Izvajalki in soavtorici predstave Sukeban Ena Kurtalić in Eva Stražar foto: Nada Žgank
Premierno bo predstavljena v četrtek, 10. oktobra, ob 20. uri v Dvorani Duše Počkaj, ponovitve pa sledijo v petek, 11. in soboto, 12. oktobra, ob 20. uri. Po ponovitvi 12. oktobra bo potekal tudi Zbor za publiko, ki ga bo vodila Maša Radi Buh.
V predstavi Sukeban, ime izhaja iz japonskega poimenovanja prestopnic in ženskih uličnih tolp kot posledica in feminističen odgovor na nezmožnost vključevanja žensk v moške ulične tolpe, bo Varja Hrvatin v fantazijsko-performativni uprizoritvi skozi format interaktivne igre problematizirala reprezentacijo žensk v spletnem okolju ter izrisovala svet superherojk v boju proti seksizmu in diskriminaciji. »Ustvarjalni proces je na vsebinski ravni zajemal ogromno iskanja in pregledovanja problematičnih spletnih vsebin, (pop)kulturnih referenc, viralnih videov ter različnih nišnih forumov in socialnih platform. Na uprizoritveni ravni pa smo predvsem raziskovale različne oblike iger, igranja, preigravanja vlog, (super)herojstva, boja, maščevanja, humorja, seciranja otroštva, odraščanja, prijateljstva, sestrstva in domišljijskega fantaziranja.« razlaga Varja Hrvatin, avtorica koncepta in scenarija uprizoritve. Izvajalka in soavtorica predstave Ena Kurtalić je o raziskovalnem procesu povedala: »Morda je bil najtežji del raziskovalnega procesa za to predstavo ustaviti se, kajti na žalost je okoli nas ogromno materialov in primerov seksizma, tako v vsakdanjem življenju kot na spletu. Mislim da smo na koncu prišle do vsebinsko zelo bogate predstave, ki obravnava različne oblike diskriminacije skozi format igre. Težko jih je opisati, ker je to gledališko/performativna fantazija, ki jo je treba doživeti.« Izvajalka in soavtorica predstave Eva Stražar pa k temu dodaja: »Obravnavale smo številne tematike - žensko prijateljstvo, spletna feministična in antifeministična gibanja, različne oblike seksizma s katerimi se srečujemo v vsakdanjem življenju in na spletu ter praktičnimi primeri odzivov nanje. Žal so določene vrste nasilja še zmeraj normalizirane - a zanimivo je, da so si določeni glasovi na spletu za tovrstne probleme izmislili nenavadne, do-it-yourself robinhudovske rešitve, ki jih zaznamujejo humornost, domiselnost, pogum in predrznost. Te izvirne primere odgovorov na seksizem je izredno zabavno predelovati skozi gledališki jezik. Naša predstava si jih je vzela za navdih in spodbuja k temu, da se, medtem, ko čakamo na sistemske rešitve, tudi v svojem vsakdanu na seksizem odzivamo s predrznimi in humornimi oblikami upora.«
Ustvarjalna ekipa poziva gledalke k možnosti aktivnega in anonimnega sodelovanja v predstavi, za kar potrebujejo le mobilni telefon s povezavo na splet.
O festivalu Mesto žensk:
Začetek festivala Mesto žensk sega v leto 1995. Sprva je nastal kot enkraten dogodek pri Uradu za žensko politiko, a je leto pozneje organizacijo prevzelo Društvo za promocijo žensk v kulturi – Mesto žensk, festival pa se je obdržal nadaljnjih 30 let. Brez sestrskih odnosov, solidarnosti, medsebojne podpore in zavedanja razlik, ki jih ustvarjajo razred, rasa in drug konteksti, festival vse do danes zagotovo ne bi obstajal.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2025, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.