stojnice, belvedere
Svet24.si

Foto: Prodajalci okupirali istrske ceste, stojnice priklepajo na avtomobile, zemljo asfaltirajo ...

1701200126-dsc6052-01-1701200060836
Necenzurirano

Konflikt interesov? Nov zakon po željah glavnega svetovalca ministrice Prevolnik Rupel.

njena.si
njena.si njena.si
Moda&Lepota
 

Kaj povzroča mozolje in kako preprečiti njihov nastanek?

15. 6. 2021; 02.00
Avtor: T.D.
AKNE, MOZOLJI

AKNE, MOZOLJI foto: Dreamstime

Dermatologi ocenjujejo, da ima mozolje v odrasli dobi skoraj polovica žensk med 21. in 30. letom, četrtina žensk med 31. in 40. letom in 12 odstotkov med 41. in 50. letom. Pomagalo naj bi naslednje.

Manj predelanih ogljikovih hidratov

Težave s kožo povzroča neuravnotežena dieta s preveč predelanimi ogljikovimi hidrati. Povišan inzulin, ki se sprošča ob takšni prehrani, namreč vpliva na hormone, da povečajo izločanje loja in pripomorejo k vnetju v porah. Čim manj predelanih živil, torej! Tudi pri mlečnih izdelkih potegnite ročno zavoro. Študija iz leta 2006 kaže, da imajo ženske, ki popijejo dva kozarca mleka dnevno, 20 odstotkov več možnosti za nastanek aken.

Olje čajevca

Olje čajevca ima dolgo zgodovino kot zdravilo proti blagim do srednje hudim aknam. Ima antiseptične lastnosti, pomiri vnetja ter deluje na kar 27 od 32 bakterij, ki povzročajo akne. Iščite izdelke, ki vsebujejo vsaj pet odstotkov olja čajevca, še bolje pa takšne z več kot 15 odstotki.  

Za vsa eterična olja velja pravilo, da jih moramo shranjevati zunaj dosega otrok, ker gre za snovi v močnih koncentracijah. foto: Dreamstime

Topični retinoidi

Za zmerne do hujše akne dermatologi pogosto predlagajo čistila s peroksidom ali predpišejo mazila z retinoidi. Slednji delujejo tudi proti gubam (pospešijo nastajanje kolagena), zato so zelo primerni za odrasle.

Salicilna kislina

Salicilno kislino vsebujejo številni čistilni geli, robčki, kreme in pršila. Kislina zmanjša otekline, rdečine in odpira zamašene pore, v izdelku pa naj je bo vsaj dva odstotka. Če je kombinirana s kombučo, bo poskrbela tudi za pomlajeno, bolj polno in napeto kožo.

Previdno pri umivanju las

Kozmetika za lase, balzami in oljni šamponi pri izpiranju stečejo po obrazu in se tako usedejo na kožo – če zaprejo pore, nastane mozolj. Kaj pomaga? Preprosto si lase umivajte tako, da glavo nagnete nazaj. Tako negovalni izdelki sploh ne bodo prišli v stik z vašo kožo.

Mozolji pogosto izbruhnejo takrat, ko spet začnete vaditi po dolgem času.

Mozolji pogosto izbruhnejo takrat, ko spet začnete vaditi po dolgem času. foto: Dreamstime

prejšnji članek
Brezvestneži, ki objavljajo fotografije nesreč
Zdravje
Brezvestneži, ki objavljajo fotografije nesreč
naslednji članek
Tehniko ščipanja obrvi primerjajo z učinki botoksa
Moda&Lepota
Tehniko ščipanja obrvi primerjajo z učinki botoksa
#nasazenazenska
nasazenazenska