Zdravje
 

Slovenska superhrana

28. 2. 2016; 15.13
Avtor: Andreja Jernejčič/revija Bodi zdrava
Slovenska superhrana
Vse prevečkrat pozabljamo, da tudi tradicionalna slovenska kuhinja uporablja številna superživila, ki največkrat zrastejo kar na naših vrtovih.

1. Navadni regrat: Ko zgodaj spomladi začne poganjati regrat, ga številni uvrstijo na svoj jedilnik, največkrat kot solato, kot zdravilo pa so ga cenili že stari Grki. Regrat vsebuje več vitamina A kot korenje, je pa tudi odličen diuretik, saj iz telesa odplakne strupene snovi. V starih časih so ga uporabljali v boju proti ledvičnim kamnom, lajša težave sladkornim bolnikom in revmatikom, uspešen pa naj bi bil tudi v boju proti staranju in celulitu. In kmalu bo zrastel na sosednjem travniku, vi pa si ga lahko privoščite popolnoma brezplačno. 

2. Koleraba: Po krivici jo v kulinariki pogosto zanemarjamo, saj vsebuje številne vitamine in minerale, posledično pa številne ugodne učinke na naše zdravje. Vsebuje več vitamina C kot limona, pa tudi kalcij, magnezij, natrij, kalij in vitamin A. Pomaga pri preprečevanju stresa in ugodno vpliva na naše dobro počutje. Nekateri znanstveniki pa trdijo, da koleraba preprečuje razvoj rakavih celic.

3. Čebula: Včasih smo večkrat slišali govoriti starejše ljudi, da v družinah, kjer pri prehrani uporabljajo čebulo, ne bomo našli raka. Kot zdravilo so jo uporabljali že pred štiri tisoč leti, pripisujejo pa ji številne pozitivne učinke na naše telo: med prehladom, migreno ali glavobolom se priporoča vdihavanje na tanko narezane čebule, sok čebule pa blaži tudi ureznine, opekline, pike in rane ter bolečine v ušesu.

4. Repa: Kot prehrana je vrhunec doživela v času, preden je Kolumb prinesel beli gomolj – krompir, ki je s krožnikov revnih Evropejcev tako izrinil repo. A njeni zdravilni učinki ostajajo. Uporabni so vsi deli rastline. Zeleni deli, ki kukajo nad zemljo, naj bi vsebovali dvakrat več kalcija kot kravje mleko, sok iz repe pa dvakrat več vitamina C kot pomarančni sok. Je tudi odlično skrivališče antioksidantov, ki zavirajo tako staranje kot nastanek nekaterih kroničnih bolezni.

5. Ajda: Nič nenavadnega ni, da se v zadnjem času uporaba ajde spet povečuje. Ajda vsebuje vseh osem esencialnih aminokislin, magnezij, fosfor, železo, cink in vitamin B. Je tudi dober vir vlaknin, mineralov in antioksidantov. V nasprotju s splošnim prepričanjem ajda ne spada med žita (ampak v družino dresnovk, kamor uvrščamo rabarbaro) in je primerna za bolnike s celiakijo. Po ljudskem izročilu (ki ga danes podpirajo tudi znanstvene raziskave) se s pitjem čaja iz ajdovih listov lahko borimo proti krčnim žilam. 

6. Pesa: Sok rdeče pese je že dolgo znan kot zdravilo proti številnim tegobam. A pozor, pijte sok sveže iztisnjene pese! Sok prekuhane pese izgubi številne blagodejne snovi. Poleg blagodejnih učinkov pri povišani temperaturi in slabokrvnosti se priporoča tudi pri ženskih težavah z mehurjem, bolečinah med menstruacijo in med menopavzo. Športniki naj sok rdeče pese pijejo za povečanje vzdržljivosti.

7. Česen: Čeprav se ga zaradi neprijetnega vonja velikokrat izogibamo, bi morali česen uživati pogosteje. Česen znižuje raven holesterola v krvi in zavira razvoj srčno-žilnih bolezni, ki spadajo med najbolj problematične v današnjem času. Nekatere študije so pokazale tudi uspešno zaviranje rakavih celic, je pa tudi učinkovit pri zaviranju prehlada in krepitvi imunskega sistema, uporablja pa se tudi pri zniževanju krvnega tlaka.

8. Peteršilj: Čeprav ga vsi dobro poznamo kot svežo dišečo začimbo, ima peteršilj tudi številne hranilne lastnosti, ki se vrstijo kot po tekočem traku. Po vsebnosti železa je boljši od špinače kar za sto odstotkov, velja pa tudi za odličnega očiščevalca našega telesa. Ugodno vpliva na delovanje živčevja, jemanje večjih količin pa se odsvetuje le nosečnicam. Peteršilj je tudi odličen antioksidant, vsebuje veliko železa in kalcija, zato je primeren za vse vegane.

prejšnji članek
Poskrbite za svoje telo - od glave do pet!
Moda&Lepota
Poskrbite za svoje telo - od glave do pet!
naslednji članek
Miti o zdravju pozimi
Zdravje
Miti o zdravju pozimi

Napačno vnesen email naslov

  • Uporabite pravilen email naslov
  • npr.: "narocnik@mail.si"

Ta email naslov je že uporabljen!

Registracija je bila uspešna!

Prijavite se na e-novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na svoj e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite vpisan e-naslov in znova poskusite.