S kisom nad uši? foto: Shutterstock, Profimedia
Naglavne uši so neprijetna nadloga, ki lahko doleti prav vsakega izmed nas. Sicer niso nevarne, bolezni namreč ne prenašajo, je pa res, da s svojimi izločki povzročajo neprijetno srbečico. S težavo se zelo pogosto soočajo otroci, uši se namreč prenašajo z neposrednim stikom, najpogosteje z glave na glavo, kar se zlahka pripeti pri igri in druženju.
Za odpravljanje teh plazečih insektov obstaja kar nekaj naravnih idej, ki pa jih stroka ne priporoča. Med slednje sodi tudi uporaba jabolčnega kisa, s katerim naj bi se po priporočilih domače lekarne učinkovito znebili uši. Pa slednje drži? Pravzaprav ne. Kis ni dovolj močan, da bi uničil uši in gnide, lahko pa jih deloma moti in pomaga raztopiti lepljivo snov, s katero so gnide (jajčeca) močno prilepljene na lase. Da bi ta metoda prinesla rezultate, je tako nujno prečesavanje las z gostim glavnikom.
Naravne metode so sila priljubljene, kar pa ne pomeni, da vam ne morejo povzročiti nevšečnosti. Kis lahko namreč draži občutljivo kožo in povzroči izsuševanje las. Če se boste metode vseeno lotili, je modro, da kis razredčite z vodo v razmerju 1 : 1, saj sredstvo vsebuje ocetno kislino, ki je preveč agresivna za lase in lasišče.
Po nasvetu iz domače lekarne je potrebno lase natreti z mešanico, nato pa glavo za 20 minut oviti v brisačo. Po pretečenem času se lase spere z vodo, sledi pa temeljito prečesavanje in odstranjevanje gnid z lasnih stebel.
Postopek razuševanja po priporočilu stroke
Stroka priporoča uporabo gostih glavnikov, električnih glavnikov in namenskih preparatov za razuševanje. »Sredstev za razuševanje nikoli ne nanašamo na sveže oprane lase, kajti ostanki šampona lahko razredčijo aktivno učinkovino v preparatu in s tem zmanjšajo njegovo učinkovitost. Preparat za razuševanje vedno nanesemo na suho lasišče in ga skrbno razporedimo po vsem lasišču ter pustimo, da deluje vsaj 10 minut. Nato lasišče izperemo z vodo in obrišemo z brisačo. Lasišče nato najprej prečešemo z navadnim glavnikom, nato pa še z glavnikom z gostimi zobmi (razmak med zobmi naj bo od 0,2 do 0,3 mm), da odstranimo mrtve uši in gnide. Postopek razuševanja obvezno ponovimo čez 7 do 10 dni,« svetujejo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2025, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.