Zdravje
 

Omikron rizičnim skupinam poslabša zdravstveno stanje

31. 1. 2022; 14.00
Avtor: V.M. / STA
kašelj, imunski sistem

kašelj, imunski sistem foto: Shutterstock

Medtem ko večina različico omikron prestaja v blagi obliki, pa se hkrati pri prebolevnikih beleži vse več zdravstvenih težav po preboleli bolezni. Množične okužbe in nepazljivost pri prenosih ogrožajo rizične skupine, torej posameznike z oslabljenim imunskim sistemom. Njim se v primeru okužbe osnovno zdravstveno stanje poslabša. Pazite nase.

Infektolog Janez Tomažič ocenjuje, da koronavirusno različico omikron morda podcenjujemo - čeprav ima manjšo sposobnost povzročanja bolezni, je ob tem zelo nalezljiva, zato se pogosto okužijo tudi posamezniki iz rizičnih skupin, ki se jim zaradi omikrona poslabša osnovno zdravstveno stanje.

Z omikronom se lahko okužijo tudi cepljeni proti covidu-19, tudi tisti, ki so že prejeli poživitveni odmerek. Zdravniki vseeno priporočajo cepljenje, saj ščiti pred morebitnim težjim potekom covida-19, je pojasnil.

Cepiva, ki bodo prilagojena različici omikron, bodo po njegovih besedah na voljo v približno dveh do treh mesecih. Razvijajo se tudi cepiva, ki bodo temeljila na celični imunosti in bodo zato omogočala dolgotrajnejšo imunost, je dodal.

Po njegovi oceni je pogoj preboleli, cepljeni, testirani (PCT) še vedno smiseln, saj vrha petega vala epidemije covida-19 še nismo dosegli. Spomnil je, da so nekatere države vrh že dosegle, zato je v naslednjih dneh in tednih koristno spremljati njihovo in našo epidemiološko sliko.

Dotaknil se je tudi t. i. dolgega covida - zdravstvenih težav po prebolelem covidu-19. Po klasifikaciji ameriškega Centra za nadzor nad nalezljivimi boleznimi gre za zdravstvene težave, ki trajajo še štiri tedne po začetku bolezni. Svetovna zdravstvena organizacija pa navaja, da težave trajajo dva meseca v obdobju treh mesecev od začetka bolezni.

Pri bolnikih s težjim potekom covida-19 tako prihaja do okvar in poškodb organov, kar vodi v slabše delovanje organov. Ljudje zato potrebujejo rehabilitacijo.

Pri osebah, ki covid-19 prebolevajo blago, pa kasneje lahko prihaja do nespečnosti, utrujenosti, t. i. možganske megle, slabe koncentracije, spominskih motenj, bolečin v mišicah, kosteh in prstnem košu ter zasoplosti.

Tovrstne težave Tomažič pričakuje tudi pri okuženih z različico omikron, saj covid-19 v veliki meri prebolevajo blažje. Najverjetneje sicer v manjši meri, saj je veliko ljudi cepljenih. Po britanski študiji, ki jo je navedel, je bilo med cepljenimi posamezniki namreč manj primerov dolgotrajnega covida.

Za napovedi, kako bo na potek epidemije vplivala nova podrazličica omikrona BA.2, je še prezgodaj, je poudaril. Doslej smo v Sloveniji uradno namreč potrdili šele en primer omenjene podrazličice. Ob tem je Tomažič opomnil, da se v bolnišnicah še vedno soočajo s težavami tudi zaradi različice delta.

prejšnji članek
Priljubljena slovenska oddaja praznuje že 20 let obstoja
Svet slavnih
Priljubljena slovenska oddaja praznuje že 20 let obstoja
naslednji članek
Tedenski horoskop: Teden poln navdiha in idej
Horoskop
Tedenski horoskop: Teden poln navdiha in idej
#obraziavenija
obraziavenija

Napačno vnesen email naslov

  • Uporabite pravilen email naslov
  • npr.: "narocnik@mail.si"

Ta email naslov je že uporabljen!

Registracija je bila uspešna!

Prijavite se na e-novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na svoj e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite vpisan e-naslov in znova poskusite.