podgana
Svet24.si

Po podgani v konzervi rjavega fižola se je le oglasil proizvajalec

andrej zubicki zubitsky bobo
Necenzurirano

Ruski oligarh prodaja Slovensko industrijo jekla

njena.si
njena.si njena.si
Zdravje
 

Naravno nad nosečniške tegobe

30. 3. 2016; 08.30
Avtor: Petra Arula/revija Bodi zdrava
Naravno nad nosečniške tegobe
Nosečnost in zelišča, prehranski dodatki, eterična olja – kaj je blagodejno in kaj odsvetovano?

Nosečnost je eno najbolj posebnih in po navadi tudi najlepših obdobij v življenju vsake ženske, a v poznojesenskih in zimskih dneh, ko se okoli nas začnejo poditi najrazličnejši virusi in bakterije, nosečnice postane strah, kaj bo, če zbolijo, saj antibiotiki in še vrsta zdravil v tem času niso priporočljivi. Prav zato smo se obrnili na Jasno Matjašič, celostno družinsko svetovalko in terapevtko naravnega zdravljenja, ki v okviru projekta Za sončke deluje na področju bioterapije in svetovanja naravnih načinov zdravljenja ter celostnih rešitev za otroke in odrasle, da nam je iz svojega bogatega znanja in izkušenj povedala, kaj svetuje v tem obdobju vsem, ki pod srcem nosijo otroka.

Najboljša zelišča za nosečnice

Jasna Matjašič priporoča nosečnicam zelišča, ki bodo dajala telesu zunanjo podporo: »Zelo blagodejna zelišča in njihovi pripravki so iz kamilice, ki pomirja. Široko podporo telesu nudi ječmenova trava, dobra podpora nosečniškim spremembam v telesu pa so tudi peteršilj, preslica, kopriva, rman, brezovi listi in šipek. Jutranjo slabost pomirjata lipa in poprova meta, slabost, ki sili na bruhanje, pa cimet in ingver. Ne moremo pa mimo vrtnice, ki je s svojo zmožnostjo harmoniziranja edinstvena in čudovita med nosečnostjo in rojstvom, prav tako za otroka. Posebej bi opozorila tudi na možnost uporabe Bachove cvetne terapije, ki učinkovito pomaga uravnovešati naše počutje v tem čustveno intenzivnem obdobju.«

Malinov čaj lajša porod

Jasna Matjašič nosečnicam priporoča tudi malinove liste, ki jih lahko uporabljamo za čaj ali kot sedečo kopel, oboje pa je namenjeno lajšanju poroda: »Blagodejni so za krepitev in napetost materničnega tkiva in mišic, ki potrebujejo pogosto podporo v zadnjih mesecih nosečnosti. Pitje čaja in izvajanje sedečih kopeli okrepi mišice, ki pomagajo med popadki, in uravnava količino krvi med porodom. Poparek zelišča pijemo po želji. V svoji praksi, kjer se lotevam tudi podpore telesa na individualen način, opažam, da je potreba po uporabi malinovih listov zelo različna: nekatere nosečnice potrebujejo to podporo že od petega meseca nosečnosti dalje, nekatere komaj v zadnjem tednu, nekatere pa tega sploh ne potrebujejo. To je še en dokaz, kako potrebna je dandanes individualna obravnava, saj smo si zelo različni, imamo različne potrebe, in zato je težko dati splošna navodila in smernice. Poleg tega se potrebe v času nosečnosti lahko hitro spremenijo.«

Zelišča in zeli, ki naj se jih nosečnice izogibajo

Čeprav so zelišča in zeli splošno znani podporniki zdravja, pa lahko nekatera od njih na fizični ali energijski ravni motijo razvoj otroka. Matjašičeva je naštela najpogosteje uporabljana v domačih lekarnah, ki jih v nosečnosti odsvetuje: kolmež, pelin, krhlika, luštrek, rožmarin, žajbelj, vinska rutica, vrba, gabez, baldrijan, brin, sivka, timijan in materina dušica.

Pazljivo pri uporabi eteričnih olj 

Matjašičeva svetuje, da se pred uporabo eteričnih olj posvetujete s strokovnjakom ali se podrobno poučite o njihovi uporabi, preden jih začnete uporabljati doma, ter obenem opozarja: »Pri eteričnih oljih je še posebno pomembna njihova kakovost, saj so v njih skoncentrirane osnovne esence aromatičnih rastlin. Poleg načina pridelave in predelave je pomembno tudi shranjevanje. Bolj kot bo vaše olje kakovostno, več si lahko obetate od njega. Hkrati so sintetična eterična olja in olja nizke kakovosti popolnoma brez vrednosti za vsakogar, ki ga zanima zdravilna vrednost eteričnih olj. Lastnost eteričnih olj je tudi, da so izredno koncentrirana, zato moramo upoštevati priporočeno število kapljic. Že če uporabimo nekaj kapljic preveč, lahko obrnemo blagodejno učinkovanje eteričnih olj in izzovemo nasprotno reakcijo. Eterična olja doma uporabljamo predvsem za masažo in inhalacijo. Uporabite jih lahko tudi za kopeli, vendar sama zaradi intenzivnega energijskega učinkovanja priporočam kopeli iz zelišč. Od eteričnih olj, ki imajo vsesplošen dobrodejni učinek, so primerna v nosečnosti tako za v izparilnik kot za pripravo masažnega olja vrtnica, kamilica, koriander, rožni les, pačuli, sandalovina. Za pospeševanje popadkov in pri rojstvu sta zelo blagodejni vrtnica in muškatna kadulja. Pri težavah z dojenjem lahko uporabimo eterično olje komarčka, janeža, jasmina ali že prej omenjene muškatne kadulje. Kadar pa želimo, lahko posežemo po janežu, komarčku, ožepku, limonski travi ali rimski kumini. Uporabimo pa lahko tudi zelišča boreča, koprive ali triplata. Pri izbiri eteričnega olja upoštevajte lastno intuicijo, saj eterična olja prinašajo tudi sporočila naši duši. Ko energije eteričnega olja prek informacije zbudijo naše še nerazrešene težave, pogosto pride do odklonilnega učinka. Prav zato se lahko zgodi, da vam neko eterično olje nikakor ne ustreza, vas moti, vam smrdi, medtem ko si vaša boljša polovica le težko predstavlja še lepši vonj. Če ste noseči, vam uporabo eteričnega olja, katerega vonj vas odvrača, odsvetujem, saj je zaželeno, da je bodoča mati kar najbolj stabilna in da ne zapada očiščevalnim procesom, ki jih sproža sama. Sam vonj ne bo pripomogel k razrešitvi težave, saj je le kazalec težav, ki jih po navadi lahko odkrije šele terapevt.«


Boste eterična olja lahko uporabili tudi za dojenčka?

»Eterična olja so primerna tudi za dojenčke,« pritrjuje Matjašičeva, ki hkrati še enkrat opozarja: »Vendar je pri dojenčkih zaradi že naravne večje občutljivosti izredno pomembno število kapljic in še toliko bolj kakovost olja. Moje izkušnje celostne družinske svetovalke so pokazale, da je najbolje, da so eterična olja zlata rezerva zaradi svoje izjemne učinkovitosti in načina delovanja, predvsem pa zato, ker delujejo tudi na nevidnih, energijskih ravneh. Torej, najprej uporabljajmo zelišča v obliki drugih pripravkov, šele ob večjih težavah in/ali neuspešnosti podpore pa posegajmo tudi po eteričnih oljih. Dojenčki in otroci se najpogosteje zaradi enostavnosti poteka bolezni zelo dobro odzovejo na blažje pristope in ne potrebujejo tako močne podpore. Vsekakor pa toplo priporočam njihovo ne prepogosto uporabo pri težavah z dihali ali za boljše spanje. Eterična olja, ki so v moji praksi individualnega pristopa najpogosteje potrebna pri otrocih, so sivka ali kamilica za pomiritev in boljše spanje, vrtnica za harmonizacijo, čajevec, timijan, evkaliptus in bor pri težavah z dihali. Število kapljic v izparilniku je močno odvisno od velikosti prostora – za manjši prostor uporabite do 3 kapljice, za večjega pa lahko tudi do 5 kapljic. Če pripravite izparilnik zvečer, za lepše sanje, naj bo manjše število kapljic, tako da vonj ne bo prevladoval v sobi.«

Prehranski dodatki v času nosečnosti in dojenja – so res smiselni?

»Poseganje po prehranskih dodatkih je v času nosečnosti postalo že skoraj pravilo. Menim, da to ni zato, ker brez dodatkov ne gre, temveč zato, ker se običajno prehranjujemo s hrano, ki je (pre)revna z elementi, nujnimi za neovirano rast in razvoj otroka. Če se prehranjujemo kakovostno, skrbimo za dovolj počitka in gibanja ter se ne pustimo preobremeniti, lahko nosečnost in čas dojenja preidemo brez prehranskih dodatkov,« meni celostna družinska terapevtka Jasna Matjašič, ki dodaja, da je primernost, še bolj pa smiselnost jemanja prehranskih dodatkov individualno pogojena, saj smo zelo različni, imamo različne potrebe in zato je težko dati merodajna splošna navodila in smernice. »Poleg tega se potrebe v času nosečnosti hitro spreminjajo. Da bi kar najbolje izkoristili prehranske dodatke in izbrali samo tiste, ki so res potrebni, je potreben individualen pristop. Najpogosteje uporabljeni prehranski dodatki so za dvig železa, kalcija, magnezija, vitaminov skupine B, krepitev črevesne flore in imunskega sistema. Zavedati se moramo, da je tudi tu izjemnega pomena kakovost prehranskih dodatkov, saj poleg oskrbe bodoče mamice njihov delež dobi tudi razvijajoči se otrok. Zato predlagam uporabo ekoloških, certificiranih in naravnih pripravkov.«

prejšnji članek
Zdravilna moč joge
Zdravje
Zdravilna moč joge
naslednji članek
Ne boste verjeli, kje je največ umazanije!
Zdravje
Ne boste verjeli, kje je največ umazanije!