Le da je on specialist za ženske bolezni in se ukvarja le s proučevanjem spolnih organov. Zato se ne obotavljaj, poskrbi za svoje zdravje in ga obišči. Če želiš vedeti, kako približno bo potekal prvi obisk, pa beri naprej …
1) Kdaj ga obiskati?
- Ko je tvoja menstruacija nepravilna: se pojavlja neenakomerno - zelo zaostaja ali je prepogosta.
- Če je tvoja menstruacija zelo boleča: ginekolog ti bo predpisal tablete, ki so primerne zate in bodo ublažile bolečine.
- Če si se odločila, da bosta imela s fantom spolni odnos. Saj ni treba, da te zdravnica že na prvem obisku pregleda - lahko se prideš le pogovorit.
- Če jemlješ kontracepcijske tabletke, moraš hoditi na pregled vsakih šest mesecev.
- Ko dopolniš dvajset let, je potreben pregled prsi. Zelo priporočljivo je, da se udeležiš predavanja, ki ga verjetno izvajajo tudi v tvojem zdravstvenem domu, o tem, kako si pregledovati prsi.
2) Ginekolog ali ginekologinja?
- Pri tako intimnem pregledu se velika večina deklet raje odloči za žensko zdravnico. Je pa čisto možno, da bi bila ti z ginekologom veliko bolj zadovoljna kot z žensko. Odločiš se sama. Vedi, da ginekolog ne more postati kar vsakdo izmed nas. Tako ženske kot moški ginekologi so zelo visoko izobraženi ljudje, ki so do tega poklica prišli z mnogo truda in veliko let šolanja, zato ti ni treba skrbeti, da bi zdravnik nate gledal kako drugače kot na pacientko.
3) Pripravi se na pregled ...
- Pred pregledom, najbolje že doma, si napiši "plonk listek", na katerem bodo vsa vprašanja, ki te zanimajo in jih želiš postaviti ginekologu. Karkoli se bosta pogovarjala, bo ostalo le med vama oziroma v kartoteki – tvojih podatkov ne bo videl nihče, zato se mu ne boj zaupati.
- Osebna higiena je zelo pomembna, zato ne pozabi skočiti pod prho tudi, preden se odpraviš na pregled.
- Pred vstopom v sobo ti bo medicinska sestra izmerila pritisk, te stehtala in vprašala, kdaj si imela zadnjo menstruacijo. Podatke bo vpisala v kartoteko. Če se boš odločila za kontracepcijske tabletke, boš dobila vprašalnik z vprašanji, kot sta na primer, če kadiš, na kaj si alergična … Tvojih odgovorov ne bo videl nihče, razen zdravnice.
- V vsaki ordinacijski sobi stoji kabina, v kateri si pred pregledom slečeš spodnji del oblačil. Ponavadi kabina ne stoji čisto zraven "ginekološkega naslonjača" in se boš morala sprehoditi do njega. Zato je priporočljivo, da imaš na sebi daljšo spodnjo majico ali krilo, da se boš bolje počutila.
4) Običajen potek pregleda:
- Pri običajnem pregledu se boš namestila na ginekološki stol in zdravnik te bo pregledal tako, da bo z dvema prstoma previdno prodrl v nožnico, istočasno pa drugo roko položil na tvoj trebuh - čeprav se ti bo zdelo kot nekakšna masaža, ampak ni, to spada k pregledu. Vprašal te bo, če te kaj boli, in če te ne, pomeni, da je vse v redu. Ginekologi se zavedajo, da za nas, normalne smrtnike, pregled ni ravno nekaj vsakdanjega, zato se vedno potrudijo biti čim bolj prijazni. Če boš sproščena, bo vse še toliko lažje. Kakorkoli že, ne boj se, da bi te karkoli bolelo, saj običajni pregledi NISO boleči, edino, kar je možno, je neprijeten občutek, ki pa ga po nekaj pregledih ne bo več, verjemi.
5) Pregled prsi:
- Ob koncu navadnega pregleda lahko prosiš zdravnico, naj ti pregleda še prsi. Pregled poteka tako, da sede stegneš roke predse, potem jih dvigneš nad glavo. Nato se morš uleči in zdravnica ti bo pregledala prsi s kroženjem prstov na pomembnih predelih prsi in pazduhe. Povabila te bo na predavanje, saj je potrebno, da se jih naučiš pregledovati sama. Pregleduješ si jih najmanj enkrat na mesec, in sicer najbolje takoj po menstruaciji.
6) Kontracepcija / ko zaostaja menstruacija ...
- Če se boš odločila uporabljati kontracepcijske tabletke, je obisk pri ginekologu zelo pomemben, saj ti le on s pregledom lahko pove, katere ustrezajo tebi. NIKOLI ne uporabljaj tabletk od koga drugega, saj ti morda ne ustrezajo tebi.
- Če si imela s fantom nezaščiten spolni odnos ali je počil kondom, je potrebno da čim prej obiščeš svojo ginekologinjo in jo prosiš za "kostpoitalne" tabletke - to so tabletke, ki jih vzameš po spolnem odnosu, da preprečijo nezaželeno nosečnost. Če takrat še nimaš izbranega ginekologa, lahko te tabletke dobiš tudi pri osebnem zdravniku.
7) Kdaj je najbolje zamenjati ginekologa?
- Če se ti bo zdelo, da obnašanje tvojega ginekologa oziroma ginekologinje ni objektivno, da se ne obnaša profesionalno in če subjektivno ocenjuje tvoje dele telesa, je najbolje, da ga zamenjaš. Če se to že zgodi, si izberi drugega zdravnika.
- Če se ti bo zdelo, da ti ne želi posvetiti dovolj časa ali hiti z odgovarjanjem na vprašanja, ki se ti zdijo pomembna, če med tvojim obiskom telefonira ali govori o nepomembnih stvareh, ki se ne tičejo pregleda, ga lahko mirno zamenjaš, saj ima namreč vsak zdravstveni dom ginekologa.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2024, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.