Zdravje
 

Kaj je anoreksija in kako jo prepoznati?

4. 2. 2025; 10.46
Avtor: K.M.
anoreksija, motnje hranjenja (2)

Anoreksija je motnja hranjenja pri kateri oseba kljub zelo nizki telesni teži, prepričano verjame, da je njena teža vidno prekomerna. foto: Profimedia

Anoreksija je resna motnja hranjenja, ki vpliva na telo in um. Kakšni so vzroke, simptomi in možnosti zdravljenja za boljše razumevanje in podporo.

Motnje hranjenja so kompleksne duševne motnje, ki prizadenejo vse starostne skupine, vendar so pogosto najbolj izrazite pri mladostnikih in mladih odraslih. Tri glavne vrste motenj hranjenja vključujejo anoreksijo, bulimijo in prenajedanje, pri čemer so meje med temi motnjami pogosto zabrisane. V mnogih primerih se simptomi prekrivajo in pojavljajo v različnih kombinacijah. Med njimi je anoreksija motnja, ki lahko privede do zelo resnih telesnih in duševnih posledic, v nekaterih primerih pa tudi do smrtnih izidov.

Kaj je anoreksija?

Anoreksija nervoza je duševna motnja hranjenja, pri kateri oseba, kljub zelo nizki telesni teži, prepričano verjame, da je debela. Zaradi tega si prizadeva za drastično zmanjšanje telesne teže, pogosto z zelo omejenim vnosom hrane, intenzivno telesno aktivnostjo, bruhanjem ali uporabo odvajal. Anoreksija ni le motnja hranjenja, ampak tudi kompleksen duševni izziv, kjer posameznik išče občutek nadzora nad svojim življenjem skozi omejevanje hrane. Osebe, ki trpijo za anoreksijo, pogosto ne razumejo, da njihovo vedenje ni le vprašanje hrane, temveč globoko povezano z njihovimi čustvi in čustvenimi stiskami.

V najbolj resnih primerih lahko anoreksija vodi do smrtnih posledic zaradi hudega podhranjenosti. foto: Profimedia

Motnja vpliva ne le na posameznika, temveč tudi na njegove bližnje. Družina se pogosto sooča z izzivom, kako podpreti ljubljeno osebo, saj anoreksija običajno izzveni kot klic na pomoč. Svojci lahko težko razumejo, da je anoreksija povezana z notranjim čustvenim svetom osebe in ne zgolj z željo po vitkosti.

Vrste anoreksije

Anoreksija se običajno deli na dva glavna tipa:

Restriktivni tip: Oseba se izogiba hrani in se pretirano ukvarja z vadbo.

Purgativni tip: Poleg omejevanja hrane oseba občasno prenajeda in povzroči bruhanje ali uporablja odvajala, da bi preprečila pridobivanje telesne teže.

Znaki in simptomi anoreksije

Simptomi anoreksije so pogosto težko prepoznavni, saj so lahko zelo subtilni. Najpogostejši znaki vključujejo:

  • Namerno povzročena prenizka telesna teža.
  • Obsesija z telesno težo in obliko telesa.
  • Hudo prizadet strah pred debelostjo, kljub nizki telesni teži.
  • Zakasnjen telesni razvoj v obdobju pubertete.
  • Izguba menstruacije pri dekletih.
  • Simptomi anoreksije so pogosto težko prepoznavni, saj so lahko zelo subtilni. foto: Profimedia

Telesne posledice anoreksije

Anoreksija ima lahko izredno resne telesne posledice, ki vključujejo:

  • Znižanje srčnega utripa, krvnega pritiska in telesne temperature.
  • Zaprtje in prebavne težave.
  • Lomljivi lasje in slaba kakovost kože.
  • Zmanjšana kostna gostota, ki povečuje tveganje za zlome.
  • Okvare zob zaradi pogostega bruhanja.
  • Izjemna utrujenost, zmanjšana koncentracija in težave pri učenju.

V najbolj resnih primerih lahko anoreksija vodi do smrtnih posledic zaradi hudega podhranjenosti.

Psihološki vidiki anoreksije

Anoreksija je tesno povezana z duševnimi in čustvenimi stiskami. Osebe, ki trpijo za to motnjo, pogosto doživljajo izkrivljeno predstavo o svojem telesu. Zaradi tega imajo nerealna pričakovanja o telesni teži, ki niso v skladu z dejanskimi meritvami. Vitkost pogosto enačijo z lastno vrednostjo, zato se zatekajo k tveganim vedenjskim vzorcem, da bi jo ohranili.

Poleg tega so mnogi bolniki z anoreksijo nagnjeni k perfekcionizmu, želji po popolnosti in močni potrebi po nadzoru. To lahko vključuje težave v socialnih odnosih, zmanjšano emocionalno odzivnost in težave v spontanosti.

Osebe, ki trpijo za anoreksijo, pogosto ne razumejo, da njihovo vedenje ni le vprašanje hrane. foto: Profimedia

Kdo je ogrožen?

Anoreksija prizadene približno en odstotek celotne populacije, vendar je večinoma pogosta pri dekletih in ženskah (razmerje je približno 10 proti 1 v 'korist' žensk). Najpogosteje se razvije v adolescenci oziroma v času pubertete, vendar lahko prizadene ljudi vseh starosti. Tveganje za nastanek anoreksije je še večje pri posameznikih, ki so podvrženi pritiskom, da ohranijo vitko telo, kot so športniki, plesalci, modeli in televizijske osebnosti. Prav tako je tveganje večje, kadar se oseba sooča z večjimi čustvenimi stiskami, kot so ločitev, smrt ljubljene osebe ali spremembe življenjskih razmer.

Zdravljenje anoreksije

Zdravljenje anoreksije je izjemno pomembno in vključuje kombinacijo psihološke terapije, prehranske podpore in včasih tudi medicinskega zdravljenja. Ključno je, da bolniki prepoznajo motnjo in iščejo pomoč, saj je anoreksija resna bolezen, ki zahteva strokovno obravnavo. Čeprav je zdravljenje lahko dolgotrajno, obstaja upanje za okrevanje, če je motnja prepoznana in obravnavana v zgodnjih fazah. Za popolno ozdravitev je pomembno tudi, da se bolniki naučijo obvladovati svoja čustva in razviti zdrave prehranjevalne navade.

Anoreksija je resna motnja, ki zahteva celovit pristop in podporo družine, prijateljev ter strokovnjakov. Z razumevanjem in pravočasnim ukrepanjem je mogoče zmanjšati škodljive posledice in pomagati posameznikom, da ponovno vzpostavijo ravnovesje v svojem telesu in umu.

prejšnji članek
Vid Valič moral po poškodbi na šivanje
Svet slavnih
Vid Valič moral po poškodbi na šivanje
naslednji članek
Kdo je Bianca Censori, ženska, ki polni naslovnice svetovnih medijev?
Svet slavnih
Kdo je Bianca Censori, ženska, ki polni naslovnice svetovnih medijev?

Napačno vnesen email naslov

  • Uporabite pravilen email naslov
  • npr.: "narocnik@mail.si"

Ta email naslov je že uporabljen!

Registracija je bila uspešna!

Prijavite se na e-novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na svoj e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite vpisan e-naslov in znova poskusite.