Moda&Lepota
 

Zimska nega za razpokano kožo na rokah

8. 2. 2023; 14.00
Avtor: M. B. P. / revija Lady
pexels-linda-prebreza-286951

Nega rok pozimi foto: revija zvezde

Da bodo vaše roke tudi v mrzlem delu leta nežne in gladke, ponujamo 10 enostavnih nasvetov, ki povrnejo žametno mehkobo.

Kaj najbolj izsušuje kožo?

V pokoronskih časih se vsi zavedamo, kako sta redno umivanje in razkuževanje rok nujna. Vendar protimikrobna mila na dolgi rok oslabijo kožo. Poleg tega nizke zimske temperature tudi ne pripomorejo ravno k dobremu počutju kože, prav nasprotno, ta se stanjša, izgubi prožnost in postane hrapava. Za piko na i pa je tu še suh zrak, ki ga povzroča ogrevanje notranjih prostorov. Ta iz kože posrka vlago, posledica pa so razpokane in izsušene roke, ki se težko samoobnavljajo in so nagnjene k pojavu ekcemov. Sploh za kožo na hrbtišču dlani je namreč značilno, da nima lastnih lojnic in znojnic ter se torej sama ne more zaščititi pred izgubo vlage in agresivnimi zunanjimi dejavniki.

Simptomi

Suhe zaplate kože se običajno najprej pojavijo na členkih, nato pa se razširijo po celotni površini dlani: koža je pordela, hrapava, pojavijo se prve razpoke. Poleg tega so prisotni še občutek zategovanja, srbenje ali pekoč občutek, pri izrazito suhih rokah koža ponekod poči in začne krvaveti. V dneh s temperaturo pod lediščem se simptomi po navadi še poslabšajo, zlasti če se jih pravočasno ne lotite s pravilno nego, ki jo lahko strnemo v deset nasvetov.

- Nosite rokavice: Ko se zadržujete na prostem, imejte oblečene rokavice. Tako boste kožo bolje zaščitili pred mrazom in nevarnostjo izsušitve. Idealne so rokavice iz flisa, ki ohranja telesno temperaturo in odbija vlago. Za notranja gospodinjska opravila pa si ne pozabite nadeti gumijastih rokavic, kajti tudi čistilna sredstva izsušujejo kožo.

- Popijte veliko vode: Kožo velja zaščititi tudi z notranje strani in zadostno uživanje tekočine ima pri tem ključno vlogo – ne samo pozimi, temveč čez vse leto. Popijte dva do tri litre vode ali nesladkanega čaja na dan.

- Pravilno umivanje rok: Umivanje rok je pomembno za preprečevanje infekcijskih obolenj, vendar ga morate izvajati pravilno. Voda naj bo mlačna (prevroča škodi zaščitnemu plašču), milo pH nevtralno, zatem pa svetujemo še uporabo zaščitne kreme.

- Kremo za roke postavite poleg umivalnika: Kremo boste veliko verjetneje uporabili, če jo postavite nekam v bližino umivalnika. Ko so roke še rahlo vlažne, bo koža kremo še bolj globoko posrkala vase in bo njena učinkovitost večja.

- Gel aloe vere: Naravni pomočnik pri suhi koži je tudi aloe vera. Gel te rastline je znan po svojih vlažilnih učinkih in ga lahko v čisti obliki kupite v lekarni ali drogeriji. Gel, ki ga nanesete večkrat dnevno z rahlim vtiranjem, bo omilil vnetja na koži, ta bo postala tudi prožnejša.

- Pripravite svojo kremo: Če ste morda alergični na sestavine iz kupljenih krem za roke, si vlažilno mazilo zlahka naredite sami. Žlico mandljevega olja dodajte skodelici pinjenca in mešanico večkrat na dan vmasirajte v dlani. Kremo shranite v priročno embalažo z navojem, da jo boste lahko vzeli tudi seboj na pot.

- Negovalna kopel: Oljne kopeli so enostaven način nege vaših suhih rok doma, z dodanim oljem pa delujejo izjemno negovalno in vlažilno na kožo. V skledo nalijte malo mlačne vode in dodajte nekaj kapljic olivnega, bučnega, arganovega, mandljevega ali jojobinega olja. V oljni kopeli namakajte roke deset do petnajst minut, nato pa jih samo rahlo popivnajte z brisačko.

- Oljčno olje: Če imate zelo hrapave in razpokane roke, je priporočljivo redno uporabljati oljne kopeli iz čistega oljčnega olja. Roke za pet minut namočite v toplo oljčno olje. Ko vzamete roke iz kopeli, pustite ostanek olja delovati še pet minut in ga šele potem odstranite z robčkom.

- Obloga iz ovsenih kosmičev: Ovseni kosmiči veljajo za pravo čudežno zdravilo za suhe in razpokane roke. Skodelico ovsenih kosmičev namočite v toplo vodo. Ko so dobro nabrekli, jih nanesite na roke in pokrijte z brisačo. Po približno desetih minutah masko previdno sperite z mlačno vodo.

- Piling: Ko si roke opomorejo in niso več razpokane, lahko z luščilnim sredstvom skrbno odstranite odmrle kožne celice. Mešanica oljčnega olja in sladkorja je ravno prav groba, da ne odrgne preveč in hkrati neguje roke. Ostanke luščilnega sredstva odstranite s kozmetičnim robčkom in si ne umivajte rok z milom – z njim bi le odstranili vlago iz sveže negovanih rok.

SOS-pomoč pri izjemno suhi koži

Pri zelo suhi koži na rokah vam bo pomagal vlažilni tretma, ki ga pustite delovati čez noč. Koža se najbolje obnavlja čez noč, zato je smiselno spanje izkoristiti za dodatno nego. Takole gre: roke izdatno negujte s kremo, ki vsebuje karitejevo maslo, pantenol, ureo, glicerin ali podobne negovalne sestavine, in jih oblecite v tanke bombažne rokavice (na voljo v lekarnah ali drogerijah). Naslednje jutro se lahko veselite mehkih rok! Če pa nočete spati z rokavicami, poskusite za začetek imeti oblečene rokavice zvečer vsaj dve uri.

prejšnji članek
Kaj se zgodi, če zmočite papir za peko?
Zdravje
Kaj se zgodi, če zmočite papir za peko?
naslednji članek
Poznate črni riž?
Kulinarika
Poznate črni riž?
#nasazenazenska
nasazenazenska

Napačno vnesen email naslov

  • Uporabite pravilen email naslov
  • npr.: "narocnik@mail.si"

Ta email naslov je že uporabljen!

Registracija je bila uspešna!

Prijavite se na e-novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na svoj e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite vpisan e-naslov in znova poskusite.