Kulinarika
 

Ste vedeli, da medu in fig ne uvrščamo v vegansko prehrano?

15. 1. 2025; 16.37
Avtor: K.M.
skleda, bowla, zelenjava

Veganstvo je lahko zelo raznoliko. foto: Shutterstock

Zakaj se ljudje odločajo za vegansko prehrano?

Veganstvo je življenjski slog, ki temelji na izogibanju uporabi živalskih produktov v prehrani, oblačilih in vsakdanjem življenju. Čeprav se veganstvo pogosto povezujemo predvsem z iskanjem rastlinskih nadomestkov za hrano, je to globoka filozofija, ki vključuje spoštovanje živali, ohranjanje okolja in iskanje zdravja skozi rastlinsko prehrano. V tem članku bomo raziskali, kaj je veganstvo, katere so njegove prednosti in kateri izdelki, kot so med in fige, presenetljivo niso veganski.

Preberite tudi: Najboljše veganske sladice so tiste, pri katerih niti ne pomislimo, da so brez izdelkov živalskega izvora. Tukaj najdete trike, kako jih pripraviti in z njimi navdušiti.
>>KLIKNITE<<

Kaj pomeni biti vegan?

Vegan je oseba, ki se odloči za prehranjevanje izključno z rastlinskimi živili. To vključuje sadje, zelenjavo, žita, stročnice, oreščke, semena in druge rastlinske vire hrane. Vegani se izogibajo mesu, ribam, mlečnim izdelkom, jajcem in medu. Poleg tega veganstvo zajema tudi širši življenjski slog, ki vključuje zavračanje uporabe izdelkov, kot so koža, volna, svila, ter kozmetike in farmacevtskih izdelkov, testiranih na živalih.

Zakaj se ljudje odločijo za veganstvo?

Obstaja več razlogov, zakaj se ljudje odločijo za veganstvo. Glavni razlogi vključujejo:

Etični razlogi: Vegani verjamejo, da je izkoriščanje živali za prehrano in druge industrijske namene neetično. Izogibajo se živalskim produktom, ker želijo preprečiti trpljenje in smrt živali.

Zdravstveni razlogi: Rastlinska prehrana je bogata z vlakninami, vitamini in minerali, hkrati pa vsebuje manj nasičenih maščob in holesterola. Številni vegani verjamejo, da takšna prehrana pripomore k boljšemu zdravju in zmanjšanju tveganja za bolezni, kot so srčne bolezni, diabetes tipa 2 in debelost.

Okoljski razlogi: Kmetijstvo, predvsem živinoreja, ima velik vpliv na okolje, saj prispeva k onesnaževanju, izpustom toplogrednih plinov in izčrpavanju naravnih virov. Vegani pogosto izberejo rastlinsko prehrano, da zmanjšajo svoj ekološki odtis in prispevajo k bolj trajnostnemu načinu življenja.

Živila, ki presenetljivo niso veganska

Ste vedeli, da če jeste med in fige, ni nujno, da se prehranjujte po načelih veganstva? foto: Shutterstock

Čeprav je veganska prehrana pogosto enostavna in polna okusnih rastlinskih živil, obstajajo nekatere sestavine, ki jih vegani morda ne pričakujejo, da niso veganske. Tukaj so nekateri primeri:

Med: Med ni veganski izdelek, ker ga proizvajajo čebele. Vegani se izogibajo medu, ker vključuje izkoriščanje in pogosto škodovanje čebelam. Namesto medu vegani pogosto uporabljajo agavin sirup, javorjev sirup ali druge rastlinske nadomestke.

Gelatin: Gelatin je pridobljen iz živalskih kosti in kože, zato ni primeren za vegane. Pogosto se uporablja v bonbonih, želatinastih sladkarijah in nekaterih mlečnih izdelkih. Vegani običajno izberejo rastlinske alternative, kot je agar-agar, ki se uporablja kot želirna snov.

Vino in pivo: Nekateri postopki pridelave vina in piva vključujejo uporabo živalskih produktov za filtracijo. To vključuje uporabo želatine, kazeina (beljakovina iz mleka) in albumina (beljakovina iz jajc). Vegani iščejo označena vina in piva, ki niso filtrirana z živalskimi snovmi.

Fige: Fige so še eno presenetljivo živilo, ki morda ni vegansko, ker pri njihovem zorenju sodelujejo žuželke. Fige imajo specifičen proces opraševanja, pri katerem žuželke (figove ose) prispevajo k razvoju plodov. Te žuželke pogosto propadejo znotraj plodov. Vegani se zato včasih izogibajo figam, čeprav mnogi še vedno menijo, da so primerne za vegansko prehrano, saj ne vključujejo neposrednega izkoriščanja živali.

Kako začeti z veganstvom?

Začetek veganskega načina prehranjevanja lahko zveni izziv, vendar je vse lažje, ko se seznanite z različnimi rastlinskimi nadomestki za živalske izdelke. Tukaj je nekaj nasvetov za začetek:

Veganstvo pozitivno vpliva tudi na okolje. foto: Shutterstock

Preizkusite rastlinske alternative: Mnoge blagovne znamke ponujajo veganske nadomestke za mleko, sir, meso in jajca. Izberite tiste, ki vam najbolj ustrezajo.

Razširite svojo prehrano: Veganska prehrana je bogata z okusnimi živili, kot so avokado, kvinoja, leča, tofu, tempeh in seitan. Bodite kreativni v kuhinji in preizkusite nove rastlinske sestavine.

Preverite etikete: Vedno preberite seznam sestavin na živilskih izdelkih, da preverite, ali vsebujejo živalske sestavine, kot so želatina, mlečni izdelki ali jajca.

Veganuar

Veganuar je letni izziv, ki ga organizira britanska nepridobitna organizacija, ki promovira veganski način življenja. Vsako leto spodbujajo ljudi, naj sledijo veganski prehrani v mesecu januarju. Dogodek se je začel leta 2014 in od takrat se število udeležencev vsako leto povečuje. Leta 2020 je v kampanji sodelovalo 400.000 ljudi, kar je pomenilo zmanjšanje emisij ogljikovega dioksida, ekvivalentnega 450.000 poletom, in reševanje življenj več kot milijona živali. Med ambasadorji so tudi svetovno znane osebnosti, kot so Billie Eilish, Paul McCartney in Joaquin Phoenix

prejšnji članek
Nepričakovano: Hrvaški rokometaš in igralka prekinila razmerje
Svet slavnih
Nepričakovano: Hrvaški rokometaš in igralka prekinila razmerje
naslednji članek
14-dnevna dieta z veliko zelenjave in lososom
Zdravje
14-dnevna dieta z veliko zelenjave in lososom

Napačno vnesen email naslov

  • Uporabite pravilen email naslov
  • npr.: "narocnik@mail.si"

Ta email naslov je že uporabljen!

Registracija je bila uspešna!

Prijavite se na e-novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na svoj e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite vpisan e-naslov in znova poskusite.