Zdravje
 

Bachova cvetna terapija

22. 2. 2020; 14.00
Avtor: Marijana Mandić
dreamstime_xxl_50483619

foto: Dreamstime

Homeopatija za dušo.

Pri cvetni terapiji posamezni cvetovi ustrezajo različnim čustvenim stanjem, kot so negotovost pri odločanju, brezupnost in občutek strahu, pa tudi zavist, jeza in nebrzdana nasilnost. Razvil jo je Edward Bach, angleški zdravnik, ki je bil najprej klasični homeopat. Zdravila in odlični strokovnjaki za Bachovo cvetno terapijo so ljudem v stiski na voljo tudi v Sloveniji.

Od duše je odvisno vse

Bacha je sprva zanimalo predvsem duševno stanje bolnikov, ki so k njemu prihajali po homeopatske zdravilne kroglice. Iz številnih opažanj je prišel do sklepa, da se pri zdravljenju ne bi smeli osredotočati zgolj na telesne simptome bolezni, ampak tudi na duševno stanje bolnikov, ki je osnova za pojav bolezni. Po njegovem mnenju se lahko bolezen razvije samo, če pride do motenj v duševnem ravnovesju človeka. V tem primeru človek izgubi moč, da bi se branil pred številnimi zunanjimi vplivi, tudi pred virusi in bakterijami. Zato klice zlahka opravijo s človekom.

Osebnost je v bistvu najobčutljivejši del človeka in kaže začetek in potek bolezni veliko jasneje kot telo, zato nas značajska usmeritev odlično opozarja tudi na zdravilo ali zdravila, ki so potrebna. V bolezni se značajska naravnanost spreminja glede na tok življenja. Kdor se pozorno opazuje, lahko spremembo opazi, še preden dobi bolezen priložnost, da se razvije, in jo lahko z zdravljenjem težav pravočasno prepreči. Tudi če nas je bolezen prehitela, lahko ravno tako pridemo k pravemu zdravilu. Pri Bachovi cvetni terapiji je zdravilec torej pozoren samo na bolnikov odnos do življenja in na njegovo razpoloženje, ne pa na človekovo celotno zdravstveno sliko.


Za vsako dušo rož'ca raste

Med naravnimi zdravilnimi močmi, ki pozitivno vplivajo na čustveno stanje človeka, je Bach našel 37 različnih zelnatih cvetnic in dreves, zanimivo pa, da tudi studenčnico, ki uravnovesijo duševno počutje in s tem dajejo telesu večjo odpornost. Bachova cvetna terapija poudarja, da zdravljenje na začasna negativna čustvena stanja človeka vpliva dolgoročno, najbolje kar dosmrtno.

foto: svet24

Vse je v cvetovih

Pri Bachovi terapiji se uporabljajo izvlečki iz cvetov. Pridobljene cvetne esence so v prvi vrsti namenjene za uživanje, možno pa se je z njimi tudi namazati. Pri bolečinah ali vnetjih se losjon uporabi skupaj z zdravilom. Nekaj kapljic iz stekleničke damo v skodelico vode in z vodo napojimo krpo, s katero si pokrijemo prizadeto mesto; po potrebi lahko krpo od časa do časa na novo navlažimo. Tudi kopel ali otiranje z gobo in vodo, v katero smo dali nekaj kapljic zdravila, je nadvse koristno.

Cvetovi se lahko jemljejo posamično ali pa v kombinaciji, kar predpiše, glede na duševne težave oziroma psihični prerez človeka, izkušen zdravilec.

Priprava osnovne snovi poteka na podoben način kot pri homeopatiji, zdravilne informacije se prenašajo po vodi. Prednost terapije pa je predvsem v tem, da je izjemno blaga, ne more imeti prav nobenih stranskih učinkov in je zato zelo primerna tudi za zdravljenje, denimo, preveč agresivnih oziroma žalostnih otrok.

Cvetne zdravilne esence za ljudi, ki jih preveč skrbi za druge:

Cikorija

Za tiste, ki jih skrbi blagor drugih in so preveč zaskrbljeni za otroke, sorodnike, prijatelje, in vedno kaj najdejo, kar je še treba urediti. Stalno popravljajo, kar je po njihovem mnenju treba, in v tej vlogi uživajo. Tiste, za katere jih skrbi, želijo imeti v svoji bližini.

foto: Thinkstock

Sporiš

Za tiste, ki imajo fiksne ideje in principe, ki jih le redko spreminjajo. Zelo si želijo, da bi vse okrog sebe spreobrnili k svojim nazorom. So odločni in pogumni, to želijo naučiti tudi druge. Če so bolni, vseeno delajo, tudi ko bi drugi že zdavnaj odnehali.


Vinska trta

Za samozavestne, sposobne ljudi, ki verjamejo v svoj uspeh in menijo, da bi moralo biti tudi drugim v prid, če bi vse naredili tako kot oni sami, saj so prepričani, da imajo najbolj prav. Svojo okolico učijo še takrat, ko so bolni. Zato se v stiski odlično obnesejo.


Bukev

Za tiste, ki čutijo potrebo, da v vsem, kar jih obdaja, vidijo dobro in lepo. Trudijo se, da bi postali bolj tolerantni in popustljivi in da bi kazali vse večje razumevanje za različne poti ljudi. A tisti, ki potrebujejo bukev, pravzaprav radi kritizirajo, so arogantni in nestrpni. Obsojajo druge, ne morejo se vživeti v čustva soljudi, ker so njihova lastna čustva blokirana. 

foto: Profimedia

Kaj pa Bachova studenčnica?

Primerna je za ljudi, ki so do sebe zelo strogi in se zato odpovedujejo mnogim drobnim zadovoljstvom. Bojijo se, da bi ta škodovala njihovemu delu in stvaritvam. Vadijo se v močni samodisciplini, so nepopustljivi do sebe in želijo biti močni, zdravi in dejavni. Vedno upajo, da bodo drugim za zgled, da bodo ti sprejeli njihove ideje, jim sledili in tako postali boljši ljudje.

Študije dokazujejo učinkovitost

Medicinsko sicer do danes niso pojasnili, kako pride z jemanjem Bachovih cvetov do čudovitih sprememb v čustvovanju. Celo strokovnjaki najsodobnejših tehničnih metod niso mogli odkriti niti učinkovine v cvetnih esencah niti sprememb v človekovi presnovi, potem ko vzame zdravilo.

In vendar domnevajo, da je podobno kot pri homeopatiji učinek še kako viden tam, kamor znanost ne seže, v »finih sferah« človekovega telesa, ena od teh je prav gotovo duša. Tukaj ne gre za placebo, kar dokazuje zelo uspešno zdravljenje majhnih otrok in celo živali.

Želite izvedeli več?

Irena Roglič Kononenko, univ. dipl. psihologinja in prof. nemškega in slovenskega jezika, je samostojna prevajalka in vodja Inštituta za Bachovo cvetno terapijo, psihično pomoč in umetnostno terapijo v Ljubljani. Pri njej se lahko, med drugim, naučite sami izdelovati Bachove kapljice in rešilna mazila, vodi seminarje Bachove cvetne pomoči in uči plese v krogu za Bachove cvetove. Za svetovalko z Bachovimi kapljicami se je izobraževala na Bachovem inštitutu na Dunaju pri Mechthild Scheffer ter za plese v krogu pri Marianne von Schwichow, dr. Gabriele Wosien in Kyriakosu Chamalidisu. Skupaj z možem Igorjem sta pripravila komplet 39 Bachovih esenc po originalni recepturi dr. Edwarda Bacha. 

prejšnji članek
V postelji bodite goli
Zdravje
V postelji bodite goli
naslednji članek
Kaj se dogaja z zaljubljenim Adijem Smolarjem?
Svet slavnih
Kaj se dogaja z zaljubljenim Adijem Smolarjem?

Napačno vnesen email naslov

  • Uporabite pravilen email naslov
  • npr.: "narocnik@mail.si"

Ta email naslov je že uporabljen!

Registracija je bila uspešna!

Prijavite se na e-novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na svoj e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite vpisan e-naslov in znova poskusite.