Odkrivamo najboljše foto kotičke Slovenije: dolina smaragdne Soče. foto: Jaka Ivančič
Jaka Ivančič, profesionalni fotograf in navdušeni uporabnik pametnega telefona Huawei P30 Pro, je tokrat obiskal to dolino najlepše slovenske reke. Posočje je dolina, ki poteka vzdolž toka reke Soče od severzahodne Slovenije pa vse do Goriške, kjer se dolina odpre v široko ravnino. Dolina je nastala kot posledica delovanja Soškega ledenika.
V preteklosti je bila dolina hitro poseljena v obliki strnjenih vasi, saj so robovi prodnatih teras, primerni za poljedelstvo. Na pomembnih prometnih križiščih pa so nastala večja naselja, med katerimi sta najpomembnejša Kanal in Plave.
Dolina se deli na zgornjo in spodnjo Soško dolino, Spodnja dolina Soče se razprostrira od Mosta na Soči na severu do Solkana na jugu, v Zgornjo dolino Soče pa spadajo trije znani kraji, Tolmin, Kobarid in Bovec. Osnovna dejavnost v Zgornji dolini Soče je danes turizem, nekoč pa so se v Zgornji dolini ukvarjali predvsem s kmetijstvom.
Posočje nudi nešteto aktivnosti in obiskov naravnih znamenitosti, ki so primerne za večdnevni izlet. Jaka Ivančiča je nepresentljivo navdušil kristalno zeleno-modri tok reke, ki ga je zajel s širokokotno funkcijo. Huawei P30 Pro namreč omogoča fotografiranje ultra širokokotne fotografije s kar 20 milijonov slikovnih pik ločljivosti, v katero vam, z malo sreče, uspe ujeti tudi znamenito soško postrv. Priznani slovenski fotograf je nastavitve kamere popolnoma prepustil umetni inteligenci Huawei-a P30 Pro, ki zazna svetlobo in okolje ter temu primerno uravnava avtomatične nastavitve.
Mesto spomina na 1. svetovno vojno
Nekoč ledenik, danes 137 km dolga alpska reka s skrivnostnim kraškim izvirom v Trenti, ki poleg neštetih naravnih lepot ohranja tudi pretresljivo dediščino 1. svetovne vojne. Po dolini Soče in po okoliških gorah nad njo je med letoma 1915 in 1917 potekala soška fronta, ki je zahtevala skoraj pol milijona življenj italijanskih in avstro-ogrskih vojakov, med njimi tudi veliko Slovencev. Krvavi spopadi so pustili grozovite posledice tudi domačemu prebivalstvu, saj so se bili primorani preseliti drugam, ko pa so prišli nazaj, so bili njihovi domovi v večini porušeni. Danes je vojni posvečen Kobariški muzej v Kobaridu.
Priljubljena naravna znamenitost, slap Kozjak
V prijetnem gozdičku, nedaleč od Kobarida, se nad smaragdno reko skriva soteska potoka Kozjak, v kateri posebaj izstopa 15 metrov visoki slap Kozjak. Do slapa nas vodi urejena sprehajalna pot, ki jo dopolnjujejo leseni mostički in končna terasa, iz katere se nam pogled odpira proti skalnem amfiteatru z zelenim tolmunom in velim pramenom vode.
Lepota slapu in dostopnost sta glavna razloga za veliko priljubljenost naravne znamenitosti. Huawei P30 Pro vam bo tukaj s svojim periskopsko zasnovanim teleobjektivom nudil prav posebno fotografsko doživetje. Tako zasnovan objektiv vam namreč omogoča 5-kratno optično, 10-kratno hibridno ter vrtoglavo 50-kratno digitalno povečavo s katero boste kljub oddaljenosti lahko ujeli svilnati učinek vodnega toka.
Potok Kozjak, ki izvira v več povirnih krakih visoko pod Krnčico (2142 m), teče skozi več korit in pada v šestih slapovih, od katerih sta le dva dostopna za obiskovalce: poleg Velikega Kozjaka (slap Kozjak), še nekoliko nižji, 8 metrov visok slap Mali Kozjak.
Kljub temu da je zaščitena naravna vrednota je odlična ideja za poletni izlet, saj strme stene zadržujejo hlad, kopanje v tolmunu pod slapom ni primerno. Za kopanje raje izberite kopalna območja ob Soči, Nadiži in Idrijci, ter tako pomagajte ohraniti prvinsko doživetje slapa Kozjak tudi za druge obiskovalce.
Velika korita Soče, naravni biseri
Soča je tik nad začetkom doline Lepena izdolbla 750 metrov dolga korita, katerih stene se na na nekaj odsekih povsem zožijo. Globina korit je odvisna od vodostaja, v sušni dobi so globoka tudi do 15 metrov, ob povodnjih pa jih Soča tudi povsem zalije.
Velika korita Soče nudijo lep ter kratek sprehod ob enem izmed slovenskih naravnih biserov, najbolj pogumnim pa ponuja tudi mrzlo kopanje. Tukaj vam bo ponovno prav prišla ultra širokokotna kamera Huawei P30 Pro ter oznaka IP68, ki priča o odpornosti proti vodi in prahu. Sprehajalna pot je namreč kljub urejenosti zaradi vlažnosti vseeno spolzka, zato previdno, vaš P30 Pro je varen, za svojo varnost pa le poskrbite!
Odkrijte neodkrito s Huawei P30 Pro in se prijavite na fotografsko tekmovanje InFocus!
Huawei ceni ljubitelje fotografije in obetavne talente. Zato se prijavite na tekmovanje Huawei InFocus Awards 2019. Tekmovanje bo potekalo v šestih kategorijah, petih fotografskih #Strast, Obrazi, Hojla, življenje!, Storyboard, Korak dlje in eni video kategoriji Življenje sedaj. Tekmovanje Huawei InFocus je namenjeno uporabnikom naprav Huawei, ki lahko svoja dela oddajo preko spletne strani tekmovanja, od 24. junija 2019 dalje.
Kaj lahko osvojite?
Zmagovalec nagrade Grand Prix bo prejel 10.000 evrov, prenosni računalnik Huawei MateBook 13, pametno uro Watch GT.
Zmagovalci kategorije bodo prejeli 2.000 evrov, prenosni računalnik Huawei MateBook 13, pametni telefon Huawei P30 Pro, pametno uro Watch GT.
Drugo uvrščeni v vsaki kategoriji bodo prejeli pametni telefon Huawei P30 Pro.
Tretje uvrščeni v vsaki kategoriji bodo prejeli pametni telefon Huawei P30.
Zmagovalec publike pa bo prejel pametni telefon Huawei P30 Pro in pametno uro Watch GT.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2024, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.