Zdravje
 

Kaj je stabilizacija trupa in zakaj je tako pomembna?

11. 3. 2018; 14.00
Avtor: Revija Maja
stabilizacija

foto: Profimedia

Vsak, ki je kdaj v življenju obiskal kakšno uro vodene vadbe, je na njej zagotovo vsaj nekajkrat slišal izraz »core« in izvedel, kako pomembno je, da se ga zavedamo oziroma se osredotočamo nanj. Kaj pa sploh je »core«?

»Core« v osnovi pomeni jedro, sredica, osnova ali center telesa in se nanaša na globoke mišice trupa. Coru ali jedru rečemo tudi center moči, ker iz tega dela telesa črpamo moč za katera koli druga gibanja, hojo, tek, dviganje bremen, udarec z loparjem … Naravno stanje teh mišic v človeškem telesu je tako, da so ves čas aktivne, prožne in optimalno opravljajo svojo vlogo – dajejo moč, stabilnost in vzdržljivost medenice in hrbtenice.
Globoke mišice trupa je skoraj nemogoče aktivirati ločeno od površinskih mišic trupa, zato v funkcionalnem smislu core vključuje tudi druge mišice, ki pomagajo pri stabilizaciji trupa, na primer mišice trebušne stene. Dolgotrajno sedenje, prisilna drža in nenehen stres pogosto vodijo do tega, da mišice jedra oslabijo. Posledično se pojavi mišično neravnovesje tudi v drugih delih telesa, kar lahko vodi do bolečin v križu, hrbtu, vratu, kolkih, kolenih in drugje.
Z izbranimi vajami in zavestnim nadzorom jedra lahko izboljšamo njegovo moč in vzdržljivost, posledično je gibanje celotnega telesa bolj nadzirano, telesna drža je lepša, bolečine izginejo in kakovost življenja se izboljša. Najpomembneje je, da vsako vajo izvajamo čim bolj pravilno in nadzirano, ker je le tako varna in učinkovita.
»Popek in Kegel«


Osnova vsakega treninga je, da se naučimo zavestno aktivirati globoke mišice trupa. To najlažje dosežemo tako, da se usedemo na žogo ali stol, drža je pokončna, rame držimo nizko, prsni koš je odprt. Vdihnemo v rebra in z izdihom potisnemo popek vase proti hrbtenici. Takrat se najbolje aktivirajo predvsem mišice Transversus abdominis in Multifidus. Mišice medeničnega dna aktiviramo s keglovimi vajami, ki jih zagotovo dobro poznate.
Vse mišice skupaj ponujajo odlično stabilizacijo medenice in zaščito hrbtenice pri kateri koli vaji. In ker mora vsak trening biti v prvi vrsti varen in potem učinkovit, vadeči v Vadbenem studiu OZ zelo pogosto slišijo »popek in Kegel«. Tako natančno vedo, da morajo aktivirati globoke mišice trupa, največkrat med izdihom, kar je nujna podlaga za vsako nadaljnjo vajo.
Zakaj je to tako pomembno?
Če so globoke mišice trupa oslabele, se pogosto pojavijo naslednje težave:


- bolečine v križu, hrbtenici,
- uhajanje urina že ob manjših naporih, poskokih ali kihanju,
- slaba drža.
Veliko žensk po porodu ima omenjene težave prav zaradi oslabelih globokih mišic trupa, zato je zelo pomembno, da jih začnejo čim prej po porodu, lahko že v porodnišnici, krepiti. Najboljše je, da začnejo s keglovimi vajami (10 ponovitev, ki jim sledi premor, še 10 ponovitev, premor, in tako naprej, kolikor zmorejo) in nežnim pritiskom popka proti hrbtenici. Te vaje naj ponavljajo večkrat dnevno.

Izbrane vaje za center moči
Veliko ljudi je prepričanih, da bodo jedro okrepili z nenadziranimi in sunkovitimi trebušnjaki. Taki trebušnjaki niso samo neučinkoviti, temveč lahko tudi škodljivi in lahko bolečine v križu samo še povečajo. Bistvo treninga za core je torej okrepitev globokih mišic trupa. To omogoča varno izvajanje vseh nadaljnjih vaj, ki vključujejo druge dele telesa, tudi težjih, zapletenejših in s težjimi utežmi. Predvsem pa je pomembno to, da nas trening pripravi tako, da lahko opravljamo vsakodnevne gibe in opravila brez bolečin.

prejšnji članek
Stran s plastiko: pokrovke in vreče iz blaga
Svet slavnih
Stran s plastiko: pokrovke in vreče iz blaga
naslednji članek
Izberite pravi film glede na razpoloženje
Zdravje
Izberite pravi film glede na razpoloženje

Napačno vnesen email naslov

  • Uporabite pravilen email naslov
  • npr.: "narocnik@mail.si"

Ta email naslov je že uporabljen!

Registracija je bila uspešna!

Prijavite se na e-novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na svoj e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite vpisan e-naslov in znova poskusite.