Zdravje
 

Prepoznajte motnje hranjenja in pravočasno ukrepajte

3. 2. 2025; 10.16
Avtor: K.M.
tehtnica, prehranjevanje, Motnje hranjenja

Motnje hranjenja se kažejo na različne načine. foto: Profimedia

Kako prepoznati znake motenj hranjenja, kot so anoreksija, bulimija in kompulzivno prenajedanje in katere motnje hranjenja še poznamo?

Motnje hranjenja so duševne motnje, ki vplivajo na posameznikovo prehranjevalno vedenje in telesno podobo. Pojavljajo se v obliki pretiranega nadzora nad hrano, kompulzivnega prenajedanja, stradanja, bruhanja ali obsesivne telesne vadbe. Najpogostejše vrste so anoreksija, bulimija in kompulzivno prenajedanje, vendar obstajajo tudi manj znane oblike, kot so ortoreksija, diabulimija in sindrom nočnega hranjenja.

Anoreksija nervoza: Simptomi in tveganja

Anoreksija je motnja, pri kateri posameznik zavestno zmanjšuje telesno težo s stradanjem, pretirano telesno aktivnostjo ali izzvanim bruhanjem. Ključni simptomi vključujejo:

  • Izkrivljeno telesno podobo in strah pred pridobivanjem telesne teže.
  • Strogo omejevanje vnosa hrane in intenzivno vadbo.
  • Izogibanje obrokom in skrivanje izgube teže.
  • Fizični simptomi, kot so izpadanje las, suha koža in hormonsko neravnovesje.

Tveganja: Anoreksija povečuje tveganje za srčno popuščanje, osteoporozo in depresijo. Smrtnost med anoreksičnimi bolniki je 7-krat višja od splošne populacije.

Bulimija nervoza: Simptomi in posledice

Bulimija je motnja, za katero so značilni cikli prenajedanja, ki jim sledi bruhanje ali uporaba odvajal. Ključni simptomi vključujejo:

  • Kompulzivno prenajedanje, ki mu sledi občutek krivde.
  • Samosprovocirano bruhanje ali uporaba diuretikov.
  • Skrb za telesno podobo in nihanje teže.

Tveganja: Povečano tveganje za dehidracijo, neravnovesje elektrolitov, poškodbe prebavnega sistema in duševne motnje. Smrtnost pri bulimiji je 2-krat višja od splošne populacije.

Kompulzivno prenajedanje je resna motnja hranjenja. foto: Profimedia

Kompulzivno prenajedanje

To je najpogostejša motnja hranjenja, pri kateri oseba zaužije velike količine hrane, ne da bi se po tem zatekla k bruhanju. Glavni simptomi:

  • Epizode nekontroliranega prenajedanja.
  • Uporaba hrane kot tolažbe za obvladovanje čustev.
  • Pogosto povečanje telesne mase in zdravstvene posledice, kot so debelost, diabetes in srčno-žilne bolezni.

Manj znane motnje hranjenja

Ortoreksija – obsesija z zdravo prehrano

Ortoreksija je motnja hranjenja, ki izvira iz pretirane obsedenosti z zdravo prehrano. Bolniki strogo omejujejo uživanje umetnih dodatkov, konzervansov, gensko spremenjenih živil in drugih "nezdravih" sestavin. Zaradi ekstremnih prehranskih pravil pogosto doživljajo družbeno izolacijo, osamljenost in depresijo. Preverite simptome in možne rešitve!

Anorexia athletica – športna anoreksija

Športna anoreksija je motnja, pri kateri posamezniki strogo nadzorujejo prehrano in hkrati pretirano telovadijo, da bi dosegli "popolno" postavo. Povezana je z nezadovoljstvom s telesom, stresom in občutki krivde ob izpustu vadbe. Odkrijte tveganja in kako prepoznati simptome!

Diabulimija – nevarna motnja pri sladkorni bolezni

Diabulimija prizadene bolnike s sladkorno boleznijo tipa 1, ki omejujejo inzulin za hitro hujšanje. To vodi v resna zdravstvena tveganja, kot so okužbe, ketoacidoza in celo diabetična koma. Preberite, zakaj je ta motnja izjemno nevarna!

Pica – nenavadna motnja hranjenja

Pica je motnja, pri kateri bolniki uživajo neprebavljive snovi, kot so zemlja, papir ali barva. Najpogosteje prizadene majhne otroke, nosečnice in osebe s pomanjkanjem železa. Pica lahko povzroči podhranjenost, zastrupitev s svincem in prebavne težave. Spoznajte več o vzrokih in tveganjih!

Sindrom nočnega hranjenja

Sindrom nočnega hranjenja pomeni pretirano uživanje hrane ponoči, pri čemer večina dnevnih kalorij v telo vstopi med 18. in 8. uro. Povezan je z depresijo in pogosto vključuje uživanje hrane, bogate z ogljikovimi hidrati. Nočno prenajedanje lahko postane oblika samozdravljenja. Preverite simptome in kako ga preprečiti!

V telo mora vsak vnesti dovolj hranil. foto: Profimedia

Kako prepoznati znake motenj hranjenja? 

Oseba z anoreksijo pogosto hujša na skrivaj, saj se izogiba obrokom v šoli in doma, laže o tem, da je jedla, in navaja izgovore, kot so bolečine v želodcu ali drugi razlogi, da ne more jesti. Poleg tega lahko hrano skriva, jo meče stran ali se pretirano ukvarja z njo. Oseba z anoreksijo postaja vse bolj zahtevna do sebe in drugih, čustveno nihajo, se pogosto umikajo, so depresivni ter imajo pogosto obsesivne misli o telesni teži in videzu. Tako oseba s to motnjo pogosto pretirano teži k redu in pospravljanju, kar je še en znak te motnje hranjenja.

Bulimija pogosto ostane dolgo skrita, ker oseba ohranja normalno telesno težo. Vendar pa lahko znaki bulimije vključujejo nenavadno količino zaužite hrane, tudi če ima oseba normalno telesno težo. Če otrok pogosto zaužije velike količine hrane, vendar nima sprememb v teži, se po obroku pogosto umakne (v stranišče, sobo ali ven), telovadi prekomerno, veliko spi ter kaže znake nesreče, potrtega razpoloženja, obupa, depresije in nezadovoljstva s svojim telesnim videzom. Pomemben znak bulimije so tudi hitro izginjajoče zaloge hrane.

Kako ukrepati pri motnjah hranjenja?

Če sumite, da ima vaš otrok motnjo hranjenja, kot sta anoreksija ali bulimija, je nujno, da poiščete strokovno pomoč. Najprej se obrnite na družinskega zdravnika ali pediatra, ki vas bo napotil naprej. Zdravljenje motenj hranjenja je najbolj učinkovito s pomočjo psihoterapije, saj ne le da odpravi simptome, temveč tudi razkriva globlje vzroke za nastanek motnje. Skupine za samopomoč so prav tako zelo koristne pri zdravljenju teh motenj, saj omogočajo bolnikom, da delijo izkušnje, nudijo čustveno podporo, se vzajemno motivirajo, ter pridobijo občutek nadzora in obvladovanja svoje bolezni.

Motnje hranjenja so resna zdravstvena težava, ki lahko vodi v smrtno nevarne zaplete. Zgodnje prepoznavanje in ustrezna terapija lahko rešita življenja.

prejšnji članek
Zakaj je ovsena kaša najboljša izbira za zdrav zajtrk?
Kulinarika
Zakaj je ovsena kaša najboljša izbira za zdrav zajtrk?
naslednji članek
Kdo je tokrat slavil na podelitvi grammyjev?
Svet slavnih
Kdo je tokrat slavil na podelitvi grammyjev?

Napačno vnesen email naslov

  • Uporabite pravilen email naslov
  • npr.: "narocnik@mail.si"

Ta email naslov je že uporabljen!

Registracija je bila uspešna!

Prijavite se na e-novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na svoj e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite vpisan e-naslov in znova poskusite.