stojnice, belvedere
Svet24.si

Foto: Prodajalci okupirali istrske ceste, stojnice priklepajo na avtomobile, zemljo asfaltirajo ...

1711036296-dsc9299-01-1711036248215
Necenzurirano

Od Žuglja do Žaklja: ko zloraba institucij postane "običajna praksa"

njena.si
njena.si njena.si
Zdravje
 

Prodajalke najstnikom prodajajo alkohol in tobak

4. 7. 2020; 03.00
Avtor: Revija Liza Maja
alkohol, vino

foto: Profimedia

Ključna ugotovitev raziskave skritega nakupovanja tobačnih in alkoholnih izdelkov s strani mladoletnih oseb v Sloveniji je informacija, da prodajalke v trgovinah zakona v praksi ne izvajajo pravilno in mlade redko vprašajo po osebnem dokumentu. Velikokrat tudi v primeru pregleda osebnega dokumenta alkoholno pijačo ali tobačni izdelek še vedno prodajo.

Nedavno je v Hotelu Slon v Ljubljani potekala novinarska konferenca ob predstavitvi rezultatov največje raziskave skritega nakupovanja tobačnih in alkoholnih izdelkov s strani mladoletnih oseb v Sloveniji. Raziskava je trajala od oktobra 2018 do decembra 2019 in zajela okrog 100 lokacij šestih največjih trgovinskih verig v šestih regijah v Sloveniji ter skupno opravila 440 poskusov nakupa tobačnih in alkoholnih izdelkov.

Raziskavo sta izvajali Mladinska zveza Brez izgovora Slovenija in Center za socialno psihologijo Fakultete za družbene vede Univerze v Ljubljani s pomočjo Inštituta za mladinsko participacijo, zdravje in trajnostni razvoj. Medtem ko je raziskavo financiralo Ministrstvo za zdravje RS, so bili nakupi izdelkov financirani iz lastnih sredstev Brez izgovora Slovenija. Raziskava, ki je bila izvedena pod vodstvom dr. Tanje Kamin, predstavlja nadaljevanje raziskave iz leta 2015, ko je bilo na vzorcu 48 trgovin v štirih regijah dokazana prodaja alkoholnih pijač 92 odstotkom mladoletnih oseb. Tokratna raziskava je v vzorec zajela večje število trgovin in regij ter je poleg preverjanja prodaje alkoholnih pijač preverjala tudi nakup tobačnih izdelkov. Tako pri alkoholnih pijačah, kjer je mogoče zaznati manjši upad prodaje mladoletnim osebam pred intervencijami (za štiri odstotne točke, z 92 na 88 odstotkov) in po njih (za devet odstotnih točk, z 88 na 79 odstotkov), je tudi pri tobaku viden upad pred intervencijami in ponjih (za enajst odstotnih točk, s 66 na 55 odstotkov). Dosedanje raziskave na področju prodaje tobačnih izdelkov mladoletnim osebam niso bile reprezentativne, zato jih ne moremo primerjati s preteklimi podatki.

Prodajalke redko vprašajo za starost

Ob tej priložnosti je na novinarski konferenci mlada raziskovalka na Fakulteti za družbene vede Univerze v Ljubljani, Sinja Čož, povedala: »Ključna ugotovitev, ki se je pokazala v raziskavi, je, da prodajalke zakona v praksi ne izvajajo pravilno in mlade redko vprašajo po osebnem dokumentu ter da velikokrat tudi v primeru pregleda osebnega dokumenta alkoholno pijačo ali tobačni izdelek še vedno prodajo. Rezultati raziskave so pokazali, da se v slovenskih trgovinah bolj dosledno izvaja zakon na področju prodaje tobačnih izdelkov kot na področju prodaje alkoholnih pijač.«

kajenje foto: profimedia

Mladostniki z lahkoto kupijo alkohol in tobak

Helena Koprivnikar z Nacionalnega inštituta za javno zdravje je povedala: »V Sloveniji beležimo, da je zaznana dostopnost tobačnih in povezanih izdelkov ter alkoholnih pijač ob nakupu med mladoletniki visoka. Na področju tobačnih in povezanih izdelkov tudi ugotavljamo, da je bil pred uvedbo dovoljenj za prodajo tobačnih in povezanih izdelkov delež doslednih zavrnitev nakupov oziroma zahtev po osebnem dokumentu ob nakupu mladoletnika zelo nizek in so bili tako ti izdelki večini mladoletnikov dokaj lahko dostopni za nakup.« Dr. Maja Roškar z istega inštituta pa je dodala: »Ukrepi za zmanjševanje dostopnosti tobačnih in povezanih izdelkov ter alkoholnih pijač so eni od pomembnejših za zmanjševanje uporabe teh izdelkov in škodljivih posledic. Med slovenskimi mladostniki v zadnjih letih sicer beležimo upad pitja alkoholnih pijač, pri čemer je po-membno poudariti, da v pitju alkohola še vedno presegamo mednarodna povprečja.«

pijač so eni od pomembnejših za zmanjševanje uporabe teh izdelkov in škodljivih posledic. Med slovenskimi mladostniki v zadnjih letih sicer bele-žimo upad pitja alkoholnih pijač, pri čemer je po-membno poudariti, da v pitju alkohola še vedno presegamo mednarodna povprečja.«
alkohol

alkohol foto: Profimedia

prejšnji članek
Znižajte si stroške in varujte okolje
Življenjski slog
Znižajte si stroške in varujte okolje
naslednji članek
Lepo kožo na stopalih ohranjajte z lepotno kopeljo
Moda&Lepota
Lepo kožo na stopalih ohranjajte z lepotno kopeljo
#nasazenazenska
nasazenazenska