Naše telo proizvaja ušesno maslo zato, da ohrani uho zaščiteno in navlaženo. Na lepljivo zaščito se namreč prilepi umazanija in prah, funkcija masla tako preprečuje, da bi slednja zašla v notranjost ušesa. Običajno je vosek obarvan rumenkasto ali svetlo oranžno, nič nenavadnega pa ni tudi, če boste opazili, da je temno rjave barve. Kaj pa, ko temu ni tako?
• Zeleno ušesno maslo, vodena struktura: znak vnetja ušes. Okužba se najpogosteje pojavi zaradi zadrževanja vode v ušesnem kanalu.
• Ušesno maslo ima močan vonj: znak vnetja srednjega ušesa. Simptome lahko spremlja zvonjenje v ušesih, občutek zamašenega ušesa in izguba ravnotežja. Priporočljivo je, da čim prej obiščete zdravnika.
• Ušesno maslo je drobljivo: pojav, ki je značilen za starejše ljudi, saj se žleze s staranjem izsušijo. Če vosek po struktuti spominja na mrvice, lahko to nakazuje na ekcem.
• Tekoč vosek: če opazite na blazini sledi masla, ki je med spanjem stekel iz ušesnega kanala, ne bo odveč posvet z zdravnikom. Gre namreč za simptom, ki nakazuje na okužbo ali kronične težave z ušesi.
• Pritisk v ušesih: v kolikor imate v ušesih občutek zamašenosti in pritiska, je priporočljiv pregled pri zdravniku. Masla ne poskušajte odstraniti z vatiranimi palčkami lahko namreč ušesno maslo potisnete še globlje v ušesni kanal in tako povzročite poškodbo bobniča.
• Srbečica: Nenehna srbečica lahko nakazuje na glivično vnetje. Glivice v sluhovodu lahko poškodujejo bobnič, zato je pravočasno zdravljenje izjemno pomembno. Obiščite zdravnika.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2024, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.