Burrata: Slastne skrivnosti popularnega sira v mošnjičku
23. 1. 2025; 13.00
Avtor: Uredništvo, V.M.
Burrata
foto: Pixabay
Pozabite na običajne sire in si privoščite gurmansko doživetje z buratto. Okusna in kremasta sredica priljubljenega sira bo zagotovo navdušila vaše brbončice.
Burrata je nedvomno kraljica italijanskih sirov. Če je ta slastna delikatesa pritegnila vašo pozornost in bi se radi o njej bolje poučili, vas vabimo k branju. V naslednje vrstice smo namreč zbrali vse, kar bi vas utegnilo zanimati in kar vam bo prišlo prav pri pripravi gurmanskih grižljajev. No, pa odkrijmo, zakaj je ta fini kremasti mošnjiček tako zelo priljubljen po vsem svetu.
Kaj je burrata?
Burrata je italijanski sir, ki je znan po svoji edinstveni strukturi in kremastem okusu. Gre za svež sir, ki je običajno narejen iz kravjega mleka. Zunanja plast burrate je čvrstejša in vas bo takoj spomnila na mozzarella sir, medtem ko je notranjost polnjena s kremasto sredico imenovano stracciatella. Kontrast med prožno zunanjostjo in mehko notranjostjo ustvarja ob uživanju nepozabno izkušnjo - tako vsaj pravijo navdušenci, ali slednje drži tudi za vas, pa boste morali preveriti sami.
Odlična je na pici!
foto: Pexels
Burrata izvira iz Apulije, regije na jugu Italije, priljubljena pa je postala po vsem svetu. A ne le zaradi edinstvenega okusa in strukture, temveč zaradi številnih možnosti uporabe v kulinariki. Postreže se denimo lahko na preprost način, z malo oljčnega olja in svežimi zelišči, ali pa se uporablja kot dodatek v kompleksnejših kulinaričnih kreacijah.
Zaradi svoje edinstvene teksture in okusa je burrata odlična izbira za ljubitelje sirov. Ne le, da je okusna, ampak tudi izjemno privlačna za oko, kar jo dela popolno za postrežbo na posebnih dogodkih in praznovanjih. Ne glede na priložnost, burrata prinaša kanček italijanske tradicije in gastronomije na vsako jedilni mizo.
Najbolj preprost način postrežbe.
foto: Pexels
Kako se izdeluje burrata?
Postopek izdelave burrate je skrbno zasnovan in zahteva kar nekaj znanja ter spretnosti. Najprej sveže kravje mleko segrejejo, zatem pa mu dodajo naravne sestavine, da se začne proces koagulacije. Ko se mleko strdi, oblikujejo kose in jih obdelajo, da se ustvari osnovna struktura sira. Ta faza je ključna, saj določa teksturo in okus končnega izdelka.
Ko je sir, ki predstavlja zunanjo, črvrstejšo plast, pripravljen, ga oblikujejo v ploščate kroge, slednje pa napolnijo s kremasto mešanico, ki jo imenujemo stracciatella. Ta mešanica je narejena iz smetane in natrganih koščkov mocarella sira, kar ustvarja tisto značilno kremasto teksturo, ki jo poznamo. Postopek polnjenja mošnička je ključen, saj omogoča, da se okus in tekstura burrate popolnoma razvijeta.
Na koncu se burrata shrani v slanici ali smetani, da ohrani svežino in okus. Pomembno je, da se burrata uživa sveža, saj sta njen okus in tekstura najboljša takoj po izdelavi.
Burrata v slanici. Prepričajte se, da kupujete svež izdelek.
foto: Profimedia
Zgodovina burrate
Zgodovina burrate sega v zgodnje 20. stoletje, ko so jo prvič izdelali v Apuliji. Legenda pripoveduje, da so kmetje želeli izkoristiti ostanke mleka in sirov, ki so ostali po pripravi drugih jedi in tako so razvili tehniko snovanja buratte. Na začetku je bila burrata priljubljena le v lokalnih krogih, s se je njena slava hitro razširila. Zgodovina burrate je zgodba o iznajdljivosti, tradiciji in ljubezni do hrane, ki se odraža v vsakem grižljaju tega čudovitega sira.
Burrata je kasneje postala simbol italijanske kulinarike, uveljavila se je namreč kot delikatesa, ki jo lahko najdemo v številnih restavracijah po vsem svetu. Še posebej so jo začeli ceniti gurmani, ki so jo vključili v svoje jedilnike zaradi njene edinstvene teksture in okusa. Danes je burrata prisotna v številnih kuhinjah in se uporablja v različnih jedeh - vse od predjedi do sladic.
Burrata je v kulinariki vsestransko uporabna.
foto: Pixabay
Okus in tekstura burrate
Edinstvenost burrate se skriva v njeni teksturi in okusu, ki sta združena v popolni harmoniji. Zunanja plast burrate je čvrsta in elastična, kar je značilno za mozzarella sir, medtem ko notranjost skriva bogato in kremasto presenečenje. Ko zarežete v burrato, se notranjost počasi izlije, kar ustvarja čudovit vizualni učinek in obljublja nepozabno izkušnjo ob uživanju.
Okus burrate je mehak in bogat, z rahlo sladkobo, ki se popolnoma ujema s kremasto teksturo. Ta sir se odlično kombinira z različnimi okusi, zaradi česar je v kulinariki vsestransko uporaben. Njegova kremasta sredica se lahko odlično dopolnjuje z kislimi sestavinami, kot so paradižniki, limona ali balzamični kis, kar ustvarja izjemno ravnotežje okusov.
Burrata se odlično poda k paradižniku.
foto: Pixabay
Kako servirati burrato?
S pravo postrežbo lahko burrati še povečate njeno privlačnost. Najbolje je, da močnjičke postrežete na sobni temperaturi, da se okusi in tekstura popolnoma razvijejo. Pred postrežbo jo lahko posolite in prelijete z oljčnim oljem, kar bo dodatno poudarilo njen okus. Jed lahko okrasite s svežimi zelišči, kot sta denimo bazilika ali timijan.
Burrato lahko sicer postrežete na različne načine. Mnogi jo radi dodajo solatam, saj njena kremasta struktura obogati svežo jed. Prav tako se odlično poda k rezinam zrelih paradižnikov, kombinirate pa jo lahko tudi z različnimi vrstami mesnin, še posebej gre v slast ob pršutu. Če buratto postrežete v kombinaciji z različnimi siri, olivami in kruhom, lahko pričarate pravo italijansko kulinarično doživetje, ki bo navdušilo vaše goste.
Burrata je primerna tudi za ustvarjanje slano sladkih jedi.
foto: Pixabay
Recepti z burrato
Burrato lahko vključite v številne recepte, priljubljena je denimo uporaba v testeninskih jedeh. Testenine z burrato in pestom so sila preprosta, a slastna jed, ki jo lahko pripravite v le nekaj minutah. Kako? Testenine skuhajte, jih prelijte s svežim pestom in na koncu dodajte kose burrate, ki se bodo raztopili in ustvarili kremasto omako.
Kaj pa sladice? Tudi, saj se odlično poda sadju. Burrata s svežimi figami in medom je denimo izvrstna kombinacija sladkega in slanega, saj ustvarja nežno ravnotežje okusov. Sicer pa se ne bojte eksperimentirati z različnimi kombinacijami, imejte v mislih, da je burrata odlična osnova za ustvarjanje unikatnih jedi.
Burrato shranjeno v slanici lahko kupite v dobro založenih živilskih trgovinah. Za mošnjiček boste odšteli okoli 2 evra, odvisno od proizvajalca. V kolikor se želite kar najbolj približati izkušnji z buratto, pa bo najbolje, da se odpravite na lov za specializiranimi trgovinami s siri, v veliko pomoč pa so vam lahko tudi spletne strani, ki ponujajo dostavo svežih sirov. Vsekakor imejte v mislih, da je svežina za uživanje v burrati ključnega pomena.
Razlika med burrato in mozzarello
Čeprav sta burrata in mozzarella oba italijanska sira, se med seboj precej razlikujeta. Mozzarella je čvrstejša in ima bolj elastično teksturo, burrata pa je sestavljena iz zunanje plasti, ki je podobna mozzarelli, vendar je njena notranjost polna sočne in kremasto mlečne sredice. Po okusu je burrata bogata in kremasta, medtem ko je mozzarella bolj blaga in nežno slana. Zaradi svoje teksture in okusa se burrata pogosto uporablja v bolj sofisticiranih jedeh, medtem ko je mozzarella bolj priljubljena v vsakdanji kuhinji. Oba sira sta odlična, vendar imata različne načine uporabe. Poleg tega je burrato dobro zaužiti v kratkem času, medtem ko je mozzarella glede roka uporabe nekoliko bolj trpežna. To pomeni, da lahko mozzarella ostane sveža dlje časa in je zato bolj dostopna v trgovinah.
Bomo takole rekli, če se izogibate maščobam, jo uživajte zmerno.
Ena porcijska kroglica burrate (približno 100 g) vsebuje okoli:
250–300 kalorij,
20–25 g maščob (pretežno nasičenih),
10–12 g beljakovin.
Smo vas prepričali?
So se vam po prebranem pocedile sline?Potem pa si le privoščite kremasto italijansko poslastico in še skozi spoznavanje okusov odkrijte njene skrivnosti. Ne pozabite, da je burrata najboljša, ko je sveža in da ne potrebujete vrhunskih kulinaričnih sposobnosti, da bi ustvarili gurmanske grižljaje, ki bodo pustili vtis.