujejo mlajši otroci, ni pa nujno,« pove sogovornica Nina Kotnik, diplomirana vzgojiteljica predšolskih otrok, iz vrtca Mavrica v Vojniku.

»Prilagoditvene težave se razlikujejo od otroka do otroka. So tudi otroci, ki nimajo tovrstnih težav oziroma se te pokažejo pozneje, ko vrtec že nekaj časa obiskujejo,« še pove Nina in našteje nekaj najpogostejših, »ko otrok že doma joče in se upira odhodu v vrtec, ob prihodu v vrtec se nato krčevito oklepa mame ali očeta in ne želi, da ta odide, nekateri otroci so nemirni in razdražljivi, lahko pa postanejo celo agresivni do vzgojiteljice, otrok ali sebe. Zgodi se, da otrok ponovno začne lulati in kakati v hlače. Nekateri zaradi spremembe in stresa odklanjajo hrano, se ne vključujejo v vrtčevske aktivnosti in dogajanje samo opazujejo. Lahko se zgodi, da otrok tudi zboli.« 

Ker otrok intuitivno zazna mamino ali očetovo razpoloženje, kar se nato pozna v njegovem vedenju ob ločitvi, je prav, da otroka v vrtec pospremimo z optimizmom, veseljem in umirjenostjo.

Mamin strah postane otrokov 

Kotnikova pove, da otrok čuti mamino zaskrbljenost, »ve, da se ob ločitvi mama sprašuje, ali bo z njim vse v redu in ali se bo dobro počutil. Otrok intuitivno zazna mamin strah in ga prenese nase, kar se pozneje pozna v otrokovem vedenju.«

Pogosto se namreč dogaja, da ravno mame teže sprejmejo ločitev od otroka, »ko malčka oddajo, se še nekaj časa zadržujejo pred igralnico in kukajo vanjo ter tako preverjajo, ali je z otrokom vse v redu. Nekatere mame podaljšujejo čas ločitve z dolgimi objemi, pregovarjanji oziroma pogovori o načrtih za popoldne,« našteva sogovornica in prizna, da ima otrok manj ločitvenih težav, če ga v vrtec pripelje oče.

V vrtec z veseljem in umirjenostjo

Ker otrok čuti stisko staršev, zlasti kadar gre za prvega otroka, vzgojiteljica priporoča, »naj starši otroka ob predaji v vrtec pospremijo z optimizmom, veseljem in umirjenostjo. Tako na otroka prenesejo pozitiven odnos do novega okolja. Starši naj se že doma z otrokom pogovarjajo o vrtcu kot o nečem prijetnem. Otroku naj dajo vedeti, da vrtec ni zadnja, temveč najboljša možnost, ki so jo izbral zanj.«

Sogovornica priporoča, da je mama ali oče ob uvajanju čim bolj umirjen, »četudi bo otrok pokazal odklonilno vedenje (jok, kričanje, metanje po tleh). Takrat naj se roditelj ne ustraši, ampak naj otroku čim bolj umirjeno pojasni, da morajo v službo in da se bo pozneje vrnil ponj. Jutranje poslavljanje bo manj boleče, če bo roditelj otroka na hitro oddal v igralnico.« Kotnikova priznava, da se otroci, ki ob prihodu najbolj jokajo, po odhodu staršev najhitreje potolažijo in sprostijo v vrtčevskih aktivnostih. 

V tem času v otrokovo življenje ne vnašajte sprememb, kot so odvajanje od dud, pleničk, stekleničk in podobno. 

Uvajalno obdobje 

Pred vstopom v vrtec je mogoče predhodno uvajanje otroka. »V našem vrtcu imamo uvajanje v istem mesecu, ko se otrok vključi v program. Uvajalno obdobje je odvisno od otroka in njegove vključitve v življenje in delo v oddelku,« pove Nina Kotnik. Uvajalno obdobje pomeni, da mama ali oče otroka za krajši čas pripelje v vrtec, tam otrok spozna novo okolje, vzgojiteljice in otroke. Prav je, da se predhodno določi čas in način uvajanja, »dobro se je zmeniti, kdo bo uvajal, kdo od staršev bo navzoč, katere aktivnosti se bodo izvajale in kako se bodo starši poslavljali od otrok,« še svetuje vzgojiteljica. Ker si je za uvajanje treba vzeti čas, sogovornica svetuje, da si roditelj za ta čas v službi vzame dopust. V tem času v otrokovo življenje niti ni priporočljivo vnašanje kakršnihkoli sprememb, kot so odvajanje od dud, pleničk, stekleničk in podobno.

foto: Ž.K.

»Pred vstopom priporočamo, da se straši z vzgojiteljico pogovorijo o otroku, njegovih navadah (kaj rad je, kako se tolaži, kako se uspava, ali še potrebuje pleničko, igračko, dudo …). Tako se bo lahko tudi vzgojiteljica pripravila na otroka in mu na podlagi podanih informacij ustvarila čim bolj prijetno okolje,« razlaga Kotnikova.

Na začetku naj otrok v vrtcu ne počiva, pozneje je priporočljivo, da se otrokovo samostojno bivanje v vrtcu postopno podaljšuje. Na koncu otrok v vrtcu že počiva. Dobro je, da ima mama ali oče stalen ritem prihajanja in odhajanja, »kar daje otroku občutek zaupanja, varnosti … V uvajalnem obdobju naj se tudi doma posveti več pozornosti temi vrtca. Zelo učinkovito je prebiranje slikanic s tovrstno tematiko, ko se ob listanju lahko pogovarjamo, zakaj hodijo v vrtec, kako se tam počutijo, kaj počnejo,« še priporoča sogovornica. 

Na začetku naj otrok v vrtcu ne počiva, pozneje pa je priporočljivo, da se otrokovo samostojno bivanje v vrtcu postopno podaljšuje. 

Predhodna varstva 

Nina Kotnik na podlagi izkušenj pove, da imajo otroci, ki so pred vstopom v vrtec obiskovali zasebno varstvo ali so jih varovali stari starši, načeloma manj težav z vključitvijo v novo okolje. »Ti otroci so že predelali prvo tovrstno ločitev od staršev in so že dali skozi tako imenovano uvajalno obdobje. Vendar je otrokov odnos so vrtca odvisen tudi od tega, ali je imel z varstvom pozitivno ali negativno izkušnjo. Res je tudi, da se bo moral ponovno navaditi na novo okolje, nove odrasle osebe in predvsem na nov utrip. Ta je v vrtcu precej drugačen, kot je v zasebnem varstvu,« še pove Nina Kotnik.


prejšnji članek
Znana pevka v boju za življenje
Svet slavnih
Znana pevka v boju za življenje
naslednji članek
Koliko vlaknin na dan je dovolj?
Zdravje
Koliko vlaknin na dan je dovolj?

Napačno vnesen email naslov

  • Uporabite pravilen email naslov
  • npr.: "narocnik@mail.si"

Ta email naslov je že uporabljen!

Registracija je bila uspešna!

Prijavite se na e-novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na svoj e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite vpisan e-naslov in znova poskusite.