Nina Medved foto: Klemen Brumenc
Parfumi so zadnja desetletja dostopni vsem, včasih pa ni bilo tako. Rezervirani so bili predvsem za bogataše, ki so si jih lahko privoščili. Drugače od današnjih klasičnih parfumov so bili takratni parfumi naravni. To je le na videz nepomemben podatek, saj lahko hitro ugotovimo, da obstaja precejšnja razlika med klasičnimi in naravnimi parfumi. O tem nam je več povedala aromaterapevtka Nina Medved, ki nam je zaupala tudi, kako si sami izdelamo svoj naravni parfum.
Z naraščanjem zavedanja, da vse, kar najdemo na trgovskih policah, ni vedno narejeno z mislijo na naše zdravje, je začelo naraščati tudi povpraševanje po naravnih izdelkih. Parfumi niso nikakršna izjema in tisti, ki so se že kdaj odeli v omamen vonj naravnega parfuma, poznajo razliko. »Naravni parfumi so izdelani iz eteričnih olj in absolutov, ki jih pridobimo iz cvetov, korenin, smol, listov, semen in lesa. Ljudje so jih v obliki maceratov, pomad in fumigacij uporabljali skozi zgodovino tako za parfumiranje kot za zaščito pred boleznimi in za čaščenje bogov. Parfumi so bili nekoč dostopni samo višjim slojem, saj so bili izjemno dragi. Šele s pojavom sinteznih spojin se je razvila tako imenovana komercialna parfumeristika, kot jo poznamo danes. Komercialni parfumi so po večini izdelani iz sinteznih spojin, ki jih proizvedejo v laboratoriju in so načeloma veliko cenejše od naravnih materialov.« Čeprav Nina Medved vneto raziskuje slavne in opevane parfume, pravi, da so med njimi le redki, ki jo prevzamejo. »Zaradi prevlade sinteznih spojin na koži delujejo precej monotono, medtem ko naravni parfum ob nanosu na kožo dobesedno zadehti,« pojasnjuje in doda, da pri sintetičnih parfumih najbolj pogreša »dušo«. »Zdi se mi, kot da so brez življenja … Ko povonjate cvet denimo vrtnice, začutite esenco rastline. Ta esenca je eterično olje, ki ga s parno destilacijo ali ekstrakcijo ujamemo v steklenički. Botanični parfum kar brsti od vibracij narave. Ne le da božansko diši, hkrati deluje na naša čustva in um. V nasprotju s klasičnimi parfumi, ki imajo cilj narediti takojšen vtis, je botanični parfum veliko bolj subtilen – pomaga nam, da se obrnemo navznoter, k svojemu bistvu.«
Ustvarjanje parfumov je podobno komponiranju glasbe
Botanična parfumeristika temelji na uporabi materialov, pridobljenih iz rastlin. »Mednje spadajo eterična olja in absoluti kot tudi tinkture, ekstrakti, hidrolati, cvetni voski in naravni izolati. Botanični materiali so zelo kompleksni – eno eterično olje lahko vsebuje tudi več sto aromatičnih molekul, zato si lahko predstavljate, kako vznemirljivo je, ko med seboj zmešamo dvajset in več eteričnih olj!« navdušeno pripoveduje sogovornica, ki ustvarjanje parfumov primerja s komponiranjem glasbe. Podobnost, pravi, nakazuje že parfumeristična terminologija: poznamo zgornje, srednje in spodnje note, ki govorijo o hlapljivosti materialov. Da bi izdelali obstojen in harmoničen parfum, moramo ustvariti harmonično kompozicijo not. Sliši se kar malo poetično, vendar snovanje harmoničnega parfuma v resnici ni tako preprosto.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2024, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.