Mačji krempelj
Vsestransko uporaben
Mačji krempelj je naravni antibiotik. V tradicionalnem zdravilstvu ga že stoletja uporabljajo za boj proti tumorjem, astmi, artritisu, driski, želodčnim čirom, zajedavcem, proti kandidi, vsem oblikam herpesa ter drugim vnetnim in nalezljivim boleznim. Pomaga lahko tudi pri trdovratnih okužbah, kot je na primer vnetje obnosne votline (sinusitis). Južnoameriška ljudstva so ga dolga leta uporabljala kot kontracepcijo. Izsledki znanstvenih študij navajajo, da je v mačjem kremplju več zdravilnih učinkovin, ki krepijo delovanje imunskega sistema in zavirajo vnetja, a da bi lahko to tudi potrdili, bi morali izvesti klinične študije, ki pa jih za zdaj še nimamo. Izvlečke iz mačjega kremplja dobro poznajo in cenijo v sosednji Avstriji in Nemčiji, kjer so pripravki na voljo samo z zdravniškim receptom, zdravniki pa ga predpisujejo za spodbujanje imunskega odziva pri rakavih bolnikih, oslabljenih zaradi kemoterapije, obsevanja in drugih vrst konvencionalnega zdravljenja.
Deluje kot antioksidant
V sedemdesetih letih prejšnjega stoletja so raziskovalci odkrili, da vsebujeta notranji del skorje in korenina spojine procianidolne oligomere, ki so pri živalih zavirali rast tumorjev. V osemdesetih letih so nemški znanstveniki odkrili še učinkovine, ki krepijo imunski sistem. Delujejo tako, da k delovanju spodbudijo posebne imunske celice, fagocite, ki požirajo viruse, bakterije in druge povzročitelje bolezni.
V Italiji je bila leta 1993 opravljena študija, ki je v njem odkrila glikozide, ki imajo raznovrstne ugodne vplive na telo. Delujejo kot antioksidanti in iz telesa odstranjujejo škodljive proste radikale. Poleg tega tudi uničujejo viruse, blažijo vnetja in zavirajo spreminjanje normalnih celic v rakave. Zaradi protivnetnih lastnosti je učinkovito zdravilo za blaženje bolečin v sklepih pri protinu in nekaterih drugih vnetjih sklepov. Študije so pokazale, da mačji krempelj pri hkratnem zdravljenju s konvencionalnimi zdravili za aids lahko pomaga bolnikom, okuženim z virusom HIV, saj spodbudi delovanje imunskega sistema, a bodo potrebne še dodatne raziskave, da bi to potrdili.
Preveč dobrega lahko tudi škodi
Čeprav vsebuje mačji krempelj veliko koristnih učinkovin, pa je preveč dobrega lahko za koga tudi škodljivo. Če ga zaužijemo preveč, se lahko kot stranski učinek pojavi driska. Strokovnjaki tudi opozarjajo, da se morajo o uživanju mačjega kremplja z zdravnikom ali farmacevtom posvetovati ledvični bolniki. Uživati ga ne smejo nosečnice in doječe matere ter ljudje s presajenimi organi (ali kostnim mozgom) in bolniki, ki jemljejo zdravila proti strjevanju krvi. Nekateri znanstveniki svarijo pred jemanjem mačjega kremplja pri kroničnih boleznih imunskega sistema, na primer pri tuberkulozi, multipli sklerozi in revmatoidnem artritisu, saj naj bi preveč spodbujal imunski sistem, kar naj bi znake bolezni še poslabšalo.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2025, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.