Življenjski slog
 

Triki za učinkovito uporabo visoke grede

20. 5. 2024; 15.00
Avtor: Z.F.
Ali 5a -RV apr 20

Visoka greda foto: Esknales

Kaj je dobro vedeti, še preden se lotite postavljanja visokih gred?

Visoke grede so že nekaj let trend tako med tradicionalnimi kot sodobnimi vrtičkarji. Sprva je veljalo, da so v pomoč predvsem starejši populaciji, ki ji delo na vrtu povzroča preglavice zaradi sklanjanja k tlom, a kaj kmalu so noviteto pograbile tudi mlajše generacije, ki visoke grede postavljajo zaradi modernega videza, praktičnosti in funkcionalnosti. Če tudi vi razmišljate o tem, je sicer dobro poznati nekaj trikov, s katerimi bo uporaba visoke grede učinkovitejša.

Velikost visokih gred

Še preden namestimo visoko gredo, je pametno razmisliti, koliko posevka si želimo. Strokovnjaki sicer svetujejo več manjših gred namesto ene velike. Prednost visokih gred naj bi bila namreč, da rastline dosežemo preprosto, z vseh strani. Tako bo vrtnarjenje na visokih gredah precej lažje. Najprimernejša širina je 120 centimetrov, saj to omogoča, da z ene in druge strani preprosto dosegamo posajene rastline. Grede namestite tako, da se lahko okoli njih sprehajate, in ne zapirajte stranic s stenami ali podobnim. Višino prilagodite sebi, tako, da se boste rahlo sklanjali nad zelenjavo, a pri tem ne bo treba počepniti ali klečati.

visoka greda foto: Dreamstime

Impregniran in kakovosten les

Naslednja stvar, na katero je treba pomisliti, je seveda les, ki bo sestavljal ogrodje vaše visoke grede. Pri tem nikar ne skoparite, saj na kakovost grede vplivajo najrazličnejši vremenski dejavniki, prav tako je zmeraj prisotna vlaga. Zato po nasvetu izkušenih vrtnarjev in vrtičkarjev izbirajte med najkvalitetnejšimi vrstami lesa, še bolje je, če je les impregniran. Takšna investicija je sicer razmeroma visoka, a se zavedajte, da grede postavljate za čim dlje časa. Pri izbiri vijakov prosite za pomoč v dobro založeni trgovini z gradbenim materialom. Strokovnjaki odsvetujejo klasične vijake, namesto teh priporočajo sisteme iz inoksa.

Primerna zaščita

Zdaj, ko vam je gredo uspelo postaviti, je prav, da jo tudi primerno zaščitite. Na notranjo stran namestite zaščitno folijo, ki bo preprečila neposreden stik z vlago in organizmi; življenjsko dobo ogrodja boste tako podaljšali celo za dobrih deset let. Pred zaščitno folijo lahko pritrdite še filc, ki bo dodatno zaščitil les in preprečil trganje ter hkrati poskrbel, da se zemlja ne bi preveč segrevala.

visoka greda, rastline foto: Dreamstime

zelenjavne gredice, visoka greda

zelenjavne gredice, visoka greda foto: Dreamstime

prejšnji članek
Kaj nam sporoča telo?
Zdravje
Kaj nam sporoča telo?
naslednji članek
Miki Vlahkovič je postal dedek
Svet slavnih
Miki Vlahkovič je postal dedek
#obraziavenija
obraziavenija

Napačno vnesen email naslov

  • Uporabite pravilen email naslov
  • npr.: "narocnik@mail.si"

Ta email naslov je že uporabljen!

Registracija je bila uspešna!

Prijavite se na e-novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na svoj e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite vpisan e-naslov in znova poskusite.