Grenkih bučk ne jejte! foto: Thinkstock
Bučke, buče in kumare so kakopak zelo zdrava zelenjava iz družine Cucurbitaceae, ki naj se le znajde na vašem krožniku, zlasti če je zrasla na domačem vrtu. Pri kupljenih plodovih, ki prihajajo iz tujih krajev, pa je potrebno nekoliko več pozornosti.
Ste se kdaj vprašali ali so buče, bučke in kumare, ki grenijo, užitne in ali jih je modro pripraviti navkljub neprijetnemu okusu? Nenazadnje ste plodove šele kupili, morda pa bo toplotna obdelava okus omilila. V odgovor na te misli, naj odločno odkimamo. Pa kar preverimo, zakaj se uživanje odsvetuje …
Zakaj plodovi grenijo?
Do grenkega okusa omenjenih plodov pride zaradi tvorbe naravnih toksinov triterpenoidov iz skupine kukurbitacinov. Višje vrednosti omenjenih toksinov so prisotne zlasti v nekaterih divjih vrstah, ki jih ni v naših krajih, medtem ko jih je v domačih vrstah izjemno malo.
Pozor, pride lahko do zastrupitve
Ob zaužitju plodov z višjo vrednostjo toksinov lahko nastopi zastrupitev. V kolikor pride do slednjega, bolnik občuti slabost, pestijo ga krči v trebuhu in diareja, prisotno pa je tudi bruhanje.
Da bi se neprijetnostim izognili, vam torej svetujemo, da grenkih plodov iz družine Cucurbitaceae ne uživate. Ob tem naj dodamo, da mednje spadajo tudi lubenice in melone.
Prijazni nasveti
- V kolikor buče gojite v domačem vrtu, pazite, da v njihovi bližino ne boste umestili okrasnih buč. Vrsti se namreč lahko križata, tako bodo pričele greneti tudi navadne bučke.
- Buče in bučke v hladilniku hranite največ teden dni.
- Za skladiščenje pripravite zelo zrele buče.
foto: Pexels
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2024, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.