Ohranjajte svoje možgane aktivne foto: Profimedia
Gre za nevrodegenerativno bolezen, kar pomeni, da pričnejo možganske celice prezgodaj odmirati. Alzheimerjeva bolezen namreč prizadene možgane, stanje pa postopoma vodi v izgubo spomina, kognitivnih sposobnosti ter sposobnosti samostojnega življenja. Odraža se tudi v spremembah človekovega razpoloženja, v njegovem vedenju in govoru. Bolezen predstavlja najpogostejši vzrok demence, z njo pa se soočajo zlasti starejši ljudje.
Bolezen ne udari nenadoma in z vso silo, ampak se razvija postopoma, kar pomeni, da se simptomi skozi čas stopnjujejo. Da vam bomo čim bolj približali potek bolezni, v nadaljevanju predstavljamo razvoj v treh fazah:
Zgodnja faza (blaga demenca)
Demenco povzročajo bolezni možganov, najpogosteje Alzheimerjeva bolezen, zaradi katere prihaja do pospešenega odmiranja možganskih celic.
foto: Profimedia
Srednja faza (zmerna demenca)
Pozna faza (huda demenca)
» Pri Alzheimerjevi bolezni sicer normalen proces pospravljanja možganov uide nadzoru. «
foto: Shutterstock
Strokovnjaki na floridski univerzi so z uporabo arašidovega masla na testnih osebah primerjali njihovo zaznavanje vonja na desni in levi nosnici. Ugotovili so, da se je pri tistih, ki so slabše vohali na levi strani, bolj verjetno razvila začetna stopnja alzheimerjeve bolezni. Upadajoče zaznavanje vonjev je namreč eden od prvih znakov te degenerativne možganske bolezni. Strokovnjaki razlagajo, da alzheimerjeva bolezen vpliva na voh, še preden jo sploh lahko potrdijo s testi.
Ste že slišali za presejalni test za demenco? Preverite TUKAJ.
Ste vedeli, da je največ dejavnikov tveganja za demenco že v srednji življenjski dobi, med 40. in 65. letom starosti? Med dejavnike tveganja uvrščamo slabšo možnost izobraževanja, predvsem v zgodnjem obdobju življenja, visok krvni tlak in holesterol, sladkorno bolezen, debelost, telesno neaktivnost, kajenje in čezmerno uživanje alkohola. Na razvoj bolezni vplivajo tudi onesnaženost zraka, travmatska poškodba možganov, izguba sluha, socialna izolacija, depresija in slabšanje vida. Na razvoj demence vplivajo tudi starost, genetika in spol, pri čemer so ženske bolj prizadete.
Poskrbite za ohranjanje fizične kondicije. Vzemite si čas za gibanje.
foto: Shutterstock
»Vsi dejavniki tveganja so spremenljivi, kar pomeni, da nanje lahko vplivamo. Če bi jih preprečili, bi po ocenah strokovnjakov lahko preprečili ali zamaknili pojav demence v skoraj polovici primerov,« poudarja specialistka javnega zdravja in socialne medicine na NIJZ Barbara Lovrečič in dodaja, da za skrb za dobro zdravje možganov ni nikoli prezgodaj in tudi ne prepozno.
Kot svetuje, so pomembni skrb za zdravje srca, ohranjanje telesne in psihične kondicije ter dobra socialna mreža. NIJZ še svetuje zdrav način za spopadanje s stresom, pa tudi skrb za sluh in zmanjšanje izpostavljenosti onesnaženemu zraku. »Ohranjajte svoje možgane aktivne, preizkusite nekaj novega, začnite nov hobi ali se učite novega jezika,« svetujejo.
Trenutno sicer ni zdravila, s katerim bi lahko demenco pozdravili, obstajajo pa naslednji ukrepi, ki upočasnjujejo napredovanje bolezni in lajšajo simptome:
Zreti v obraz, ki vas ne prepozna več, je zelo težko. Svojci lahko doživljajo hude čustvene stiske.
foto: Profimedia
Alzheimerjeva bolezen seveda ne prizadene le bolnika, temveč tudi njegove bližnje. Slednje se odraža na več načinov, ki zajemajo težke čustvene stiske, fizično in psihično izčrpanost, spremembe v družinski dinamiki, pogosto pa tudi finančne težave, saj so lahko stroški oskrbe morebitnega institucionalnega varstva zelo visoki. Zagotovo pa v največji meri vpliva na svojce žalost ob izgubi osebe, ki je sicer še vedno del tega sveta, a je odsotna in daleč od osebe, kakršna je bila nekoč.
Zaradi omenjenega je podpora svojcem zelo pomembna, med nujne korake pri soočanju z boleznijo sodi vključevanje v skupine za pomoč, iskanje pomoči pri zdravstvenih delavcih in skrb zase.
Morda vas zanima še: To so zgodnji znaki demence
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2025, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.