foto: Dreamstime
Raziskava Zveze potrošnikov Slovenije je pokazala, da palmovo olje najdemo v številnih izdelčnih skupinah, tudi v izdelkih, v katerih ga navadno ne pričakujemo. Če se mu želimo izogniti, je včasih nujno stopiti iz cone udobja, se morda odpovedati priljubljeni znamki in v isti izdelčni skupini poiskati alternativni izdelek, ki palmovega olja ne vsebuje. S takšno izbiro bomo spodbudili tudi proizvajalce, da premislijo, preden uporabijo netrajnostno palmovo olje, ki lahko škoduje zdravju.
Stopite iz cone udobja in recite izdelkom s palmovim oljem NE:
➽ ker ni prijazno do zdravja,
➽ ker ni prijazno do okolja,
➽ ker imamo izbiro,
➽ ker nam je mar za jutri
Ali ste vedeli?
Palmovo olje najdemo tudi v kozmetičnih izdelkih! A njegovo poimenovanje je mogoče na več kot 25 načinov. Če lahko pri prehranskih izdelkih s seznama sestavin razmeroma preprosto odkrijemo, da vsebujejo palmovo olje, je pri kozmetiki zgodba malce bolj zapletena. Sestavine, pridobljene iz palmovega olja, so na seznamu INCI namreč lahko poimenovane na več kot 25 (!) različnih načinov, denimo: Elaeis guineensis, Etyl palmitate, Glyceryl, Hydrogenated palm glycerides, Octyl palmitate, Palm kernel, Palm stearine, rastlinska maščoba ali olje ...
Različne količine palmovega olja najdemo v izdelkih za nego las ali kože, ličilih, dišavah, sredstvih za zaščito pred soncem, vlažilnih robčkih, zobnih pastah, milih in detergentih.
➽ Pridobivanje palmovega olja je krivo za uničevanje gozdov Pridelava palmovega olja je postala sinonim za krčenje gozdov oziroma deforestacijo in izgubo biotske raznovrstnosti po svetu. Zaradi nasadov oljne palme so uničene ogromne površine tropskih gozdov in mokrišč. Več kot 200 ogroženih živalskih vrst, med njimi orangutan, sumatranski tiger in bornejski slon, je na robu izumrtja.
➽ Palmovo olje najdemo celo v naših rezervoarjih V EU narašča tudi raba biogoriv, ki so v večji meri sestavljena iz rastlinskih olj. Proizvodnja biodizla temelji na uvoženih surovinah, največkrat na palmovem olju. Leta 2009 so za proizvodnjo biodizla porabili četrtino uvoženega palmovega olja, deset let pozneje pa je bila za avtomobile v EU namenjena že več kot polovica uvoza te surovine.
Transport dragocenega tovora v Indoneziji foto: Profimedia
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2025, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.