zabuhel obraz foto: profimedia LIZA MAJA
Na srečo je zabuhlost večinoma posledica življenjskega sloga, kar je preprosto popraviti, pravi dr. Donna Casey, internistka iz Texas Health Presbyterian Hospital Dallas v Teksasu. Toda v nekaterih primerih lahko otekel obraz kaže na zdravstvene težave. Torej, kako veste, s čim imate opravka? Ti namigi vam lahko pomagajo ugotoviti. Poleg tega se naučite, kaj lahko storite, da se znebite zabuhlosti.
1. Slan ali sladek obrok večer prej
Ste šli v mesto na pico ali krompirček ali si sinoči privoščili veliko sladico? Velike količine natrija ali sladkorja lahko povzročijo zastajanje tekočine, zaradi česar imate lahko zjutraj zabuhel obraz, pravi dr. Caseyjeva. Oteklina je lahko še zlasti huda okoli oči, na predelu trebuha, na rokah in nogah, ugotavlja klinika Cleveland.
Kaj storiti?
Morda se sliši kontraintuitivno, a zastajanje vode na obrazu, ki ga povzroča slana ali sladka hrana, lahko preprečite tako, da popijete veliko vode. To bo spodbudilo vaše telo, da izloči odvečno tekočino, ki jo zadržuje, kar bo zmanjšalo zabuhlost, pravijo na kliniki Cleveland.
2. Preveč alkohola
Alkohol na začetku deluje kot diuretik in vas spodbuja, da izločite več tekočine. »Toda lahko pride do povratnega učinka zastajanja tekočine zaradi preveč alkohola in dehidracije,« pravi dr. Caseyjeva. Vaše telo se bo bolj trudilo, da bi obdržalo čim več tekočine, zaradi česar boste zabuhli in otečeni.
Kaj storiti?
Spet lahko pomaga pitje vode. Več tekočine bo vašemu telesu poslalo sporočilo, da niste dehidrirani, posledično pa bo sprostilo odvečno vodo, ki jo zadržuje, poroča Harvard Health Publishing.
3. Preveč spanja
Preveč spanja lahko povzroči, da ste videti še manj sveže. »Preveč spanja lahko povzroči zastajanje tekočine na obrazu,« pojasnjuje dr. Caseyjeva. Večurno ležanje na hrbtu lahko povzroči nabiranje tekočine na obrazu (namesto da bi jo gravitacija potegnila k vašim stopalom). Poleg tega imate dodatno vodo, ker dalj časa ne urinirate.
Kaj storiti?
Zabuhlost obraza zaradi predolgega ležanja bi se morala zmanjšati, ko vstanete in se začnete premikati. Pomaga pa tudi dodatna blazina za bolj dvignjeno glavo, priporoča National Library of Medicine. To bo preprečilo kopičenje odvečne tekočine okoli obraza in oči.
4. Čuden položaj med spanjem
Če spite na trebuhu, lahko to povzroči nabiranje tekočine na obrazu v primerjavi s spanjem na hrbtu ali boku, razloži dr. Caseyjeva, lahko pa se zbudite tudi z bolečino v vratu ali hrbtu.
Kaj storiti?
Poskusite zamenjati položaj spanja. Če ležite na hrbtu ali boku, boste občutili manj zastajanja tekočine in otekanja obraza.
5. PMS
Hormonska nihanja, ki nastopijo v dneh ali tednih pred menstruacijo, lahko povzročijo, da je vaš obraz napihnjen in zabuhel (skupaj s preostalim delom telesa). Normalno so tudi nihanja razpoloženja, razdražljivost, želja po hrani, občutljivost dojk, glavoboli in utrujenost, če omenimo le nekaj najpogostejših simptomov predmenstrualnega sindroma (PMS), ugotavlja American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG).
Kaj storiti?
Napihnjenost zaradi PMS lahko olajšate tako, da pazite na vnos soli ter omejite kofein in alkohol. Potrudite se, da bodo na vašem krožniku koristni ogljikovi hidrati, bogati z vlakninami, kot so cela zrna, fižol, leča in zelenjava, priporoča ACOG. To lahko pomaga premagati željo po slani ali sladki hrani, ki lahko poslabša zabuhlost.
6. Kontaktni dermatitis
Ste zvečer na obrazu preizkusili nov izdelek za osebno nego ali si pred kratkim nadeli nov kos nakita? Če ste se zbudili z oteklim obrazom z rdečico, srbečico ali razdraženostjo, ste morda alergični. Pršice, prhljaj hišnih ljubljenčkov in nov detergent za pranje rjuh ali vzglavnikov so drugi pogosti krivci, pravi dr. Casey.
Kaj storiti?
Hladni obkladki in kanček ustrezne kreme lahko pomagajo zmanjšati oteklino in ublažiti srbenje. Hlajenje kreme v hladilniku pred nanosom lahko dodatno pomirja, pravi klinika Mayo. In če lahko prepoznate povzročiteljski alergen, se mu izogibajte. Vaša koža bi morala v nekaj dneh videti (in se počutiti) bolje.
7. Imate okužbo
Okužbe sinusov, okužbe zob in celo hude akne lahko povzročijo vnetje na obrazu ali okoli njega, ki povzroči otekanje, ugotavlja dr. Caseyjeva. Drugi simptomi so odvisni od vrste okužbe. Okužbe sinusov lahko povzročijo zamašitev in bolečino ali pritisk okoli nosu ali pod očmi, medtem ko okužbe zob povzročijo bolečine in občutljivost v ustih. Za aknasto kožo so značilni boleči rdeči mozolji, ki so lahko napolnjeni z gnojem.
Kaj storiti?
Če okužba povzroča otekanje obraza, poiščite zdravniško pomoč. Zdravnik lahko ugotovi, kaj povzroča okužbo, in priporoča vrsto zdravljenja, na primer z antibiotiki za okužbo sinusov ali vas napoti k zobozdravniku zaradi okužbe zob. Če imate akne (in vas motijo), razmislite o obisku dermatologa.
8. Imate apnejo med spanjem
Spalna apneja lahko povzroči glasno smrčanje in dnevno utrujenost ali glavobole - zjutraj pa imate otekel obraz. Spalna apneja lahko prizadene vsakogar, vendar se najpogosteje pojavi pri starejših odraslih ali oseb s prekomerno težo.
Kaj storiti
Če imate simptome spalne apneje, obiščite zdravnika. Blage simptome je pogosto mogoče obvladati s hujšanjem ali spremembo položaja pri spanju. Če so vaši simptomi resni, vam bo zdravnik morda priporočil napravo za neprekinjen pozitivni tlak v dihalnih poteh (CPAP), ki ohranja vaše dihalne poti odprte med spanjem, navaja klinika Cleveland.
V nekaterih primerih je lahko prebujanje z zabuhlim obrazom znak resne osnovne zdravstvene težave. Ti lahko vključujejo:
Hipotiroidizem. Ta se pojavi, ko ščitnica proizvaja premalo ščitničnega hormona. Pogosti simptomi vključujejo utrujenost, povečanje telesne mase, suho kožo in občutljivost za mraz, vendar nekateri ljudje doživljajo tudi blago otekanje obraza.
Cushingov sindrom. Stanje, pri katerem telo proizvede preveč hormona kortizola, je Cushingov sindrom, ki lahko povzroči, da je obraz osebe videti okrogel ali otekel, ugotavlja klinika Mayo. Sindrom lahko povzroči tudi nepričakovano povečanje telesne teže, strije, akne, počasno celjenje ran in zaobljeno grbo med rameni.
Huda alergijska reakcija. V redkih primerih lahko nenadno otekanje obraza povzroči huda alergijska reakcija, imenovana tudi anafilaksija. »To je izjemno nevarno, saj lahko povzroči težave pri požiranju,« opozarja dr. Caseyjeva. Drugi simptomi lahko vključujejo kožni izpuščaj, slabost, bruhanje, omotico ali otekel jezik ali grlo. Če imate te simptome, pokličite 112 ali pojdite na najbližjo urgenco.
Sicer je odvisno od vzroka, a na splošno lahko zdrave življenjske navade pomagajo zmanjšati tveganje za zabuhlost, pravi dr. Caseyjeva.
Nekaj korakov, ki jih lahko poskusite:
Pazite na vnos soli in sladkorja.
Omejite vnos močno predelane hrane, pakiranih prigrizkov in sladke hrane ali pijače. Navadno vsebujejo veliko natrija in sladkorja, kar spodbuja zastajanje tekočine in lahko povzroči zabuhlost. Namesto tega jejte hrano, ki pomaga proti napihnjenosti, na primer sadje in zelenjavo.
Če že pijete alkohol, to počnite zmerno. Alkohol spodbuja telo, da zadrži več vode.
Ostanite hidrirani. Čez dan pijte veliko vode, sploh če boste jedli kaj slanega ali sladkega ali če boste uživali alkohol.
Med spanjem privzdignite glavo. Uporabite še eno blazino, da bo glava naslonjena. To bo spodbudilo tekočino, da teče navzdol, namesto da bi se zbrala na vašem obrazu, ko spite.
Poskrbite za dovolj spanja, vendar ne pretiravajte. Ciljajte na sedem do devet ur spanja na noč.
Prekomerno spanje lahko poveča tveganje za zastajanje tekočine.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2025, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.