Šparglji so poznani že več kot 2000 let. Poznali in uživali so jih v Starem Egiptu, antični Grčiji, stoletja so jih kot zdravilno rastlino uporabljali Kitajci.
Tudi grški antični zdravnik Hipokrat ga omenja kot zdravilno rastlino in to velja za najstarejši znani zapis o špargljih (okrog leta 400 pr.n.št.). Rimljani pa so šparglje prvi tudi gojili. Cenili so jih zaradi edinstvenega okusa, teksture in zdravilnih lastnosti.
Rimljani so šparglje jedli sveže v sezoni in posušene pozimi. Prvi so razvili sorte špargljev za gojenje v vrtu in prvi so pisali o gojenju špargljev. Kato starejši je v svojem delu ‘De Agri Cultura’, ki je izšlo 160 let pr.n.št., napisal navodila za gojenje špargljev. Šparglje omenja tudi Plinij starejši v svojem delu ‘Naturalis Historia’.
Kaj pa pri nas?
Gojenje špargljev v Sloveniji sega v obdobje pred prvo in med obema svetovnima vojnama, ko smo jih gojili predvsem v okolici večjih mest. Sveže domače šparglje so cenili premožnejši ljudje in ljubitelji, pridelovali pa smo jih celo za dunajski cesarski dvor. Ob koncu 80-ih let prejšnjega stoletja je domača pridelava špargljev znova oživela, predvsem na Primorskem. Danes je pridelava špargljev razširjena po celi Sloveniji.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2024, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.