Življenjski slog
 

Kdaj praznujemo martinovo in vse podrobnosti slovenskega praznika

8. 10. 2024; 14.07
Avtor: K.M.
martinovanje_1619x930

Martinovo je praznik na katerega mošt postane vino. foto: visit

Odkrijte vse o tradicionalnem slovenskem praznovanju Martinovega, vrhunski kulinariki, slovenski vinski tradiciji in najboljših destinacijah za praznovanje.

Martinovo je čas, ko se družine, prijatelji in sosedje zberejo ob bogato obloženih mizah, polnih dobrot in kozarcih odličnih vin. Ta tradicionalna slovenska praznovanja so znana po vrhunski kulinariki, kot so pečenka, mlinci, kislo zelje in druge dobrote, ki jih spremljajo kakovostna slovenska vina. Gre za praznik užitkov, kjer se združuje bogastvo okusov in prijetnost druženja, kar naredi Martinovo posebno priložnost za vse generacije.

Kdaj praznujemo martinovo?

Martinovo, znano tudi kot Dan svetega Martina, se tradicionalno praznuje 11. novembra vsako leto. Ta dan je posvečen svetemu Martinu, zavetniku vinarjev in vinogradnikov, in je pomemben praznik v slovenski kulturni in kulinarični tradiciji. Če 11. november pade na sredo, četrtek ali petek, se praznovanje pogosto prestavi na najbližjo soboto. To omogoča večjo udeležbo družin in prijateljev ter organizacijo prireditev na prostem ali v vinogradih. Ker je letošnje martinovo v ponedeljek, 11. novembra, bodo praznovanja na sporedu v soboto, 9. novembra. 

Zgodovinski izvor martinovega

Praznovanje martinovega ima dolgo in bogato zgodovino, ki sega nazaj v srednji vek. Običaj izhaja iz zgodbe o svetem Martinu, vojaku, ki se je kasneje spreobrnil v duhovnika. Legenda pravi, da je Martin nekoč srečal berača, ki je bil zelo zmrznjen, zato je takoj odrezal svoj plašč in ga dal beraču. Ta dejanj dobrodelnosti je pripomoglo k temu, da je Martin postal znan po svoji ljubezni do ljudi in vinogradnikov. Praznik svetega Martina je tako postal priložnost za izražanje hvaležnosti za obilje vina in hrane ter za ohranjanje kulturne dediščine.

Priprava tradicionalnih jedi 

Recepte najdete TUKAJ >>KLIKNITE<<

Martinovo je tudi odlična priložnost, da se preizkusite v kuhanju tradicionalnih jedi doma. Priprava jedi, kot so pečenka, mlinci in kislo zelje, je lahko zabaven način za druženje s prijatelji in družino ter ustvarjanje nepozabnih spominov. Tukaj je nekaj receptov, ki vam bodo pomagali pri pripravi okusne Martinove pojedine. Martinovo praznovanje je sinonim za izvrstno slovensko kulinariko. Med najbolj priljubljenimi jedmi, ki krasijo praznično mizo, so:

Pečena gos na martinovo ne sme manjkati! foto: Profimedia

Nadevana pečena gos ali samo pečena gos.
Mlinci: Tradicionalna priloga, narejena iz testa, ki se odlično ujema s pečenko.
Zelje: Rahlo kislo in bogato okusno, idealno za uravnoteženje jedi.

Dušeno rdeče zelje foto: Dreamstime

Mlinci foto: Dreamstime

Te jedi niso le okusne, ampak tudi simbolizirajo bogastvo slovenske kulinarične tradicije, ki se prenaša iz generacije v generacijo. Slovenska vina igrajo ključno vlogo pri Martinovem. Vinarji po vsej Sloveniji odprejo svoje kleti in ponudijo degustacije svojih najboljših vin, kar omogoča obiskovalcem, da poskusijo različne sorte in se poglobijo v bogato vinski tradicijo države. Vinske degustacije niso le priložnost za uživanje, ampak tudi za izobraževanje o postopku pridelave vina in razumevanje raznolikosti slovenskih vinogradov.

Martinovo je bogat slovenski praznik, ki združuje tradicijo, kulinariko in druženje. Praznovanje je priložnost, da uživate v vrhunskih jedeh in vinih, spoznate zgodovino ter se povežete z bližnjimi. Ne glede na to, ali praznujete doma ali obiščete eno izmed številnih destinacij, martinovo ponuja nepozabno gastronomsko izkušnjo in kulturno bogastvo Slovenije. Pustite se razvajati okusom in uživajte v prijetnem vzdušju, ki ga prinaša ta čudovit praznik.

prejšnji članek
Miss Slovenije 2024: Talenti in lepota združeni v Lendavi
Svet slavnih
Miss Slovenije 2024: Talenti in lepota združeni v Lendavi
naslednji članek
Najlepše znamenitosti Prekmurja
Življenjski slog
Najlepše znamenitosti Prekmurja

Napačno vnesen email naslov

  • Uporabite pravilen email naslov
  • npr.: "narocnik@mail.si"

Ta email naslov je že uporabljen!

Registracija je bila uspešna!

Prijavite se na e-novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na svoj e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite vpisan e-naslov in znova poskusite.