Zelišča učinkujejo počasneje kot sintetične spojine. Bodite potrpežljivi. foto: revija Jana
Parne kopeli za nožnico niso kaka nova modna muha, ta blagodejna praksa je na različnih koncih sveta poznana že stoletja. Topli zeliščni hlapi prenašajo koristne rastlinske učinkovine globoko v telesna tkiva in organe. To podpira maternico pri sproščanju stoječe krvi, ki se nabere na maternični sluznici, očisti odvečno sluz in poveča prekrvitev spolnih organov. Izbrana zelišča ali mešanica njih podprejo specifična stanja. Zeliščno parno kopel se tako uporablja za harmonizacijo menstrualnega cikla (tudi v menopavzi), krepitev plodnosti, podporo libidu, tradicionalno pa je del poporodne nege matere. V preteklosti so ženske sedele tudi nad toplimi kamni, žerjavico ali ognjem, kamor so dodale vodo, zelišča ali olja. Glede na sredstvo, ki so ga uporabile, je to povzročilo paro ali dim. Na spletu ali v literaturi lahko zasledimo tudi poimenovanje parna kopel joni. Za tiste, ki ne veste, joni je sanskrtska beseda za božanski portal v nožnico, maternico. V slovenščini in mnogih drugih jezikih ni besede, ki bi se že etimološko poklonila svetosti tega dela telesa. Večinoma uporabljamo medicinske, otroške ali pa vulgarne izraze, zato se je verjetno uporaba pozitivno naravnane besede joni razširila tudi izven indijske kulture. Parna kopel se lahko izvaja nekajkrat na mesec, najbolje nekaj dni pred menstruacijo in po njej. Pogostost je odvisna od posameznice oziroma njenega namena. Pri glivičnih okužbah in bakterijski vaginozi lahko parno kopel izvajamo vsakodnevno deset minut (ne med ovulacijo in menstruacijo), a največ dva tedna. Potem je nekajdnevni premor, in če težava vztraja, ponovimo. Seveda pa nam bodo predstavljena zelišča pomagala tudi, če si iz njih pripravimo čaj.
Sivko so uporabljale že antične Rimljanke
Uporaba sivke (Lavandula angustifolia) in njenega eteričnega olja sega daleč v zgodovino, saj so jo v kopelih uporabljale že antične Rimljanke. Pri nas je bila znana v srednjeveški samostanski medicini, in sicer zaradi lajšanja bolečin in pomirjanja. V angleški bolnišnici Hinchingbrooke so sivkino eterično olje dodajali kopelim za lajšanje bolečin v presredku po porodu. Učinkovalo je že po treh do petih dneh uporabe, brez stranskih učinkov. Sodobna znanost je dokazala tudi protivnetne, protibolečinske in protiglivične učinke. Pomirja tudi napenjanje.
Vrtnični čaj za ženske z bolečo menstruacijo
Cvetovi vrtnice so nežni in tonirajo tkiva spolnih organov. Vrtnica je sproščujoča, čutna, pomirjujoča, odpira srce. Cvet in njegovi ekstrakti so izkazali še mnogo drugih dobrodejnih učinkov, kot so protibakterijski in protivnetni ter zmanjšanje stresa in depresije. V eni izmed študij je del žensk z bolečo menstruacijo popil dve skodelici vrtničnega čaja vsak dan en teden pred začetkom menstruacije. Tiste, ki so pile omenjeni čaj, so po enem mesecu občutile manj menstrualnih bolečin, stiske, tesnobe in stresa kot kontrolna skupina. Vsesplošno počutje, zmanjšanje bolečine, stiske in tesnobe so se v času študije še naprej izboljševali in dosegli vrh po šestih mesecih.
Kopriva uravnovesi hormone
Kopriva je polna železa in pomaga uravnovesiti hormone. Pitje čaja iz kopriv je varno in koristno tudi med nosečnostjo. Kopriva vsebuje več klorofila kot katera koli druga rastlina, dolg seznam mineralov in vitaminov pa vključuje kalcij, vitamine A, C, D in K, kalij, fosfor, železo in žveplo. Železo in klorofil še posebej pomagata pri tvorjenju krvi, to pa pomaga pri rasti otroka. Visoka vsebnost kalcija lahko zmanjša bolečino med porodom in po njem. Visoka vsebnost vitamina K lahko pomaga pri preprečevanju krvavitev po rojstvu. Kopriva je diuretik, torej tudi zmanjšuje otekline in napihnjenost. Čaj pijemo dopoldne in zgodaj popoldne in ne zvečer. Kopriva je galaktagog (spodbuja produkcijo materinega mleka), zato je več kot dobrodošla tudi v poporodnem obdobju. Njena uporaba zmanjšuje hemoroide tako v nosečnosti kot po porodu, krepi krvne žile in ohranja arterije prožne.
Navadni pelin uravnava menstrualni cikel
Podpira ženski lunin ciklus oziroma naravni menstrualni ritem. Je maternični tonik, ki krepi in poživi ženski reproduktivni sistem. Spodbuja pretok krvi v medenično območje, zlasti maternico. Uravnava menstrualni cikel. Grenčice v njem spodbujajo prebavo, lajšajo zaprtje in napenjanje. Znan je tudi kot blag tonik in pomirjevalo živčnega sistema.
Črna detelja med menopavzo
Črna detelja vsebuje izoflavone, ki spadajo med fitoestrogene. Ti imajo podobno kemijsko strukturo kot estrogen, ženski hormon, ki z menopavzo upada. Fitoestrogeni lajšajo simptome menopavze, kot so vročinski oblivi in nočno znojenje, vplivali pa naj bi tudi na manjšo izgubo kostne gostote. Ena od študij na živalih je pokazala, da črna detelja upočasni staranje kože s povečanjem ravni kolagena. Upad kolagena je povezan s tanjšanjem nožničnega tkiva, izgubo čvrstosti in elastičnosti ter suhostjo nožnice med menopavzo.
Več si lahko preberete v reviji Jana, št. 2, 10. 01. 2023.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2025, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.