Svet slavnih
 

Jane Fonda si ne želi biti spet mlada

8. 5. 2021; 21.00
Avtor: Obrazi Avenija
Jane Fonda je neizmerno hvaležna

Jane Fonda foto: instagram

Pred kratkim je dopolnila 83 let, kar se glede na njeno bogato kariero z več kot 40 filmskimi vlogami in dvema oskarjema sliši smiselno, težje pa je tej starosti verjeti na podlagi njene podobe. Očitno se ji leta aktivnega življenja in skrbi za kondicijo obrestujejo. A iz nje sije več kot le to, da je fit.

Sama pravi, da je končno prišla v leta, ko se ji življenje zdi precej dobro. Zavzema se za pomembne družbene in okoljske teme, izbira projekte, ki jo navdušujejo, in se obkroža s sebi dragimi ljudmi. Predvsem pa je sprejela svojo zgodbo in se sprijaznila tudi s spomini, ki jih ne bi rada podoživela. »Ne glede na to, kaj bi mi ponudili v zameno, ne bi hotela biti spet mlada. V svoji mladosti nisem uživala. Staranje je lepo, če si v stanju duha, ki prinaša več samozavesti, sočutja do sebe in drugih, in če ostajaš aktiven, zainteresiran za pomembne teme in skrben do sebe. Če ne kažem svojih let, je to predvsem zato, ker ostajam radovedna in ker živim zdravo. Poleg tega mi pomagajo dobri geni in veliko denarja. Ni mi težko priznati, da svoj videz malo podpiram na različne načine, še vedno pa hočem biti videti kot jaz. Mislim, da mi to kar dobro uspeva.« 

TRAGIČNA MLADOST

Jane leta 1960, stara 23 let. foto: Profimedia

Jane Seymour Fonda se je rodila v mestu New York 21. decembra 1937. Eleganca in igra sta bi ji pravzaprav položeni v zibelko – njena mama je bila aristokratska lepotica, celo potomka angleškega kralja Henrija VIII., oče pa hollywoodski zvezdnik Henry Fonda. Navzven je bilo njeno odraščanje ob deset let mlajšem bratu, že pokojnem filmskemu igralcu Petru Fonda, videti povsem preprosto, v finančnem izobilju in sijaju slavnega očeta. Resnica pa je bila povsem drugačna, saj je bil oče precej odsoten, mama pa se je borila z demoni svojega lastnega otroštva in zato ni bila tako ljubeča, kot si je mala Jane želela. »Če ti starš ne zmore vračati ljubezni, te ljubeče sprejemati in razumeti, ima to pomembne posledice na samopodobo. Kot otrok vedno misliš, da si ti kriv, ne moreš kriviti starša, ker je od njega odvisno tvoje preživetje. Da se otreseš te krivde, traja zelo dolgo,« pravi. Njena mama si je vzela življenje, ko je bila Jane stara 12 let.

Pred 15 leti se je lotila pisanja svojih spominov, ki jih je želela posvetiti materi, zato je podrobno raziskala tudi njeno preteklost. Odkrila je, da je bila mama v otroštvu spolno zlorabljana. Ob spoznanju, da je vse življenje poskušala premagati bolečino te izkušnje, se je vse spremenilo. »Spoznala sem, da ni šlo za to, da nisem bila vredna ljubezni. Šlo je za njene težave. Takoj, ko sem se tega zavedela, me je prevzelo sočutje. In lahko sem oprostila,« je dejala.

ŠOLA JE NI NAVDUŠILA

Dolly Parton Lily Tomlin in Jane Fonda foto: splet

Jane ni bila posebno navdušena nad šolanjem, čeprav je oče poskrbel, da je obiskovala najbolj prestižne hrame učenosti. Vpisala se je celo na elitni Vassar, vendar tam ni dolgo zdržala. »Še danes imam nočne more, ker nisem končala študija. Še vedno se počutim slabo, ker zadeve nisem izpeljala do konca.« Kljub temu se je med študijem fiziologije naučila nekaj stvari, ki so ji prišle prav pozneje, ko je snovala telovadne programe za krepitev mišic in kurjenje maščob. Te dni Jane spet študira, izbira pa drugačne teme, osredotočene na ženske študije.

Z Vassarja jo je, bogato in brezskrbno, pot vodila v Pariz, kjer naj bi študirala umetnost. Za seboj je imela nekaj izkušenj z manekenstvom in nekaj ljubiteljskih odrskih nastopov skupaj s slavnim očetom, ki je bil navdušen nad njenim talentom. Čeprav jo je igralstvo privlačilo, očetu ni verjela, saj je bila prepričana, da jo hvali zato, ker se to za očeta pač spodobi. Ko se je leta 1958 vrnila v ZDA, je srečala filmarja Leeja Strasberga, ki jo je le prepričal, da je rojena za pred kamero. »To je bil popoln preobrat v mojem življenju. Kot bi odneslo streho s hiše, kot bi z mojega življenja zletel pokrov.«  

HOLLYWOODSKO PLEMSTVO

Svoj filmski debi je doživela že dve leti za tem v romantični komediji Tall story, ki je bil prvi projekt tudi za Roberta Redforda, s katerim sta še večkrat delila platno. Sledila je tudi nenavadna znanstvena fantastika Barbarella, ki jo je izstrelila med seks simbole, vendar je Jane kmalu dokazala svojo kameleonsko naravo. Le leto pozneje se je na platnu iz seksi astronavtke iz prihodnosti prelevila v mojstrico psihološke drame v filmu Tudi konje streljajo, mar ne? In si prislužila svojo prvo nominacijo za oskarja. V naslednjih letih je bila za prestižno nagrado nominirana še šestkrat, dvakrat pa domov odšla tudi s kipcem za glavno žensko vlogo, in sicer v filmu Klute in v filmu Vojakova vrnitev. Pred kamero se je srečala skoraj z vsemi največjimi hollywoodskimi imeni in posnela še številne uspešnice, med njimi tudi komedijo Od devetih do petih z Lily Tomlin in Dolly Parton, za katero naj bi se obetalo nadaljevanje. Pri 49 letih se je umaknila iz Hollywooda, kar je bilo – glede na neusmiljenost filmske industrije – precej tvegano, če bi se želela še kdaj vrniti. Znova se je potrdilo, da je Jane del »hollywoodskega plemstva«, ki uživa poseben status. Pri 62 letih se je zlahka vrnila na velika platna in aktivna ostaja tudi zdaj, vendar precej manj pri filmu, bolj na televiziji. Trenutno snema že sedmo sezono komične Netflixove uspešnice Grace&Frankie, v kateri nastopa z dolgoletno prijateljico Lily Tomlin. 

foto: Profimedia

Jane Fonda foto: Profimedia

SPOROČILA IZ OTROŠTVA

Odraščala je ob očetu, ki je verjel, da je največja vrednost ženske njena lepota. Zelo pomembno se mu je zdelo, da so ženske vitke, kar je prenesel tudi na Jane. Tako se je dolga leta leta borila z bulimijo in precej časa preživela na psihoterapiji, preden se je znebila nezdravih vzorcev čustvovanja in razmišljanja. »Nekega dne se je vse spremenilo, lahko sem dejansko čutila spremembo v telesu. Zaznala sem, kako se spet sestavljam. Kot da bi videla dvojno, potem pa bi se slika spet izostrila in bi videla le eno Jane. Ta ločenost od sebe, dvojnost, to je tisto, kar me je navdajalo s tesnobo, in zato sem razvila motnjo hranjenja.« Kmalu po tem, ko je vzpostavila bolj zdrav odnos do hrane, se je začela ukvarjati tudi s telesno vadbo in zaslovela še kot učiteljica aerobike. »Telovadba je zame zdrava za nadziranje mojega telesa. Zame deluje.« Kljub temu nekatera sporočila iz otroštva ostajajo zasidrana v njeni zavesti: »Še vedno se mi zdi, da če nisi videti prav (karkoli že to pomeni), ne boš ljubljen. Zato se trudim za svoj videz. Morda so plastične operacije neke vrste samopoškodovalno vedenje, s katerim se kaznujem. Ne vem. Če nimaš denarja, se režeš sam, če si bogat, greš na lepotno operacijo.«

Jane Fonda z nagrado Cecile B. DeMille za življenjsko delo foto: Profimedia

TRIJE ZAKONI, TRIJE OTROCI

Glede na to, kako močan lik je bil v njenem življenju njen oče, se je to skoraj moralo poznati pri tem, kakšne moške je izbirala zase. »Vedno sem iskala take, ki bi bili čim bolj drugačni od mojega očeta. In na videz mi je to uspevalo, na koncu pa se je izkazalo, da si bili vsi prav taki kot on, vsi so imeli težave z bližino, z intimnostjo,« pravi. »Z očetom nisva nikdar govorila o mamini smrti, preveč me je bilo strah, da bi ga s tem prizadela. Tako se tudi sama nisem naučila deliti svojega notranjega sveta z moškimi, tudi jaz imam težave z izražanjem čustev.«

Prvega moža, francoskega režiserja Roberta Vadima, je spoznala pri 27 letih. Zapletla sta se v strastno razmerje, prežeto z glasnimi zabavami in gnečo v postelji. Priznava, da se je še na dan poroke, ko je ugotovila, da je Vadim pozabil kupiti prstan, vprašala, zakaj se pravzaprav spušča v to. Kmalu je zanosila in zaradi tvegane nosečnosti morala dolgo časa preživeti v postelji. Takrat je začela spremljati poročila v zvezi z vojno v Vietnamu in bolj slediti informacijam o ameriški zunanji politiki, kar so bili zametki njenega poznejšega uporništva.

Po rojstvu hčerke Vanesse je zapadla v težko poporodno depresijo, za nekaj časa je celo sama odpotovala v Indijo, da bi se spet našla. Tam se je srečala z revščino, boleznijo, smrtjo in spet začutila močno željo, da bi svet spreminjala na bolje. Ugotovila je, da ji slava lahko služi kot politično orodje. Vadim ni bil navdušen nad njenimi aktivističnimi idejami, želel si je, da bi se posvetila družini. V svojih spominih je zapisal: »Jane je imela močno potrebo po tem, da bi upravičila svoj obstoj. Ne otrok, mož, dom niso bili dovolj. Ni vedela, kaj je njen namen, ga je pa obupno potrebovala. Takrat sem vedel, da je najinega zakona konec.« Res sta se leta 1973 uradno ločila, tudi zato, ker ji je bil Vadim ves čas nezvest, ob tem pa je imel tudi težave z igrami na srečo – Jane je kar nekaj let odplačevala dolgove, ki jih je nabral v igralnicah. Nikdar pa ni pozabila, da je imel pomembno vlogo v njeni karieri, in tako sta kljub vsemu ostala dobra prijatelja in povezana starša Vanessi vse do njegove smrti lani.

Aktivista Toma Haydna je spoznala prek protivojnih iniciativ, ki se jih je goreče podpirala. Poročila sta se le nekaj dni po tem, ko je bila ločitev od Vadima tudi formalno dokončna. Kmalu sta dobila sina, skupaj posnela kar nekaj protivojnih filmov in se družno zavzemala za mir. Jane je svoje videe za vadbo doma začela snemati prav zato, da bi zbrala sredstva za njune iniciative. Zbrala je precej več, kot si je predstavljala, vendar je še ves denar v kampanje za mir. Bila sta odličen družbenopolitičen par, žal pa je bilo njuno sodelovanje na področju aktivizma bolj učinkovito kot njun zakon. Hayden se je zaljubil v drugo in leta 1990 sta se ločila. Čeprav je Jane dejala, da si ni predstavljala, da lahko ločitev tako zelo boli, sta tudi po ločitvi sodelovala naprej. Po njegovi smrti leta 2016 je povedala: »Imel je ogromno znanja in od njega sem se veliko naučila. Večno mu bom hvaležna in grozno ga pogrešam.« V zakonu sta posvojila temnopolto deklico Mary, ki sta jo spoznala v koloniji, ki sta jo organizirala za zlorabljene otroke. 

Tudi njen tretji poskus zakona s televizijskim mogotcem, ustanoviteljem CNN Tedom Turnerjem, se ni obdržal. Kmalu po tem, ko sta se konec leta 1991 poročila, se je Jane umaknila iz Hollywooda, vendar še danes poudarja, da je bila to njena želja, saj se je želela posvetiti družini in drugim pomembnim temam. Vseeno ostaja vtis, da jo je Turner precej nadziral in ji ni puščal veliko svobode. Na koncu pa naj bi šlo za nezvestobo na njegovi strani in ločitev je bila uradna maja 2002. 

Jane Fonda foto: Profimedia

SREČNO SAMSKA IN ANGAŽIRANA

Pravi, da je poglavje z moškimi zaključeno. »Ta del mojega življenja ne obstaja več, zaprto. Samska sem zelo srečna, moškim sem se pustila preveč oblikovati, preveč sem poskušala ugajati,« pravi. Te dni se tako posveča iniciativam za varovanje okolja, protestira proti rasni in spolni diskriminaciji in se ne pusti odgnati niti, ko ji grozijo z aretacijo. V zaporu je tako že preživela kar nekaj časa in med drugim si je čakanje na odvetnika popestrila s počepi in razgibavanjem v celici: »Najbolje, da si iz tega narediš zabavo, sicer lahko res samo še jočeš.«

Za zvezdo takega kalibra je izjemno prizemljena, živi na ranču, ki ga večinoma sama ureja, in tako ohranja stik z realnostjo. Tudi v odnosu do drugih je priljudna in ni vzvišena. Še vedno se uči, kako biti boljša mama, in pravi, da se to učenje ne bo nikdar končalo. »Nisem dobro opravila, ampak ni prepozno, da si zaslužim ljubezen svojih otrok,« pravi.


Ponosna je na svoja prijateljstva z izjemnimi ženskami in na to, da je ena od njih v svojih očeh postala tudi sama. 

1.Ime je dobila po ženi angleškega kralja Henrika VIII., s katerim je po materini strani tudi sorodstveno povezana.

2.Že pred začetkom igralske kariere se je dvakrat pojavila na naslovnici revije Vogue.

3.Ob vstopu v Hollywood je živela predvsem od cigaret, jagodnega jogurta in kave. Pozneje je korenito spremenila svoj način in postala zgled aktivnega, zdravega življenja.

4.V imenu svojega očeta je sprejela njegovega edinega oskarja za glavno vlogo Na zlatem ribniku, saj je bil Henry Fonda takrat že prikovan na posteljo. Pravi, da je bil to eden najsrečnejših trenutkov v njenem življenju.

5.Čeprav ni bila posebej zagnana študentka, je v šestih mesecih študija umetnosti v Parizu usvojila jezik in odlično govori francosko. Morda ji je pri tem v pomoč inteligenčni kvocient 132.

6.Ure gledališke in filmske igre je obiskovala skupaj z Marylin Monroe.

7.Njene videokasete z aerobiko so najbolj prodajane v zgodovini videokaset.

8.Čeprav se je rodila z zlato žlico, je večino svojega današnjega premoženja ustvarila sama. Ocenjeno je na približno 200 milijonov dolarjev.

9.Nima težav s tem, da bi jo oboževalci nadlegovali na ulici. Pravi, da je brez ličil nihče ne spozna.

10.Prvič je bila aretirana leta 1970, ko so policisti njene vitamine napačno ocenili za drogo. Od takrat pa so ji lisice nataknili še precejkrat, saj je zagnana organizatorka in udeleženka protestov proti diskriminaciji in neprimernemu ravnanju z naravo.

prejšnji članek
Mary izdala Polonino starost, sledil bo bes
Resničnostni šovi
Mary izdala Polonino starost, sledil bo bes
naslednji članek
Nuša Derenda uživa v tej aktivnosti
Svet slavnih
Nuša Derenda uživa v tej aktivnosti

Napačno vnesen email naslov

  • Uporabite pravilen email naslov
  • npr.: "narocnik@mail.si"

Ta email naslov je že uporabljen!

Registracija je bila uspešna!

Prijavite se na e-novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na svoj e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite vpisan e-naslov in znova poskusite.