Prebiotiki so neprebavljiva prehranska vlakna, ki sproščajo rast bakterij in pozitivno vplivajo na celotno črevesno floro. Psilium v našem črevesju deluje kot prebiotik, torej kot hrana za probiotike – dobre bakterije, zaradi katerih telo deluje normalno.
Zaužitje do 10 g vlaknin pred obrokom povzroči, da ostanemo dalj časa siti, saj njegova vlakna upočasnjujejo praznjenje želodca, prav tako pa lahko na njegov račun pojemo manjše obroke, saj nam lupine semena, ki v našem želodcu nabreknejo, dajejo občutek sitosti.
Kot že omenjeno vlakna, ki jih vsebuje lupina psiliuma, ob zaužitju v našem telesu tvorijo gel, ki upočasni presnovo hrane, kar lahko ugodno vpliva na raven krvnega sladkorja. Priporoča se, da ga pojemo pred ali ob obroku, saj tako najbolj učinkovito vplival na hitrost prebave in posledično na raven sladkorja v krvi.
Za vsako zaužito polovico žličke do 2 žličk psiliuma, kolikor je priporočena dnevna količina, je treba popiti 250 ml tekočine, preko dneva pa najmanj 6–8 kozarcev.
Psilium lahko uporabljamo za lajšanje blage do zmerne driske, saj v prebavnem traktu vsrka večjo količine vode in blato tako postane bolj čvrsto. Zaradi povečanja volumna blata pa se to prav tako lažje pomika po prebavnem traktu in tako pomaga pri odpravljanju občasnih stanj zaprtosti.
Psilium nase veže maščobe in žolno kislino, kar pospešuje njihovo izločanje iz telesa. Jetra v postopku zamenjave izločene kisline pri tvorjenju nove porabljajo holesterol, zato se stopnja holesterola lahko zmanjša. V študiji, kjer so opazovali učinke hidrofilnega muciloida psiliuma na sintezo LDL-holesterola in žolčnih kislin pri hiperholesterolemičnih moških* se je pri 20 posameznikih, ki so 40 dni uživali 15 gramov psiliuma dnevno, povečala sinteza žolčne kisline in znižala količina slabega, LDL holesterola.
Z vključevanjem vodotopnih vlaknin v prehrano, kot je psilium te posledično zmanjšujejo število trigliceridov v krvi, zmanjšujejo nivo krvnega tlaka in tveganje za bolezni srca. Pri prekomerno težkih posameznikih** je 12-tedensko vnašanje 7 gramov psiliuma dnevno povzročilo znižanje krvnega pritiska v prvih šestih tednih zdravljenja za sedem odstotkov.
Indijski trpotec naj bi zdravju koristil še bolj, če ga vmešamo k jedem. Uporablja se ga podobno semena chia. Je odlično gostilo, vezivo in rahljalno sredstvo. Skupaj s tekočino tvori želatinasto snov. Uporabimo ga lahko pri pripravi juh, palačink, sladic, smutijev, kruha, pici, testenin ... Ker ne vsebuje glutena, je primeren tudi za pripravo brezglutenskih jedi. Zaradi majhne vsebnosti ogljikovih hidratov on nima maščob, velja za zdrav dodatek hrani, kar je super novica za vse tiste, ki jih skrbijo odvečni kilogrami.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2024, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.