Grizenje nohtov je razvada, ki se najpogosteje pojavlja kot posledica napetosti. Pri večini ljudi poteka nezavedno, zato jo je, še posebej pri otrocih, težko odpraviti. Z grožnjami in kaznijo boste dosegli ravno nasproten učinek, zato je boljše, da se težave lotite mirno in potrpežljivo. Dobra novica je, da otroci to nehigiensko razvado večinoma opustijo sami. V nasprotnem primeru pa vam lahko pomagajo tudi naši nasveti.
Posledica napetosti
Grizenje nohtov oziroma onihofagija je ena najpogostejših razvad. Podlegajo ji tako odrasli kot otroci, navadno pa se svojega početja sploh ne zavedajo. Grizenje nohtov spada med tako imenovane živčne razvade, kamor sodijo tudi sesanje palca, vrtanje po nosu, ovijanje las okoli prsta in žvečenje las. Skoraj polovica otrok med 10. in 18. letom si občasno grize nohte, pri tem početju pa lahko zasačite celo triletnike.
Vzroki za grizenje nohtov so različni. Nekateri otroci to počnejo iz dolgočasja, drugi iz radovednosti, pogosto pa je povod za to početje povezan s kako napetostjo, vendar gre pri tem navadno za napetost prehodne narave. Na primer, ko se otrok na igrišču sreča z drugimi otroki in mu pri tem postane nerodno oziroma ga je sram. Lahko občuti strah pred pisanjem testa, pred izpraševanjem ali zgolj pred javnim nastopom pred sošolci. V takšnim primerih ni razloga za skrb, saj je grizenje nohtov le sredstvo, s katerim si vaš otrok pomaga soočati se s stresnimi situacijami, oziroma sredstvo, ki mu omogoča sprostitev. Običajno otroci sami opustijo svojo razvado, pri nekaterih pa se početje lahko raztegne tudi v odraslo dobo.
Škodljiva razvada
Verjetno ni treba posebej poudarjati, da je grizenje nohtov zelo nehigienska razvada, saj se za nohti nabirajo umazanija in bakterije, ki jih zaradi njihove težje dostopnosti težko odstranimo, z grizenjem pa jim odpremo vrata v svoje telo. Kot posledica grizenja pa se neredko pojavijo tudi krvavenje, infekcije, poškodbe obnohtne kožice ter ne nazadnje deformacija nohtov in celo prstov.
Majhne rešitve za velik napredek
Ker je grizenje nohtov nezavedno početje, se ga je težko odvaditi. Z grožnjami in/ali kaznijo ne boste dosegli veliko, saj na ta način ne boste ugotovili vzroka za grizenje. Najprej morate ugotoviti, zakaj otrok to sploh počne. Je vzrok za to stres, dolgočasje ali kaj drugega? Opazujte ga, kdaj si grize nohte, in poskušajte dognati, kaj ga sili k temu početju. Morda za njegovo razvado tiči selitev, ločitev staršev, prihod novega družinskega člana, zamenjava vrtca ali šole in podobno. Pogovorite se z njim o njegovih težavah in mu poskušajte pomagati s pogovorom ali konkretnimi rešitvami. Pri odvajanju od te razvade pa vam je lahko v pomoč tudi nekaj nasvetov.
Znak za alarm
Včasih lahko grizenje nohtov kaže na resnejše težave. Če ima vaš otrok zaradi grizenja nohtov vnete ali okrvavljene konice prstov ali če navado spremljata trganje kože ter puljenje las, obrvi in trepalnic, čim prej poiščite strokovno pomoč. Onihofagija se namreč pogosto pojavlja pri ljudeh, ki trpijo za obsesivno-kompulzivnimi motnjami, in neredko v povezavi s telesno dismorfično motnjo, kot sta na primer dermatilomanija oziroma trganje kože in trihotilomanija oziroma puljenje las, obrvi in trepalnic.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2025, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.