foto: Wikipedia
Ključ do zdravja je prav gotovo zdrava prehrana in v poplavi strokovnjakov, ki narekujejo vsemogoče diete, ki so lahko tudi nevarne, je težko najti res koristne informacije. Prav zato je Helen Bond izdala nekaj zanimivih nasvetov, ki nam lahko pomagajo skrbeti za zdravje. Bondova namreč meni, da moramo določeno zelenjavo kuhati, medtem ko bi morali drugo uživati surovo. A seveda, nujna je zmernost.
Paradižnik
Paradižnik je za zdravje dober kuhan in surov. Surov ima namreč veliko likopena, pigmenta, ki daje paradižniku značilno rdečo barvo. Ta naj bi preprečeval srčne bolezni in nekatere vrste raka. Kar se tiče likopena, je vsekakor bolje, če pojemo surov paradižnik, kuhana verzija pa po mnenju Bondove da telesu več vitamina C in beta karotena.
Najboljša je kombinacija kuhane in surove zelenjave.
Brokoli
Brokoli velja za tako imenovano super hrano, saj naj bi uničeval rakaste celice v telesu. Telesu da precej več koristnih snovi, če ga jemo surovega. V najslabšem primeru pa ga raje ne kuhajmo preveč. Toplota namreč uniči encim mirosinas, ki je ključen za nastanek sulforafana, ki uničuje rakave celice.
Korenje
Študije so pokazale, da ima kuhan korenček precej več beta karotena, ki se v telesu pretvori v vitamin A. Ta pa je ključnega pomena za funkcioniranje mnogih sistemov v telesu. Med drugim tudi za vid.
Špinača
Tudi špinača spada med super hrano. Polna je vitaminov A in C, kalcija, magnezija in tako naprej. Prav zaradi naštetega zelo dobro vpliva na naš imunski sistem. Večina nas špinačo kuha, s čimer sicer ni nič narobe, a tu in tam bi si jo morali privoščiti tudi surovo. Je namreč bogata s karotenom, ki se pri kuhanju uniči.
Brstični ohrovt
Najbolje je, da brstični ohrovt rahlo skuhamo. Ima ogromno vitamina C, B6 in folične kisline. Poleg tega vsebuje snovi, ki uničujejo rakave celice. Največ hranilnih snovi dobimo iz njih, če jih kuhamo približno pet minut.
Čeprav sadje in zelenjava lahko pomagata pri preprečevanju nekaterih bolezni, to niso čudežna zdravila.
Rdeča paprika
Rdečo papriko bi morali jesti surovo, saj vsebuje veliko vitamina C, kar dvakrat več od pomaranče. Ker je vitamin C zelo nestabilen pri višji temperaturi, je bolje, da papriko pojemo surovo.
Zelje
Tudi zelje ima ogromno vitamina C, B in luteina, ki pomaga pri regeneraciji mišic. Najbolje je, da ga skuhamo, saj tako dobimo precej kalcija.
Helend Bond meni, da je najboljša kombinacija kuhane in surove zelenjave. Toplota sicer lahko vpliva na količino vitaminov, predvsem B in C, a s kuhanjem telo laže absorbira nekatere druge snovi, ki bi drugače šle skozi nas, zato je dobro uživati oboje. A treba je poudariti, da čeprav sadje in zelenjava lahko pomagata pri preprečevanju nekaterih bolezni, to niso čudežna zdravila. So samo sredstvo za ohranjanje zdravja, in če pretiravamo z neko sestavino, lahko napravimo več škode kot koristi.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2024, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.