/ foto: Shutterstock
1. Sestava
Najprej moramo ugotoviti, kakšna tekstura tkanine nam je všeč in kako topel ali hladen občutek si želimo, ko se uležemo v posteljo. Večina bi nas morala imeti vsaj komplet ali dva običajnih bombažnih rjuh za celoletno uporabo, a nam bodo še kako prav prišle tudi flanelaste (drugače tkan bombaž) za zimo in lanene za vroče poletne dni.
100-odstotni bombaž je vedno odlična izbira, saj je mehak in cenovno dostopen. Še zlasti kakovosten je dolgo rezan bombaž (več kot 33 mm). Po debelini razlikujemo najfinejši, fini, srednje fini in grobi bombaž, dolžina vlaken pa se giblje od 10 do 54 mm. Za najbolj kakovostnega velja egipčanski bombaž. Te rjuhe so lahko dražje in proizvajalcu moramo do neke mere zaupati, da so rjuhe izdelane iz tega materiala, saj to težko preverimo sami.
Odločimo se lahko tudi za mešanico bombaža in poliestra. Čeprav je tkanina na otip nekoliko sintetična, je zaradi poliestra cenovno ugodna, trpežnejša in manj nagnjena h gubanju.
Rjuhe iz lana so izjemno zračne. Imajo nekoliko bolj grobo in puhasto teksturo ter bolj odprto tkanje. Znoj odvajajo še bolje kot bombaž, zato so idealne za uravnavanje temperature v hudi vročini. A lanene rjuhe niso primerne za vsakogar. Če imate raje zelo mehke, svilnate tkanine, vam mogoče ne bo všeč bolj čvrst občutek lana. Takšna posteljnina ima nekoliko rustikalen videz in se zelo rada mečka. Nekatere raziskave so pokazale, da imajo lanene rjuhe, sploh spodnje, težave s trajnostjo. Poleg tega bomo za takšen komplet morali veliko globlje seči v žep.
Rjuhe iz mikrovlaken ali bambusovega rajona imajo občutne okoljske stroške in nobene prave prednosti v primerjavi z običajnimi vlakni.
2. Tkanje
V svetu rjuh imamo na voljo predvsem platno in atlas vezavo. Platnena vezava je najstarejši tip tkanja, pri katerem se navpične in vodoravne niti križajo izmenično. Koliko je groba ali gladka, je odvisno od niti, ki se uporabljajo za tkanje. Najbolj znana predstavnika te skupine, ki jih pogosto uporabljamo za posteljnino, sta poplin in perkal.
Atlas vezava je znana po svojem nežnem lesku na pravi strani in mat hrbtni strani. Tkanine s to vrsto vezave imenujemo različno glede na njihovo surovinsko sestavo. Najbolj znan je saten, ki je praviloma iz svilenih ali celuloznih vlaken, deftin pa iz bombažnih (čeprav se pogosto uporablja beseda saten za vse).
3. Število niti
Proizvodne tehnike lahko blagovnim znamkam omogočajo, da izdelajo veliko število niti, ne da bi dejansko povečale kakovost materiala. Testi so pokazali, da je od 200 do 300 nitk pri običajnem platnenem tkanju in 300 do 600 nitk pri satenastem tkanju najboljša vrednost za mehkobo in trpežnost. Najdemo lahko tudi dobre rjuhe z 200 nitmi, vendar morda ne bodo tako udobne, vse nad 500 pa ni nujno boljše. Pri laneni posteljnini so vlakna veliko debelejša od bombaža, zato zadošča, da je število niti med 80 in 120.
4. Višina ležišča
Standardne velikosti rjuh (160, 180, 200 cm) ne upoštevajo višine ležišča. Če je naše ležišče visoko ali če uporabljamo nadvložek za ležišče, ga pred nakupom obvezno izmerimo. Upoštevati moramo tudi nekaj krčenja po pranju.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2025, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.