Zdravje
 

Opičje koze: Izpuščaj je podoben noricam

15. 8. 2024; 07.32
Avtor: STA
Opičje koze

Ilustracija izpuščaja, ki gre skozi različne faze in je podoben noricam ali sifilisu. foto: Profimedia

Opičje koze ali mpox, zaradi izbruha katerih je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) danes razglasila javnozdravstveno krizo globalnih razsežnosti, so nalezljiva bolezen. Povzroča jo virus, soroden tistemu, ki je kriv za bolezen črnih koz, ki je bila z globalno kampanjo cepljenja izkoreninjena leta 1980.

Po navedbah Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je klinični potek te bolezni običajno blag. Simptomi bolezni so zvišana telesna temperatura, glavobol, bolečine v mišicah, otekle bezgavke, mrzlica in izčrpanost.

Običajno se razvije tudi izpuščaj. Ta se pogosto začne na obrazu, nato pa se razširi na druge dele telesa, vključno z genitalijami. Pri nedavno odkritih potrjenih primerih poročajo o pojavu izpuščajev na področju genitalij. Izpuščaj gre skozi različne faze in je podoben noricam ali sifilisu, preden se končno oblikuje krasta, ki kasneje odpade, še piše na spletni strani NIJZ.

Inkubacijska doba bolezni je običajno 6 do 16 dni, lahko pa tudi do 21 dni. Ko krasta odpade, oseba ni več kužna.

Gre za bolezen, ki se na ljudi prenese z živali - praviloma z glodavcev in primatov - in se najpogosteje pojavlja v tropskih gozdnatih predelih Srednje in Zahodne Afrike.

Do prenosa prihaja tudi med ljudmi, in sicer ob stiku s kožnimi ranami okuženega ali ob stiku z materiali, ki so se dotikali kože okuženega. Prav tako lahko pride do okužbe z izmenjavo telesnih tekočin ali kapljično. Okužba se tako širi med ljudmi, ki so med seboj v tesnem stiku.



Med trenutno bolj ranljivimi skupinami oz. izpostavljenimi osebami za tveganje za okužbo v Evropi so moški, ki imajo spolne odnose z moškimi, osebe, ki imajo spolne odnose s priložnostnimi partnerji, in osebe, ki imajo več spolnih partnerjev.

Opičje koze so pri ljudeh prvič odkrili leta 1970 v Demokratični republiki Kongo. Širjenje okužb med ljudmi je bilo sprva omejeno predvsem na nekatere zahodno- in srednjeafriške države. Maja 2022 se je bolezen začela hitro širiti po vsem svetu, predvsem med moškimi, ki imajo spolne odnose z moškimi.

Maja 2022 so okužbe z mpox po vsem svetu močno narasle, večinoma so prizadele homoseksualne in biseksualne moške, in sicer zaradi podskupine clade 2b. Izredne razmere so tedaj trajale med julijem 2022 in majem 2023. V epidemiji, ki je zajela približno 90.000 primerov, je življenje izgubilo 140 ljudi.

Leta 2022 so opičje koze v angleščini preimenovali v mpox, da bi se izognili stigmatizaciji, ki izhaja iz prvotnega imena.


Po podatkih, ki jih je prejšnji teden objavil nadzorni zdravstveni organ Afriške unije, so od januarja 2022 v 16 afriških državah zabeležili skupno 38.465 primerov opičjih koz s 1456 smrtnimi primeri. Letos so v primerjavi z enakim obdobjem lani zabeležili 160-odstotno povečanje števila primerov.

prejšnji članek
Ljubezen na vasi: Miroslav o Jasmininih žaljivkah
Resničnostni šovi
Ljubezen na vasi: Miroslav o Jasmininih žaljivkah
naslednji članek
Nekatere ženske vrhunec doživijo že samo s tem dejanjem
Odnosi
Nekatere ženske vrhunec doživijo že samo s tem dejanjem

Napačno vnesen email naslov

  • Uporabite pravilen email naslov
  • npr.: "narocnik@mail.si"

Ta email naslov je že uporabljen!

Registracija je bila uspešna!

Prijavite se na e-novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na svoj e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite vpisan e-naslov in znova poskusite.