Zdravje
 

Zdravilna moč zemlje

14. 7. 2016; 12.30
Avtor: Mateja Blažič/revija Bodi zdrava
EARTHING – ZDRAVILNA MOČ ZEMLJE
Iz ZDA se po svetu širi gibanje, imenovano earthing (povezovanje z energijo zemlje) oziroma prizemljevanje. Navodila so preprosta, poročajo pa o številnih koristnih učinkih na telo.

Tako kot nas sonce napolni z vitaminom D, je tudi zemlja, na kateri stojimo, vir naravne, nežne, neizčrpne energije. Ne vidimo je, toda če hodimo bosi, recimo po rosni travi ali peščeni obali, jo lahko zaznamo kot pikanje oziroma prijeten občutek, pa še sprošča nas.

Človek je namreč od nekdaj hodil bos in spal na tleh, kar mu je nudilo neomejen dostop do zemljine energije. Toda sodobni način življenja, predvsem nošenje čevljev s plastičnim ali gumijastim podplatom, je prekinil povezanost s temi blagodejnimi energijami. Najnovejše ameriške raziskave pa odkrivajo možnosti, da prav ta 'odklop' prispeva k omotičnosti, rahlemu spanju in kronični bolečini.

Vse to pa lahko zlahka spremenimo. Prizemljevanje je namreč sila preprosto. Hodimo bosi, kadar je le mogoče, spimo na tleh, vrtnarimo … Pisec knjige o earthingu, Clinton Ober, pravi, da se lahko prizemljimo tudi v hiši ali stanovanju – s tem namenom so raziskovalci earthinga razvili posebne prevodne plošče, ki jih postavimo na tla, recimo pod računalnik, ali jih uporabljamo kot rjuho ali prevleko za blazino, saj prevajajo zemljino energijo v telo, tudi kadar smo v zaprtem prostoru. Če se želite lotiti metode resno, jih lahko naročite na spletni strani.

Dr. Stephen Sinatra pojasnjuje znanstveno ozadje prizemljevanja. Iz tal namreč vsrkamo veliko elektronov, ker je zemlja negativno nabita, mi pa smo hkrati polni prostih radikalov, težkih kovin, maščob … Našteto spodbuja hitrejše staranje in povzroča kronična obolenja, predvsem raka, zato je še kako dragoceno, da jih zemljina energija lahko nevtralizira. »Prvo in najbolj primitivno obliko prizemljevanja je poznal že jamski človek in jo uporabljal za obnavljanje in zdravljenje,« pravi. Dokazali so, da po earthingu nevrološki sistem bolje deluje. Razstruplja namreč telo, z elektroni redči kri, cirkulacija se izboljša, s tem pa preprečujemo mašenje žil, kap, infarkt. Na milijone elektronov prestreže proste radikale, že v dveh sekundah se izboljša človekova kardiološka slika.

Človeško telo je v glavnem sestavljeno iz vode in mineralov, zato je dober prevodnik (elektronov). Ob neposrednem stiku z zemljinim površjem, nabitim z elektroni, se ti zlahka prenesejo v telo. 

Prizemljevanje je varno za stare in mlade (čeprav ni nadomestilo za zdravljenje). Ljudje, ki se redno prizemljujejo, poročajo o boljšem spancu, počutju in povečani energiji čez dan. 

»Kolegica je pred časom trpela zaradi izčrpanosti zaradi časovne razlike (jet lag). Svetoval sem ji, naj gre ven, se sezuje in se petnajst minut sprehaja po travi. Ko se je vrnila, se je počutila stoodstotno bolje. Težave so izginile. Tako deluje earthing. Vsak lahko poskusi. Če ste utrujeni, hodite bosi po zemlji in že v nekaj minutah boste občutili spremembo. Morda boste celo čutili, kako telesna bolečina izzveneva ob stiku s tlemi,« pravi dr. James Oschman, strokovnjak za energijsko medicino.

Clinton Ober pa poroča tudi o izjemnem učinku metode na tekmi Tour de France v letih 2003, 2005 in 2007. Kolesarji so vsak dan nekaj časa tekli bosi. Vsi so poročali o boljšem spancu, redkejših obolenjih in hitrejšem celjenju ran, manj stresa, stabilnejšem krvnem tlaku, manj glavobolih …

Kaj lahko torej naredite, če se želite 'prizemljiti'?

Bosi se pol ure sprehajajte in opazujte razliko v stopnji stresa. Sedite na zemlji, stojte, hodite po travi, pesku, blatu, celo po betonu. Vse to so prevodne površine, prek katerih lahko telo črpa zemljino energijo. Le les in asfalt nista primerna, ker nista prevodna. Izkusite zdravilno energijo pod nogami, sprehodite se po plaži, igrajte bosi golf, poskrbite pa tudi, da se dotaknete tal po vsakem letu z letalom. Opazujte spremembe in se razbremenite stresa.

prejšnji članek
V hrani je zapisano veliko, tudi družbene spremembe
Kulinarika
V hrani je zapisano veliko, tudi družbene spremembe
naslednji članek
Quesadille na malo drugačen način
Kulinarika
Quesadille na malo drugačen način

Napačno vnesen email naslov

  • Uporabite pravilen email naslov
  • npr.: "narocnik@mail.si"

Ta email naslov je že uporabljen!

Registracija je bila uspešna!

Prijavite se na e-novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na svoj e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite vpisan e-naslov in znova poskusite.