Oblačila, ki pokrijejo kožo, in umikanje soncu v najbolj obremenjenem delu dneva sta najpomembnejša, krema za zaščito pred soncem je šele tretji steber zaščite, poudarjajo dermatologi.
Vsako leto v Sloveniji zabeležimo 500 novih primerov kožnega raka. UV sevanje je eden od pomembnih dejavnikov tveganja za nastanek kožnega raka in prav nanj lahko vplivamo - lahko se umaknemo soncu oz. se pred njim zaščitimo z oblačili ali zaščitnimi kremami.
Izpostavljenost soncu ima posledice, ki jih vidimo na koži. Takojšnje posledice so poškodbe kože - porjavelost in opekline - ter posledice, ki se pokažejo z leti - gube in pigmentni madeži, keratoze in tudi kožni rak. Tudi porjavelosti kože ne smemo več obravnavati kot lepoto, saj gre pravzaprav za poškodbo kože, ki z leti povzroči spremembe na koži.
Posameznik soncu ni izpostavljen le na dopustu, ampak vsak dan - ko hodimo po cesti, se vozimo v avtu (avtomobilska stekla ne ustavijo UVA žarkov), ko kosimo travo, pri opravilih okoli hiše ali ko posedamo v senci.
Ozonska plast je tista, ki zemljo ščiti pred UV sevanjem, a je že leta nad južno poloblo v določenem obsegu stanjšana. Od leta 2011 pa strokovnjaki občasno zaznavajo stanjšano plast ozona tudi nad severno poloblo.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2024, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.