Življenjski slog
 

Prvi koraki v samostojno življenje: Kako zavarovati svoje stanovanje?

24. 1. 2025; 11.30
Avtor: Oglasno sporočilo: Slovensko zavarovalno združenje
5-nasvetov-za-varno-shranjevanje-kljucev
Mnogi mladi se po zaključku študija odločijo za življenje na svojem. Nakup ali najem prvega stanovanja pa je lahko pogosto stresna izkušnja. Odločitev prinaša pomembne odgovornosti ter odpira vprašanja o finančni varnosti in posledično tudi o možnih zavarovanjih. Kako prehod v »samostojno življenje« narediti čim lažji, svetuje strokovnjak za premoženjska in osebna zavarovanja.

»Mladi naj najprej razmislijo o svojih potrebah in presodijo finančne zmožnosti. Priporočam, da se posvetujejo z zavarovalnim agentom, ki jim bo pomagal izbrati ustrezno zavarovalno kritje,« svetuje Mitja Vračko, osebni skrbnik strank za premoženjska in osebna zavarovanja iz zavarovalnice Generali.

Potrebna zavarovanja
Strokovnjak mladim svetuje: »V primeru nakupa svoje nepremičnine obvezno ne smejo izpustiti sklenitve zavarovanja nepremičnine (za škodo zaradi požara, poplav, potresa ...) ter zavarovanja vrednih premičnin (opreme, elektronike). Priporočam tudi sklenitev življenjskega zavarovanja v primeru, da se je za nakup nepremičnine vzel kredit.«

Življenjsko zavarovanje se marsikateremu mlademu človeku zdi nepotrebno in naj bi bilo pomembno le starejšim. A kot pojasnjuje Vračko, je to napačna predstava: »Menim, da je zavedanje o pomembnosti življenjskega zavarovanja med mladimi pogosto zapostavljeno. Iz prakse velikokrat opazim, da se mladi odločijo za tovrstno zavarovanje šele, ko se jim kaj zgodi.«

Sogovornik še poudarja razloge, zakaj se je treba življenjsko zavarovati že v mladih letih: »Sklenitev zavarovanja je ključna za socialno in finančno varnost družine, ki bi ji ob smrti člana družine, ki je vzel kredit, ostala obveznost plačila preostanka kredita. Zato je treba takoj ob sklenitvi kreditne pogodbe poskrbeti za ustrezno zavarovanje, ki zagotovi finančno varnost družine v primeru smrti družinskega člana, ki je vzel kredit.«

Zavarovanja za najemnike
Večina mladih se odloči za najem stanovanja, kar pogosto vodi do zmotnega prepričanja, da zavarovanje ni potrebno. Da ni tako pojasnjuje Vračko iz zavarovalnice Generali: »Najemniki naj zavarujejo svoje vredne premičnine in razmislijo o odgovornostnem zavarovanju za škodo, ki bi jo nenamerno povzročili lastniku ali tretjim osebam. Lastnik pa poskrbi za zavarovanje same nepremičnine.«

Pripravljenost na neprijetne situacije
Kljub sklenitvi zavarovanja ni mogoče prevideti vseh situacij. »Nič v življenju ni stoodstotno, tako da na vse scenarije vedno ne moremo biti pripravljeni. Seveda obstajajo primeri, kjer je škodni zahtevek zavrnjen, v tem primeru gre večinoma za izključitve, ki veljajo za vse zavarovalnice. Da je čim manj slabe volje, je naloga zastopnika, da na to opozori vsako stranko, preden podpišeta zavarovalno polico,« pojasnjuje sogovornik.

Pravilno razumevanje zavarovanj in pravočasna sklenitev ustreznih zavarovalnih polic lahko mladim pomagata obvladovati nepredvidljive situacije ter zagotoviti večjo finančno in socialno varnost. Zato je pomembno, da se mladi čim bolj poučijo o svojih možnostih in odgovorno pristopijo k pomembnim odločitvam.

Dodatne izobraževalne vsebine
Slovensko zavarovalno združenje z namenom povečanja finančne in zavarovalne pismenosti mladih izvaja projekt LIT (Lajf = igra tveganja). Dodatne brezplačne izobraževalne vsebine ter karierne priložnosti za mlade v zavarovalništvu so na voljo na Instagramu @lajfjeigratveganja, Facebook strani, TikToku in spletni strani.

Ekskluzivne priložnosti za delo, izobraževalne dogodke, zabavne in poučne vsebine so vsak mesec zbrane v LIT novičniku (prijava na LIT novičnik).

prejšnji članek
7 nasvetov za bolj zdravo in sijočo kožo pozimi
Moda&Lepota
7 nasvetov za bolj zdravo in sijočo kožo pozimi
naslednji članek
Kako preprosto kombinirati najbolj vročo barvo leta
Moda&Lepota
Kako preprosto kombinirati najbolj vročo barvo leta
#obraziavenija
obraziavenija

Napačno vnesen email naslov

  • Uporabite pravilen email naslov
  • npr.: "narocnik@mail.si"

Ta email naslov je že uporabljen!

Registracija je bila uspešna!

Prijavite se na e-novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na svoj e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite vpisan e-naslov in znova poskusite.