Črevesje foto: Revija Zarja
Evropska zveza društev za Crohnovo bolezen in ulcerozni kolitis (EFCCA) letos svetovni dan KVČB obeležuje pod temo Delo in KVČB. Številni oboleli si namreč želijo in so sposobni uspešno delati. To jim je mogoče zagotoviti s celovitimi politikami in strategijami na delovnem mestu, ki upoštevajo položaj ljudi s kroničnimi bolezenskimi stanji, so sporočili iz Društva za KVČB.
Takšne strategije, med katere na primer sodita tudi delo na daljavo in prožen delovni čas, imajo na splošno pozitiven vpliv ne le na bolnika, temveč na družbo na splošno. Prav tovrstne delovne ukrepe so ob aktualni pandemiji novega koronavirusa sprejele številne države in izkazalo se je, da so lahko v korist vsem. Pandemija pa je osvetlila tudi pomen sodelovanja in podpore različnim združenjem bolnikov, tudi s KVČB.
Društvo za KVČB je v tej luči za svoje člane že pripravilo spletni seminar na temo KVČB in covid-19, saj so se obolelim ob epidemiji zastavila številna vprašanja tako s področja zdravja kot s področja dela. Svojim članom pa društvo v času pandemije novega koronavirisa nudi tudi brezplačno terapevtsko pomoč.
Zaradi pandemije se bodo člani KVČB v soboto, 23. maja, s pomočjo svetovnega spleta povezali od doma. V društvu namreč pripravljajo spletni seminar na temo Delazmožnost pri osebah s KVČB.
Letošnji svetovni dan bodo obeležili tudi s tem, da bodo v soboto ob 21. uri v vijolično barvo osvetlili grad Rajhenburg v Brestanici. Vijolična barva je barva globalnega osveščanja o KVČB, z njo pa društva v evropskih mestih ob svetovnem dnevu istočasno osvetlijo različne znamenitosti.
KVČB pojmuje dve podobni bolezni, to sta ulcerozni kolitis in Crohnova bolezen. Gre za imunsko pogojeno bolezen, ki ni popolnoma ozdravljiva, povzroča vnetje črevesa ali celotne prebavne cevi. Zanjo so značilni zagoni vnetja s hudimi bolečinami in krči v trebuhu, driskami, izčrpanostjo in utrujenostjo ter različno dolga obdobja remisije, ko so nekateri bolniki lahko tudi brez težav. Za obolele je pomembno predvsem pravočasno in ustrezno zdravljenje, saj lahko bolezen vodi tudi v hude zaplete oz. telesne okvare.
KVČB je razširjena po vsem svetu, pogostejša je v razvitih državah, njena pojavnost pa iz leta v leto narašča. Z njo živi na svetu okoli 10 milijonov, v Evropi 3,4 milijona ljudi. V Sloveniji je bolnikov s KVČB več kot 7000.
Na današnji dan obeležujemo svetovni dan kronične vnetne črevesne bolezni (KVČB). foto: Dreamstime
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2025, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.