Kulinarika
 

Kaj vse zmore morska sol?

28. 8. 2016; 14.00
Avtor: Marijana Mandić
dreamstime_xxl_18704542

foto: Dreamstime

Jedem krepi okus, ljudem vrača zdravje

Morska sol opravlja tri pomembne naloge: začinja in konzervira hrano ter telo oskrbuje z natrijem, klorom in jodom, ki so nujno potrebne snovi za uravnavanje ravnovesja tekočin v telesu ter delovanje mišičja in živčevja. Sicer drži, da prevelika uporaba soli povzroča visok krvni tlak ter bolezni srca in ožilja, vendar se lahko tej nevarnosti izognemo, če ne kupujemo napol pripravljenih jedi, temveč skromno dosolimo živila, pripravljena v domači kuhinji. In kaj vse še zmore morska sol?

Kakšna je razlika med morsko in zemeljsko soljo?

Je ni! Vse zaloge soli na našem planetu izhajajo iz morja, rudniki kamene soli samo kažejo, da je morje nekoč zalivalo tudi predele današnjega kopnega. Kamena sol se pojavlja pod zemljo v plasteh in celih skladih, pridobivajo pa jo z izhlapevanjem iz raztopine, pri čemer nastanejo kristali različne velikosti in čistosti.

Morsko sol pridobivajo s pomočjo narave, kadar veter in sonce izsušita vodo, ali umetno, tako da v posebnih bazenih pospešujejo izhlapevanje. Od kamene se morska sol razlikuje le po tem, da vsebuje precej manj, le 34 odstotkov natrijevega klorida, je pa nekoliko bogatejša z drugimi primesmi. Običajna in najbolj razširjena oblika jedilne soli je drobno zmleta groba kristalna sol, ki ji je navadno dodan magnezijev karbonat ali kakšna druga kemična snov, ki preprečuje sprijemanje kristalov v večje grude.

Koristen nasvet: Pri pripravljanju jedi v mikrovalovni pečici lahko sol otrdi meso in »zažge« zelenjavo, zato jedi solimo šele po končanem postopku.


Je sol enaka soli?

Dobri poznavalci kulinarike zagotovo poznajo odgovor na to vprašanje. Ne, sol ima še kako različne okuse. Angleška denimo slovi kot zelo slana, prepoznati pa jo je mogoče po luskastih kristalih. Za francosko sol s polotoka Bretanje je značilna umazana barva zaradi mulja z morskega dna, kljub temu pa je zelo cenjena tako v kuhinji kot pri mizi. Fleur de sel ali solni cvet pa pridobivajo v slanih močvirjih v Guerandi. Je zelo redek in se menda tvori le tedaj, kadar piha veter z vzhoda. To sol nabirajo ročno, od junija do septembra, s posebnimi lesenimi zajemalkami. Himalajska sol velja za najčistejšo in najstarejšo sol na svetu, a je tudi njen izvor le pramorje.


Zdravilnost morske soli

Ker brez soli ne bi mogli preživeti, saj jo telo potrebuje že za normalno delo žleze ščitnice, ki proizvaja izjemno pomembne hormone, je že od nekdaj veljala za visoko cenjeno dobrino; oblasti so jo marsikje obremenjevale s posebnimi dajatvami, tako da je bila, enako kot danes tobak in alkohol, vir pomembnih državnih dohodkov. Spomnimo se našega Martina Krpana.

Vendarle je treba paziti, da je ne zaužijemo preveč. Gram kuhinjske soli vsebuje 600 miligramov klorida in 400 miligramov natrija. Le natrij v kombinaciji s kloridom, se pravi ravno kuhinjska sol, pa zvišuje krvni tlak. Potrebujemo od 1 do 3 grame soli dnevno, običajno pa je zaužijemo od 10 do 15 gramov. Količino bomo zanesljivo zmanjšali, če bomo hrano revno solili, če se bomo odpovedali prekajenemu mesu, salamam in drugim napol pripravljenim jedem.

Po drugi strani nas na pomanjkanje soli, denimo ob strogih, nezdravih dietah ali ob telesni izčrpanosti, opozori huda slabost z glavoboli, tudi nezavest ni izključena. Zato je ob nekaterih boleznih, ali če se ukvarjate z vrhunskim športom, potreben posvet z zdravnikom o jemanju natrijevih pripravkov.


Ali je sol z dodatkom joda res boljša?

Jod je nadvse pomemben element v naši prehrani. Njegovo pomanjkanje povzroča težave pri delovanju ščitnice in celotnega organizma ter golšavost. Joda moramo imeti v prehrani dovolj in v takšni obliki, da ga telo lahko absorbira. A dobimo ga dovolj že v mešani, pestri prehrani z obilo zelenjave, sadja ter morskih rib in sadežev ter s skromnim dodajanjem naravne soli, ki vsebuje kar nekaj joda.

Nasprotno pa nam bo joda primanjkovalo ob uživanju predelane in osiromašene, prazne hrane. Odpovedati se je treba beli moki, belemu sladkorju ter konzervirani hrani, ki telesu jod celo kradejo.

Uvedbi jodirane soli je botrovalo spoznanje, da ljudje ob Mediteranu, ki uživajo precej več morske hrane, živijo dlje in nimajo težav s ščitnico. A umetni pripravek jodirane soli nima niti približno takšnega učinka kakor mešana, predvsem pa mediteranska hrana in naravna sol z vsebnostjo naravnega joda. Namesto ugodnih učinkov zaradi jodirane soli mnogi utrpijo neljube posledice na srcu. Jodirana sol koristi le ljudem, ki imajo premalo aktivno ščitnico, pri vseh drugih pa utegne povzročiti težave. Že majhne količine jodirane soli lahko pri sicer zdravih ljudeh, še posebej pa pri ljudeh s preveč aktivno ščitnico, povzročijo razbijanje srca in pospešen srčni utrip.


Kako do naravnega joda?

Če morski soli dodamo še poljubna zelišča, dobimo odlično zeliščno sol. Dajte domišljiji prosto pot in zamešajte v sol, kar imate najraje, obnese se tako lovor kot rožmarin. Še učinkovitejše od uživanja takšne soli pa je uživanje morskih rastlin, ki vsebujejo naravni jod. To so, na primer, pacifiške morske haloge. Rjavo morsko algo lahko pri nas kupite pod nazivom kelp. Zemljo gnojite z naravnimi gnojili, ki vsebujejo dovolj joda, tako bodo tudi vaši pridelki imeli več tega minerala.

Majin nasvet

Solna kopel za noge je odlična za razstrupljanje telesa. Dvakrat na teden si jo pripravite tako, da v lavor z vodo stresete pest soli in noge za eno uro potopite vanjo. To je tudi odlična metoda za odstranjevanje trde kože na stopalih.

prejšnji članek
Zvijače velikih mojstric
Kulinarika
Zvijače velikih mojstric
naslednji članek
Test: Katera dieta je prava za vas?
Moda&Lepota
Test: Katera dieta je prava za vas?
#obraziavenija
obraziavenija

Napačno vnesen email naslov

  • Uporabite pravilen email naslov
  • npr.: "narocnik@mail.si"

Ta email naslov je že uporabljen!

Registracija je bila uspešna!

Prijavite se na e-novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na svoj e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite vpisan e-naslov in znova poskusite.