Zdravje
 

Laganje ima šrši pomen, kot se vam morda zdi

27. 7. 2024; 14.00
Avtor: Z.M.
prijateljici, prijateljice, prijateljstvo

Odnosi foto: profimedia

Ljudje se za laž odločijo takrat, ko menijo, da bodo z njo najlažje in najhitreje dosegli svoj cilj. Verjamejo, da z resnico cilja ne bi dosegli ali pa bi si vsaj možnosti za to močno zmanjšali.

Kaj je in kaj ni laž?

Laganje je, ko nekdo pripoveduje zgodbo, za katero ve, da ni resnična, a zanjo zatrjuje, da je. Razlikovati pa je treba laž od prikrivanja. Pri enem in drugem gre sicer res za neiskrenost ali natančneje za zavajanje, a je med njima pomembna razlika. Prikrivanje pomeni, da nekdo zataji neki pomemben del stvarnosti, da bi drugemu prikazal njeno napačno sliko. Tako je prikrivanje pasivno početje, laganje pa aktivno. Večina meni, da je prikrivanje veliko manjši prekršek kot laganje, zato se odločijo, da nečesa pač ne bodo povedali, tudi takrat, ko sicer ne mislijo lagati.

Ah, ti odnosi ... foto: Profimedia

Laganje je treba ločiti od govorjenja neresnice. Bistvo laganja je namreč zavestna namera, da nekoga prevaraš. Ko pa nekdo od nekoga sliši napačno informacijo in jo posreduje nekomu tretjemu, prepričan, da govori resnico, potem ne gre za laž. Zato reči nekomu, da ne govori resnice, ni žalitev. Ko pa nekomu rečeš, da laže, to pomeni, da si prepričan, da to počne namerno.

Ljudje včasih zaradi delovanja različnih psiholoških mehanizmov izkrivljeno doživljajo stvarnost. Lahko se na primer napačno spominjajo neke situacije v ne tako davni preteklosti, njihov spomin je izkrivljen in, tudi če ne govorijo resnice, ne lažejo, saj zares verjamejo v to, kar govorijo. Čeprav se ljudje, ki jih ujamemo pri laganju, pogosto opravičujejo, češ da gre za 'nezavedne laži', je treba vedeti, da je laganje vedno zavestno dejanje.

Nekateri ljudje lažejo tako, da hitro opazimo, da nekaj ni v redu.

Nekateri ljudje lažejo tako, da hitro opazimo, da nekaj ni v redu. foto: Pixabay

prejšnji članek
Kako vam lahko pri treningu pomagata hrana in pijača?
Zdravje
Kako vam lahko pri treningu pomagata hrana in pijača?
naslednji članek
Hruškov mojito z ingverjem
Kulinarika
Hruškov mojito z ingverjem

Napačno vnesen email naslov

  • Uporabite pravilen email naslov
  • npr.: "narocnik@mail.si"

Ta email naslov je že uporabljen!

Registracija je bila uspešna!

Prijavite se na e-novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na svoj e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite vpisan e-naslov in znova poskusite.