Je tebe morda kdaj že kdo prizadel s svojim mnenjem, ki ga je zapisal pod tvojo objavo na Instagramu? To je spletno nasilje, in ker je povsod okrog nas, se ga pogosto sploh ne zavedamo, čeprav je lahko zelo nevarno.
Kaj je spletno nasilje in kako ga prepoznati?
Pri spletnem nasilju gre za namerno vedenje, ki presega šaljivo zbadanje v igri ali med prijatelji in meri na to, da nekoga užali, poniža ali prizadene.
17 % otrok, starih med 6 in 11 let, in 36 odstotkov mladostnikov med 12. in 17. letom starosti je poročalo, da je nekdo prek elektronske pošte, Messengerja, spletnih strani, klepetalnic ali SMS-a o njih napisal grozilne ali sramotne reči.
Poznamo več oblik nasilja na spletu:
- spletne strani, ki pozivajo k sovraštvu,
- nasilne spletne igre,
- videoposnetki pretepov, ki se širijo med mladimi ('happy slapping'),
- spletno trpinčenje in ustahovanje ('cyberbullying'),
- pošiljanje žaljivih, vulgarnih ali grozilnih sporočil in fotografij,
- objavljanje občutljivih informacij o drugi osebi,
- zalezovanje ('cyberstalking'),
- izsiljevanje,
- pretvarjanje, da si nekdo drug, zato da ga ponižaš.
Na internetu se večkrat oblikujejo sovražno nastrojene skupine, ki prek elektronskih medijev zelo hitro širijo svoje ideje. Tako lahko na raznih forumih najdeš žaljiva sporočila, ki sprožajo in spodbujajo spletno sovraštvo, pojavljajo pa se tudi spletne skupine, ki združujejo sovražnike določene osebe ali spletne strani, ki objavljajo nasilne fotografije.
Zakaj je tako nevarno?
Ker vsi uporabljamo internet, vsi s seboj ves čas nosimo telefon in ima večina račun za Facebook, Twitter, Instagram, Snapcaht, elektronsko pošto ipd., smo za takšno nasilje ves čas dosegljivi in se pred njim ne moremo skriti. Poleg tega se lahko spletno nasilje zelo hitro širi in postane javno, saj lahko fotografije ali posnetke, objavljene na Facebook strani, vidijo vsi tvoji znanci. Hkrati pa so nasilneži na internetu veliko bolj anonimni in se včasih sploh ne ve, kdo te nadleguje, zato ga je težko ustaviti in se ga še bolj bojiš. Nasilnež pa je po drugi strani še toliko bolj pogumen, saj je zlobne stvari vedno lažje natipkati kot povedati v obraz.
Velikokrat gre pri nasilju na spletu dejansko za prave grožnje. Zaradi tega se lahko žrtev počuti prestrašeno in osramočeno. Včasih pa je tudi res v nevarnosti.
Poleg tega je takšno nasilje namenjeno izključitvi nekoga iz družbe, kar ga še toliko bolj prizadene, saj svojega trpljenja in žalosti ne more deliti z nikomer, ker nihče ne želi biti njegov prijatelj. Zato se žrtev lahko počuti, kot da je sama kriva za grdo obnašanje nasilnežev.
Če naletiš na internetu na neprimerno vsebino, tega ne deli oziroma razširjaj naprej! Kričanje, preklinjanje, pretepanje ali zbadanje se ti morda zdijo zabavni, vendar se moraš zavedati, da so ljudje na posnetkih resnični. Zavedaj se tudi, da ko enkrat nekaj objaviš na spletu, izgubiš nadzor nad to objavo, saj za vedno ostane na internetu in jo lahko vidijo vsi. Poleg tega ima lahko razširjanje takšnih nasilnih vsebin resne posledice, saj te lahko kaznujejo starši, šola in celo policija.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2025, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.