Svet slavnih
 

Preverite, kako dobro ste spali

17. 6. 2016; 13.30
Avtor: Marijana Mandić
Prebujanje

foto: dreamstime

Ali ste trdno spali lahko potrdijo vaše sanje. Če se zjutraj le redko spomnite, kaj ste sanjali, vas tik pred tako imenovanim REM oziroma globokim spancem vedno kaj premoti in limbični del možganov, ki skrbi za čustvovanje, ostane nespočit. Posledično se zbujate napeti, razdražljivi in vaš spomin počasi peša. Ali lahko še kako preverite kakovost nočnega počitka?

Če so vaša usta zjutraj zelo suha

Potem najbrž dihate skozi usta ali smrčite. Če niste prehlajeni, pa vseeno dihate skozi usta, vas morda pesti alergija. Poskusite z dekongestivi, ki bodo odprli  dihalne poti, razmislite pa tudi o nakupu filtra za čiščenje zraka različnih alergenov, od pršic do cvetnega prahu. Vsako alergijo mora kajpak najprej potrditi zdravnik. Smrčanje povzroča prekomerna telesna teža, uživanje alkohola v večernih urah, jemanje pomirjeval ali uspaval, pa tudi telesna izčrpanost in neredko ležaje na hrbtu, kar vse skušajte odpraviti.

Če imate zjutraj v ustih čuden okus

Jutranji slab zadah oziroma okus kaže na to, da se vsebina želodca med spanjem dvigne vse do ustne votline, čemur pravimo refluks oziroma zgaga. Zaradi refluksa se mnogi ljudje ne zbudijo, vendar pa je njihov spanec vse prej kot spodoben. Poskusite s tabletko antacida tik preden ležete v posteljo, ne jejte pozno zvečer in izogibajte se mastni, močno začinjeni hrani, citrusom ter paradižniku in spijte na levi strani.

Dovolj pozornosti namenite izbiri letvenega dna in ležišča. foto: Arhiv Svet24

Če ste vsako popoldne kronično utrujeni

Potem morda trpite za spalno apneo, o kateri priča tudi nenehna utrujenost, pozabljivost, čemernost.  Kadar se, zaradi nenadnih zastojev dihanja, zbudite, se tega zjutraj sploh ne morete spomniti, vaše zdravje pa je lahko resno ogroženo. Pogovorite se z zdravnikom, vi pa poskusite še z redno telesno vadbo in,  ne boste verjeli, z nošenjem kompresijskih nogavic. Vse, kar prepreči nastajanje krčnih žil oziroma venske tromboze, čisti tudi dihalne poti.

Če se prebudite z bolečino v križu in vratu

Morda nimate pravega vzglavnika. Biti mora tako visok, da podpira glavo vzporedno z rameni, tako da se ta ponoči ne usločijo. Kdor rad spi na boku, potrebuje debelejšo blazino, kdor na hrbtu ali trebuhu, pa tanjšo. Poskusite tudi vitaminsko kuro z dodatki B vitamina, ki zmanjša občutljivost živcev v sklepnih ovojnicah.

Če vas bolijo čeljusti in glava

Najbrž ste nagnjeni k bruksizmu oziroma brušenju zobkov. Na težavo posumi zobozdravnik, če so vaši zobki sumljivo obrabljeni, prevleka in plombe pa kar naprej pokajo, ali pa partner, če ponoči, namesto smrčanja ali skupaj z njim, sliši še vaše škrtanje. Nočno škripanje z zobmi povzroča stresno življenje, zato naredite končno kaj zase in se dodobra odpočijte tudi čez dan. Zvečer se boste umirili, če boste počasi  šteli od 300 proti nič. Zobozdravnika lahko prosite, da vam izdela zaščitno opornico.

Zjutraj bi se morali brez budilke.

Kadar zvečer ne morete zaspati

Potem vaše telo izloča spalni hormon melatonin ob napačnem času, najverjetneje, ker je v vaši spalnici preveč dražljajev. Umaknite televizijo in računalnik, pa tudi pametne telefone. Modra računalniška svetloba vas dela bolj budne kot dnevna. Ne ponočujte več kot enkrat tedensko in pred spancem pojejte kakšen prigrizek, ki pospeši sproščanje spalnega hormona.

Naspite se čez vikend.

 Več ovčk lahko prikličejo še sledeči ukrepi:

-        Postavite spanec na prvo mesto; gospodinjstvo, nakupovanje, preštevanje računov lahko vedno preložite na naslednje popoldne. Ko odbije enajsta ura, ugasnite luči in tudi vstajate vedno ob isti uri. Če pa imate opravke, ki jih morate na vsak način postoriti do naslednjega dni, jih raje odkljukajte zvečer. Zadnje raziskave kažejo, da najbolj trdno spimo v zgodnjih jutranjih urah, ko se v eni uri spočijemo bolj kot v dveh večernih.

-        Naspite se čez vikend. Izmenično, enkrat vi, enkrat partner. Oziroma oba, če vama majhne otroke lahko popazijo stari starši. Kajti paradoksalno, bolj ko smo spočiti in umirjeni, lažje zvečer zaspimo.

-        Ne zanemarjajte blagodejnega učinka tople kopeli, aromaterapije oziroma masaže z eteričnimi olji. Najbolj se obnesejo vonji lavande, vanilije, kamilice in pomaranče.

Posnemite si najljubšo spalno glasbo, ki se bo čez uro sama ugasnila.

-        Zatemnite okna in ne glejte na budilko. Ta je prava kradljivka nočnega počitka. Namesto zvonjenja, ki kar vrže iz postelje, pa naj vas zjutraj nežno zbudi radio oziroma glasba. Še najbolje pa je, da zbudite kar sami, kar je znak, da ste ravno prav spočiti.

-        Ventilator vas poleti prijetno hladi, zmanjša pa tudi ulični hrup in preglasi jutranje lajež sosedovega psa.

-        Telovadba ne koristi samo srcu in mišicam, pač pa tudi krepi spanec. Prepotite se najmanj trikrat tedensko oziroma si privoščite vsaj polurni sprehod.

-        Bodite zmerni pri prehrani. Obilna večerja bo obtežila želodec, zato se boste težje umirili in zaspali. Še posebej bodite varčni z maščobami ter z alkoholom. Čas za zadnjo kavico je okoli treh popoldne.

-        Spite v ohlapni pižami, tako da bo vaše telo lahko dihalo in se ne boste zbudili zaradi potenja.

prejšnji članek
Vanilja, najbolj ponarejana začimba na svetu!
Njenih 5 minut
Vanilja, najbolj ponarejana začimba na svetu!
naslednji članek
Ko pride tisti čas v mesecu, se držite naslednjega!
Njenih 5 minut
Ko pride tisti čas v mesecu, se držite naslednjega!
#obraziavenija
obraziavenija

Napačno vnesen email naslov

  • Uporabite pravilen email naslov
  • npr.: "narocnik@mail.si"

Ta email naslov je že uporabljen!

Registracija je bila uspešna!

Prijavite se na e-novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na svoj e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite vpisan e-naslov in znova poskusite.