Če boste zvečer jedle pravo hrano, se boste zjutraj zbudile za pol kilograma lažje! Se vam zdi prelepo, da bi bilo res? A vendarle drži! Sanjska dieta je silno preprosta in primerna za vse, ki jim ne dišijo naporna vadba in predpisani jedilniki.
Ko se znoči, naše telo začne proizvajati hormon melatonin, ki celicam sporoča, da je prišel čas za umiritev in počitek. Presnova se upočasni. Kasneje, ko končno trdno zaspimo, telo začne izločati rastni hormon. Ta v otroških letih in v puberteti skrbi, da rastemo in se razvijamo, v odrasli dobi pa svojo funkcijo spremeni in je »pristojen« za obnovo telesa. To pomeni, da se pod njegovim nadzorom očistijo celice in tvorijo nove, strupene snovi se izločijo. Za to pa je seveda potrebna energija. In ker ponoči ne jemo, telo črpa energijo iz rezerv. Posebej pomemben pa je podatek, da se ponoči pospešeno razgrajujejo maščobe samo, če zvečer pravilno jemo. Kadar je naš zadnji obrok sestavljen iz ogljikovih hidratov, se nam zviša krvni sladkor in z njim inzulin, ki je osrednji presnovni hormon in ima odločilno vlogo pri preskrbi celic. Dovaja hranila do celic in spravlja odvečna hranila (na primer sladkor in maščobo) v maščobno tkivo. Ko se inzulin ukvarja s sladkorjem, je presnova maščob blokirana. Mine lahko pet ur, preden telo spet lahko začne presnavljati maščobo, zato je tako zelo pomembno, da zvečer ne jemo ogljikovih hidratov!
Zvečer moramo črtati z jedilnika kruh, testenine, riž, krompir, kosmiče, koruzo … Zadnji obrok mora biti sestavljen iz beljakovin in zelenjave, pojemo pa ga med peto in sedmo zvečer. Tik pred spanjem, to je eno uro prej, preden ležemo, pa si privoščimo le beljakovinski prigrizek.
Kako poteka hujšanje?
Če želite ponoči povečati produkcijo rastnega hormona in znižati raven inzulina, morate zvečer pojesti porcijo beljakovin in 250 g zelenjave. V spodnji tabeli boste našli predloge za beljakovinske prigrizke, sicer pa se držite pravila, da čez dan pojeste tri obroke, med katerimi naj bo pet ur presledka. Za zajtrk na primer kosmiče, jogurt in sadje; za kosilo zelenjavno enolončnico s testeninami; za večerjo pa zelenjavo in beljakovine. Med posameznimi obroki mora miniti pet ur, vmesni prigrizki pa niso dovoljeni!
Beljakovine za večerjo:
150 g zrezka
150 g piščančjih prsi
150 g puranjega mesa
120 g kuhane šunke
120 g pršuta
200 g nemastnega svežega sira
200 g puste skute
100 g sira (do 30 % maščobe)
100 g mocarele
150 g lososa
150 g tune
150 g polenovke
150 g tofuja
Zelenjava za večerjo:
250 g dušene zelenjave ali mešane solate
Najboljših deset večernih prigrizkov
Za produkcijo »shujševalnega« hormona ponoči telo potrebuje beljakovine. Zato med osmo in deveto uro zvečer zaužijte z beljakovinami bogat prigrizek in priskrbite svojemu telesu dovolj goriva za nočno izmeno.
100 ml pinjenca
beljak trdo kuhanega jajca
150 ml sirotke
rezina sira (30 g)
kozarec mleka (100 ml)
rezina kuhane šunke (30 g)
100 g jogurta
rezina piščančjih prsi (30 g)
5 mandljev
100 g puste skute
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2024, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.